Skip to content

Dobre zorganizovaný šatník je pre väčšinu žien dôležitý. Je skvelé vedieť aké strihy, farby a štýl vám najviac sedia, ale ak máte svoj šatník neprehľadný a skladujete v ňom množstvo vecí ktoré vôbec nenosíte, výber oblečenia a zostavovanie outfitov môžu byť problematické a otravné. V dnešnom článku nájdete popis priebehu revízie šatníka Gabiky.


Plný šatník a nič na seba…

Veľa žien rieši problém, že napriek šatníku preplnenému oblečením a doplnkami, nemajú si čo obliecť. Dôvodom môže byť fakt, že jednotlivé kúsky v šatníku nie sú vzájomne kombinovateľné, či už z hľadiska farebnosti, strihu, či štýlu. Preto je vhodné šatník vystavať premyslene a mať v ňom nielen zaujímavé, trendové kúsky, ale i nadčasové, kvalitné oblečenie.

Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko vecí z vášho šatníka naozaj aktívne využívate a koľko ich len zaberá priestor a máte ich v šatníku len preto, že sú darované, niečo vám pripomínajú, čakáte že do nich schudnete, boli drahé a pod.. Skúste prepočítať na peniaze, koľko peňazí vám len tak nečinne visí v skrini a zaberá miesto veciam, ktoré naozaj potrebujete.

Upratovanie, alebo revízia šatníka je potrebná vždy vtedy, keď sa šatník stane neprehľadným, ale i vtedy, keď máme pocit, že napriek plnej skrini si nemáme čo obliecť. Zásadné zmeny, alebo revízie šatníka potrebujú i ženy, ktorým sa zmenila telesná hmotnosť, alebo ženy ktoré nastupujú po materskej dovolenke do práce, či zmenili pracovnú pozíciu. I ľudia, ktorý majú výrazne obmedzený rozpočet by mali svoj šatník vyskladať premyslene, aby všetky kúsky v ňom boli efektívne využité a aby s málom dokázali vytvoriť veľa rôznych kombinácií.

Myslím si, že nie je možné vytvoriť univerzálny zoznam oblečenia, ktoré by nemalo chýbať v šatníku žiadnej ženy. Dôvodom je to, že každá žena ma iný štýl a iné priority pri výbere oblečenia a preto napríklad klasická biela blúzka môže byť pre niekoho nevyhnutná a využije i 5 kusov, u iného bude len zbytočne zaberať miesto v šatníku a nevynosí ani jednu. Dôležité je zvážiť si to, či obsah šatníka zodpovedá vášmu:


Gabika – veľa rovnakých vecí

Inšpiráciou pre tento článok bola revízia šatníka u Gabiky. Gabika je mladá žena, ktorá žije aktívne a má prácu ktorej venuje veľa času. V práci sa veľa stretáva s ľudmi a pracuje v oblasti, ktorá si nevyžaduje úplne formálne oblečenie, ale ako riaditeľka potrebuje Gabika vyzerať dôveryhodne, seriózne a sofistikovane. V niektorých dňoch potrebuje vyzerať formálnejšie, inokedy si môže dovoliť i uvoľnenejší biznis štýl.  Vo voľnom čase sa Gabika venuje športu a rodine.

Gabikin šatník bol plný a pri skúmaní jeho obsahu sme zistili, že niektoré odevy sa v ňom opakujú veľa krát. Je zbytočné mať v šatníku 20 rovnakých topov, alebo podobných blúzok, 15 džínsov podobnej farby a strihu a pod. Je dobré zvážiť, či pri svojom životnom štýle naozaj efektívne využijete tak veľa podobných kúskov oblečenia a nechať si len tie najviac obľúbené, najviac sediace a najkvalitnejšie. Po ich pretriedení a zredukovaní možno budete prekvapení, ako veľa priestoru ste si v šatníku uvoľnili.


Staré, nemoderné a nepoužiteľné preč

Z Gabikinho šatníka sme vyradili kúsky, ktoré nepotrebuje a nevyužije, tie ktoré jej nesedeli tvarovo alebo farebne, boli obnosené, alebo mali nejakú vadu. Niektoré kúsky sme dali nabok, pretože aj keď Gabike nesedia, dajú sa upraviť a budú ideálne.

Kúsky, ktoré si Gabika drží v šatníku viac z nostalgie ako spomienku, som jej odporučila vyradiť, alebo odložiť na iné miesto, aby nezaberali potrebné miesto. Veľmi dôležité bolo zistiť, aké kúsky Gabike v šatníku chýbajú a aké doplnky by mohli jej oblečenie urobiť viac zaujímavým a variabilnejším a všetko sme to spísali na nákupný zoznam.


Systém je dôležitý

Pri ukladaní vecí do šatníka sme jednu časť skrine vyhradili pre oblečenie do práce, druhú pre oblečenie na voľný čas. V každej sekcii sme oblečenie poukladali podľa druhu odevov (napr. sukne pokope, nohavice pokope a pod.) a každú sekciu sme zoradili podľa farby. Tak bude pre Gabiku oveľa jednoduchšie vybrať si správny odtieň blúzky, či sukne, ktorý bude ladiť so zvyškom outfitu. Najčastejšie nosené odevy sme dali na najviac prístupné miesta šatníka, aby bolo pre Gabiku pohodlné vyberať ich.


Nezabudnite fotiť

Pri skúšaní oblečenia sme našli niekoľko nových kombinácií, ktoré Gabika nikdy neskúsila a preto sme ich odfotili. Gabika si bude postupne budovať v mobile databázu svojich outfitov a obliekanie v rannom zhone bude pre ňu oveľa jednoduchšie a príjemnejšie.


Vytvorte skupiny oblečenia

Gabika je pracovne občas na cestách a preto je pre ňu užitočné vedieť sa efektívne zbaliť tak, aby nemusela prenášať príliš veľa oblečenia a doplnkov, Potrebuje, aby s tým čo si zbalí, dokázala vytvoriť dostatok outfitov na jednotlivé dni pobytu mimo domov. O tom, ako vytvoriť skupinky oblečenia si prečítajte tu.

Ako je to s vaším šatníkom? Máte v ňom len veci, ktoré nosíte, alebo i kopec nepotrebných a nenosených vecí? Ako často robíte revíziu šatníka? Myslíte si, že máte šatník vybudovaný efektívne?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top