Skip to content

Ak ste absolvovali určenie farebného typu a máte vzorovú paletu vašich ideálnych farieb, máte úžasný nástroj, pomocou ktorého ľahko zistíte, či farba, o ktorej uvažujete, je pre vás vhodná, alebo nie. Veľa ľudí si myslí, že by mali nosiť len odtiene, ktoré sú presne také isté, ako farby v ich palete. Tak to však vôbec nie je a ak chcete vedieť, ako vyberať a spoznať svoje farby pomocou palety, čítajte ďalej.


Presvedčenie, ktoré vás môže ochudobniť o mnoho možností

Presvedčenie, že ak máte paletu svojich ideálnych farieb, mali by ste v obchodoch hľadať presne tie isté odtiene, je veľmi zavádzajúce. Bohužiaľ, túto myšlienku podporujú i niektorí konzultanti, ktorí po určení farebného typu dajú klientovi jeho paletu s tým, že má nosiť len tie farby a žiadne iné nie sú vhodné.

Práve toto presvedčenie prispieva k tomu, že veľa ľudí považuje farebnú typológiu za obmedzujúcu.

Ak by ste svoj šatník mali obmedziť len na 30-50 odtieňov, ktoré máte vo svojej palete, zrejme by ste si toho kúpili len veľmi málo a skončili by ste pri nudnom, neutrálne sfarbenom šatníku.


Možností je oveľa viac

Vaša paleta ideálnych odtieňov by nemala byť vašim pánom, ale vašim pomocníkom. Môžete ju považovať za akýsi merací nástroj, pomocou ktorého zistíte, či skúmaná farba bude ladiť s farebnosťou vašej tváre, alebo nie.

Farby, ktoré máte vo vašej palete, majú farebné vlastnosti rovnaké ako vaša tvár. Preto, keď pomocou palety ideálnych odtieňov budete skúmať nejakú farbu a premýšľať o tom, či je pre vás vhodná, stačí zistiť, či nová farba ladí s farbami v palete.

Skúmaná farba nemusí byť totožná so žiadnou z farieb v palete, stačí ak s farbami v palete ladí. Tak pomocou palety 50 odtieňov, objavíte tisíce ďalších odtieňov.


Ako pomocou palety otestovať skúmaný odtieň

Ak si neviete predstaviť, ako to funguje, prezrite si nasledujúce fotografie.

Na prvej fotografii môžete vidieť, že skúmaná farba je popri odtieňoch z palety oveľa teplejšia a preto táto farba nie je vhodná – neladí s farbami v palete.

Na druhej fotografii naopak skúmaná farba ladí s odtieňmi z palety a aj keď nezodpovedá úplne presne žiadnému z odtieňov v palete, harmonicky ich dopĺňa a preto je vhodná.

Takýmto spôsobom môžete otestovať nielen farebnú teplotu skúmaného odtieňa, ale aj jeho čistotu. Na nasledujúcej fotografii skúmaná farba ladí s paletou svojou farebnou teplotou, ale je tlmenejšia.

Preto, ak ju majiteľka danej palety bude chcieť nosiť, bude vedieť, že nie je pre ňu vhodné nosiť ju na veľkých plochách a že by ju mala kombinovať s čistejšími odtieňmi.

Nasledujúca farba skvele harmonizuje s odtieňmi v palete, nielen farebnou teplotou, ale i čistotou a preto je pre majiteľku danej palety ideálna. Všimnite si, že skúmaný odtieň nie je úplne totožný so žiadnym z odtieňov v palete, ale skvele s nimi ladí. A o to ide.

Neobmedzujte sa len na odtiene z vašej palety a nebuďte jej otrokom. Urobte si z nej nástroj, ktorý vám uľahčí život a prinesie vám množstvo nových možností.

Máte svoju paletu ideálnych farieb, ale neviete ju naplno využívať a neviete, ako so svojimi farbami pracovať? Online kurz Sprievodca farbami vás to naučí.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top