Skip to content
Pred absolvovaním konzultácie „Určenia farebného typu“ mi klientky zasielajú online dotazník, ktorý sa snaží odhaliť ich farebnú osobnosť. Pri osobnom kontakte i na webových debatách o tomto blogu som zistila, že veľa žien si tieto dve veci spája a považuje ich za totožné. Je to však omyl a v praxi sa môže stať, že farebná osobnosť klientky sa nezhoduje s jej farebným typom. Tak ako pri Magde, o ktorej bude tento príspevok.


 

    Rozdiel medzi farebným typom a farebnou osobnosťou bol popísaný tu, preto sa k tejto problematike nebudem vracať. Chcela by som skôr popísať skúsenosť z konzultácie s konkrétnou klientkou.

    Magde v teste vyšla jarná osobnosť. Pri osobnom kontakte sa prejavila naozaj ako spontánna, aktívna a komunikatívna osobnosť. To je aj dôvodom toho, že jej duša inklinuje k výrazným, žiarivým, jasným farbám, najmä farbám jarnej palety. Pred šatkovou metódou mala Magda obavy, že sa ukáže že sa jej výrazné a svieže farby nehodia. Rozprávala mi o svojej averzii voči farbám ktoré nepôsobia dosť dynamicky, silne a aktívne. Vyslovene nemá rada jemné farby.
 
   Keď sme sa s Magdou stretli osobne, videla som pred sebou ženu so stredne tmavými očami, nalíčenú modro-fialovým očným tieňom, ktorého chladný odtieň neladil s farbou očí. Magda bola opálená a na perách mala perleťový, svetlý odtieň rúžu. Jej vlasy boli zosvetlené na blond, kvôli konzultácii si vlasy dlhšie nefarbila, aby bolo vidieť odrasty jej prirodzenej farby vlasov. Na prvý pohľad mohla byť takmer hociktorým farebným typom, pretože líčenie i farba vlasov skresľovali jej prirodzenú farebnosť.

    Pri šatkovej metóde sa ukázalo, že Magda patrí medzi zimné farebné typy. Príliš svieže jarné farby boli pre ňu nepostačujúce a nevyzerala v nich dobre.

    Magda prišla oblečená vo farbách bielo-červenej zimnej farebnosti – žiarivé červené nohavice, tmavomodré topánky, biele tričko a pruhovaný bielo-červený svetrík. Jej oblečenie bolo v námorníckom štýle. Vyšší kontrast a silná saturácia, ktoré Magdina tvár potrebuje, boli vo farbách svetríka dosiahnuté, ale celkovej farebnosti chýbala dostatočná úroveň sýtosti. Tú by mohla dodať celku, keby namiesto bieleho trička zvolila tmavomodrú, čiernu alebo inú tmavú farbu.

 

    Odporučila som Magde vrátiť sa k svojej pôvodnej tmavšej farbe vlasov a líčenie očí urobiť viac sviežim. Používanie tmavého, alebo veľmi farebného očného tieňa nie je pre tmavé typy ideálne.
 
 


ilustračné foto: Yvetta Blanarovičová – tmavý typ 

 
    Pri líčení sme spolu nalíčili Magdine oči odporúčaným spôsobom a Magdina tvár „prekukla“ – jej oči boli väčšie, žiarivé a vďaka menšej korekcii tvaru získali tvar mandľových očí. Očným tieňom sme vytvorili efekt optického liftingu očí a pomocou lícenky a bronzera i lifting lícnych kostí. Jej tvár bola krásne upravená a žiarivá. O líčení píšem v množnom čísle, pretože konzultácia „Líčenie so zaučením“ prebieha tak, že ja líčim jednu polovicu klientkinej tváre, pri každom úkone vysvetľujem čo a prečo robím, a následne klientka daný úkon zopakuje na druhej polovici tváre. 
 

    Myslím že Magda odchádzala spokojná. Našli sme spôsob ako prepojiť jej jarnú farebnú osobnosť s farebnosťou tmavého zimného typu. Môže zostať verná čistým farbám, len je potrebné zamerať sa na viac neutrálne a mierne chladné odtiene a dopĺňať ich sýtymi a tmavšími farbami.

    Často stačí spoznať svoju farebnosť a žena sa na seba pozerá inými očami. Ak nepozná farebnú typológiu, pri pohľade do zrkadla sa zameriava na farbu oblečenia, jeho strih, skúma svoje proporcie, a aj keď cíti že v určitých farbách to nie je ono, nevie prečo je to tak. Spoznať svoju farebnosť a zladiť ju so svojou farebnou osobnosťou, môže pomôcť žene cítiť sa skvele a mať istotu. Spojením spomínaných dvoch zložiek totiž vznika jedinečná, originálna kombinácia, ktorá vytvára štýl.

    Ako je to u vás? Zhoduje sa vaša farebná osobnosť a farebným typom? V prípade že sa nezhoduje, ako často a v akej miere porušujete pravidlá svojej farebnosti a siahate po farbách o ktorých viete že vám nepristanú, ale máte ich radi? Stáva sa vám často že im nedokážete odolať? Aké spôsoby farebného uspokojenia svojej duše používate, tak aby ste pritom aj dobre vyzerali? Ak máte chuť, prispejte do diskusie! 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top