Skip to content

Túto jar ma fascinuje zelená – milujem jej sviežosť a upokojujúce účinky. V mojom laptope nájdete desiatky fotiek jarných listov a stromov, lebo pohľad na zelenú v jarnej prírode je pre mňa relaxom a tiež kompenzáciou dynamiky, ktorú mám v sebe.

Keď som sa minulý týždeň prechádzala s manželom lesom v okolí Modry, uvedomila som si, že i na prechádzke v prírode sa dá nájsť analógia s módou a inšpirácia.

Dokonca si myslím, že na príkladoch, ktoré nájdete v dnešnom článku, sa dá ešte lepšie vysvetliť, čo je farebný kontrast a ako súvisí s vašimi outfitmi.


Farby v lese vs. farby v osobnosti

Celá inšpirácia začala touto fotkou – pohľadom na jarný les. Hnedo-šedé kmene stromov, suché listy a korene na zemi, korunované odtieňmi zelenej… idete lesom a užívate si ten pokoj a harmóniu.

Nečudo, ide totiž o farebnú schému neutrál + 1 farba, v ktorej psychologické účinky oboch farieb vytvárajú spomínané pocity pokoja a sviežosti…

… až kým vás z toho pokoja nevytrhne červená turistická značka. Prečo sú hlavné turistické značky práve červené? Áno – preto, že červená a zelená sú farby, ktoré vzájomne tvoria veľký kontrast – sú komplementárne.

Ich kombinácia je výrazná a neprehliadnuteľná. Červenú značku na pozadí zelených stromov málokedy prehliadnete a preto nezablúdite.

Ten pohľad na kúsok červenej v záplave prírodných tónov hnedej a zelenej je presne tým, čo mám rada a čo ladí s mojou osobnosťou. Zelená je sviežosť, hnedá pokoj a stabilita a červená zase dynamika.


Na pohľad úžasné, ale nie v mojom outfite

Kombinácia zelenej a červenej v jednom outfite pre mňa príliš farebná – v tejto kombinácii je vždy vidieť viac moje šaty ako mňa.

Preto tieto farby nosím v jednom outfite len vo voľnom čase a v situáciách, keď je dobré byť videná už zdiaľky (šport, turistika, dovolenka…).

Väčšinou samozrejme chcem, aby farby v mojom oblečení so mnou ladili, preto si dávam na vhodný kontrast pozor a volím radšej farebné schémy, v ktorých vyzerám lepšie ako v tých pestrých.

Mám veľmi rada kombináciu neutrálnych farieb s dotykom výraznej, dynamickej farby, napríklad červenej. Ale s prichádzajúcimi teplými dňami siaham častejšie i po ochladzujúcich farbách, ako sú modrá a zelená.

Na okuliaroch mám vždy kúsok svojej dynamickej červenej a preto sa i v takejto kombinácii farieb cítim výborne. V tomto porušujem pravidlá svojho farebného kontrastu, ale určite poznáte moju teóriu:

Pravidlá sú na to, aby sa porušovali. Len je treba najskôr ich poznať.


Kontrast je prelomový

Skúste i vy popremýšľať, aké farebné schémy má rada vaša osobnosť, v akých schémach najlepšie vyzerá vaša tvár a ako to môžete spolu zladiť (v prípade, že sa to nezhoduje).

Kontrast je dôvodom toho, prečo v niektorých kombináciách nevyzeráte dobre, zatiaľ čo v iných úplne skvele.

Pochopiť kontrast je ako získať drahocennosť. Je to akoby ste investovali do niečoho, čo nikdy nestratí svoju hodnotu. Kontrast je nástrojom, s ktorým vždy viete upraviť farby v outfite tak, aby bol výsledok výborný.


Začíname už čoskoro!

Ak poznáte svoje farby, ale zatiaľ nemáte jasno v tom, ako ich kombinovať, možno vás bude zaujímať, že už čoskoro bude spustený online kurz, v ktorom spolu so mnou nájdete svoje ideálne farebné kombinácie a naučíte sa oveľa viac:

  • pochopíte veľký význam vhodného kontrastu.
  • pochopíte, prečo sú vám niektoré farby bližšie ako iné,
  • naučíte sa rozmiestniť farby na svojej postave,
  • budete vedieť nosiť i menej vhodné farby a porušovať pravidlá,
  • vytvoríte si farebne dobre kombinovateľný šatník
  • budete si v každej situácii vedieť sama zostaviť farebne dokonalý outfit.

Začíname už o pár dní a ak chcete vedieť viac, kliknite na tento odkaz.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top