skip to Main Content
Ako Vytvoriť Kombinovateľnú Skupinu Oblečenia S Výrazným Kúskom

Názov dnešného článku je dlhý, ale nemám rada slovo kapsula a tak som sa mu snažila vyhnúť :-). Určite však viete, alebo aspoň tušíte, o čo ide. A ak nie, pod označením “capsule wardrobe” si predstavte skupinu odevov, ktorých nie je veľa, ale sú tak dômyselne zostavené, že s nimi dokážete vytvoriť veľa rôznych kombinácií. Takýto koncept budovania šatníka bude zaujímavý najmä pre tie z vás, ktoré máte radi praktické riešenia, alebo obľubujete minimalizmus.


Málo odevov, ale množstvo kombinácií

Tomu, ako vytvoriť skupinu vzájomne dobre kombinovateľných odevov, som sa venovala v článku Ako sa efektívne pobaliť. V danom článku som pracovala zväčša s jednofarebnými odevmi a nedávno ma zaujala diskusia účastníčok online kurzu Sprievodca farbami, ktorá prebiehala na FB.

Bola práve o tom, ako sa pobaliť na cesty, ak si chceme zobrať nejaký výrazný kúsok – tzv. hráča. Poďme sa teda pozrieť na to, ako postupovať v tomto prípade.

Prečítajte si aj
Basic kúsky a "hráči" v šatníku

Voľba farebnej schémy je základom

Dajme tomu, že máte nový pulóver, ktorý ste si zamilovali, a chcete si ho zobrať so sebou i na pár dní na výlet. Premýšľate, čo si pobaliť k nemu, aby ste nemuseli so sebou ťahať plný kufor a aby ste mali každý deň na sebe niečo iné.

Keďže výrazné kúsky nepatria medzi basic odevy, nekombinujú sa tak ľahko a aj ich štýl je vždy dosť vyhranený. Preto je dôležité vyberať ostatné odevy v skupine tak, aby sa dali s daným “hráčom” jednoducho a pritom vhodne kombinovať.

Základom je uvedomiť si, aké farby obsahuje daný výrazný kúsok. Ak poznáte svoju farebnosť a chcete vyzerať skvele, je dosť pravdepodobné, že daný “hráč” ma v sebe farby, ktoré vám lichotia. Preto bude jednoduché vybrať i zvyšné odevy.

Stačí si zvoliť za základnú farebnú schému vašej skupinky oblečenia tie farby, ktoré má v sebe obsiahnuté výrazný odev.

V našom prípade budú s pulóvrom ladiť odevy v tlmených odtieňoch béžovej, tmavej hnedej, ružovej a ružovo-hnedej.


Nejde len o farby

Odevy, ktoré ku danému pulóvru zvolíte, by mali však okrem farebnej harmónie spĺňať i ďalšie podmienky. Mali by s vašim “hráčom” ladiť štýlom, byť vhodné pre váš typ postavy i príležitosť, na ktorú sa chystáte.

Náš pulóver je ležérnejší a preto ani ostatné kúsky nie sú veľmi formálne. Zároveň je v nich cítiť osobnosť nositeľky (všimnite si napr. volány na béžovom pulóvri, štýl doplnkov, štruktúru materiálov, či mieru jemnosti/strohosti a pod.).


Keď všetko so všetkým ladí

Ak vyberiete ku svojmu “hráčovi” odevy správne, malo by všetko so všetkým ladiť:

  • Všetky topy by sa mali dať kombinovať so všetkými nohavicami a sukňami.
  • Kabát, bunda, alebo kardigán by mali byť vhodné ku každej kombinácii topu a spodného dielu.
  • Doplnkov môžete mať v skupinke viac, pretože nie sú objemné a naviac dokážu meniť charakter outfitov. Ale i doplnky by sa mali dať kombinovať s viacerými kombináciami oblečenia.


Vytvorte množstvo variácií

Ak budete vyberať dobre, z pár kúskov dokážete vyskladať množstvo outfitov. Vo vašom kufri nebude veľa vecí, ale každý deň budete vyzerať inak. Na nasledujúcej koláži je len malý zlomok z množstva kombinácií, ktoré dokážete vytvoriť z odevov a doplnkov, ktoré sme vybrali k nášmu pulóvru.

Ak budete mať v skupinke napr. 1 nohavice, 1 sukňu, 3 topy, 1 kabát a 1 kardigán, dokážete vytvoriť 3 x 2 x 2 = 12 rôznych kombinácii. Ak pridáte doplnky, množstvo kombinácií sa ešte výrazne navýši.

Podľa toho, aké topánky a doplnky zvolíte, môžete jemne posúvať mieru elegancie / ležérnosti vašich outfitov, ale vždy budete vyzerať krásne a zaujímavo.


Využitie nielen na cesty

Takéto vytváranie skupín oblečenia sa dá využiť nielen pri cestovaní, ale i pri budovaní vášho šatníka. Vytvorte si viac takýchto skupín odevov – podľa farebnej schémy, príležitosti, či ročného obdobia.

Ak sa vám to podarí, určite sa vám nestane, že budete mať šatník plný na prasknutie, ale pritom si nebudete mať čo obliecť, pretože nič sa nehodí k ničomu.

Prečítajte si aj
Ako vytvoriť dobre kombinovateľný šatník

Využívate systém takýchto skupín oblečenia? Ak áno a máte chuť, dajte v diskusii vedieť, aká je vaša stratégia balenia sa na cesty, alebo budovania šatníka.

Back To Top