Skip to content

V dnešnom článku sa pozrieme na porovnanie farieb a farebných vlastností dvoch podobných farebných typov – tlmeného zimného a tmavého podtypu tlmeného leta. Oba typy majú vo svojom názve tlmenosť a ak budete čítať ďalej, dozviete sa, čo majú spoločné a v čom sa líšia.


2000a-katie-holmes-400_0Tlmený zimný typ má zimnú sýtosť a prevahu chladných pigmentov. Je to typ, ktorý nepotrebuje úplne žiarivé farby, ale ani veľmi tlmené. Mierne tlmené farby sú presne tie, v ktorých ľudia tlmenej zimnej farebnosti najviac žiaria.

Na fotografii je Katie Holmes, o farebnosti ktorej si môžete prečítať v tomto článku.


jennifer-aniston-leprechaun5824Tmavý podtyp tlmeného letného typu je tiež typický sýtejšími farbami a prevahou chladných pigmentov, ale na rozdiel od tlmeného zimného typu, sú jeho farby viac tlmené.

Na fotografii je Jennifer Aniston. Jej prirodzená farba vlasov nie je taká svetlá, s akou ju všetci poznáme. Zosvetlením vlasov sa Jennifer štylizuje do svetlého podtypu tlmeného leta. O rozdieloch medzi svetlým a tmavým podtypom tlmeného leta sa dočítate viac v tomto článku.


Pri porovnávaní farieb oboch farebných typov sa dá pri tlmenom letnom type pozorovať väčšia jemnosť a mäkkosť jeho farieb. Da sa povedať, že tlmený zimný typ je zimným typom, ktorý je mierne posunutý smerom k letným typom.

tlmena-zima-vs-tlmene-leto-kolaz

V praxi sa môžu tieto dva typy zamieňať, pretože odhadnúť pohľadom presnú mieru tlmenosti nie je jednoduché. Tieto dva typy majú vo svojich paletách niektoré farby rovnaké – najmä tie, ktoré majú strednú mieru tlmenosti.

Ak neviete, do ktorého z týchto dvoch typov patríte, všímajte si, či potrebujete len jemnú tlmenosť, alebo výraznú (prečítajte si, ako spoznať tlmené farby) a ako odhadnúť farebnú teplotu).

Ak máte skúsenosti s niektorým z uvedených farebných typov, prispejte do diskusie a podeľte sa o ne s inými!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top