Tlmena Zima Vs Tlmene Leto

V dnešnom článku sa pozrieme na porovnanie farieb a farebných vlastností dvoch podobných farebných typov – tlmeného zimného a tmavého podtypu tlmeného leta. Oba typy majú vo svojom názve tlmenosť a ak budete čítať ďalej, dozviete sa, čo majú spoločné a v čom sa líšia.


2000a-katie-holmes-400_0Tlmený zimný typ má zimnú sýtosť a prevahu chladných pigmentov. Je to typ, ktorý nepotrebuje úplne žiarivé farby, ale ani veľmi tlmené. Mierne tlmené farby sú presne tie, v ktorých ľudia tlmenej zimnej farebnosti najviac žiaria.

Na fotografii je Katie Holmes, o farebnosti ktorej si môžete prečítať v tomto článku.


jennifer-aniston-leprechaun5824Tmavý podtyp tlmeného letného typu je tiež typický sýtejšími farbami a prevahou chladných pigmentov, ale na rozdiel od tlmeného zimného typu, sú jeho farby viac tlmené.

Na fotografii je Jennifer Aniston. Jej prirodzená farba vlasov nie je taká svetlá, s akou ju všetci poznáme. Zosvetlením vlasov sa Jennifer štylizuje do svetlého podtypu tlmeného leta. O rozdieloch medzi svetlým a tmavým podtypom tlmeného leta sa dočítate viac v tomto článku.


Pri porovnávaní farieb oboch farebných typov sa dá pri tlmenom letnom type pozorovať väčšia jemnosť a mäkkosť jeho farieb. Da sa povedať, že tlmený zimný typ je zimným typom, ktorý je mierne posunutý smerom k letným typom.

tlmena-zima-vs-tlmene-leto-kolaz

V praxi sa môžu tieto dva typy zamieňať, pretože odhadnúť pohľadom presnú mieru tlmenosti nie je jednoduché. Tieto dva typy majú vo svojich paletách niektoré farby rovnaké – najmä tie, ktoré majú strednú mieru tlmenosti.

Ak neviete, do ktorého z týchto dvoch typov patríte, všímajte si, či potrebujete len jemnú tlmenosť, alebo výraznú (prečítajte si, ako spoznať tlmené farby) a ako odhadnúť farebnú teplotu).

Ak máte skúsenosti s niektorým z uvedených farebných typov, prispejte do diskusie a podeľte sa o ne s inými!

 • Pauline Black

  Děkuji za tento krátký, ale výstižný článek. Někde na pomezí těchto dvou typů se pohybuji. Jen těch barev je v obchodech nějak málo (snad ještě tak v šedé se dá vybírat). Napadla mě taková vize: Sesbírat vyřazené barvy v šatníku a uspořádat dobročinný, tedy výměnný typologický bazar. Ovšem muselo by to být s vaší účastí, p. Beáto, aby se kousky roztřídily do hromádek podle bar. typů. A my bysme jen chodili a hledali svou hromádku, která by ovšem musela obsahovat taky různé velikosti a styly… to by se mi líbilo. 🙂 Přeji hezký den.

  • Ten bazar, to je dobry napad Pauline a nemusi byt ani typologicky. Mozno by Vase kamosky taku akciu uvitali, lebo je dobre obcas prevzdusnit satnik a posunut dalej veci, ktore nenosime. Ja som ten svoj triedila prave uplynuly vikend :). Vdaka za reakciu, prijemny podvecer!

 • Jarkaa

  Myslím, že k tlumenému letnímu typu tmavému patří můj prostřední syn. Moc mu sluší tlumené odstíny modré a také nosí šedý melír – takových triček má hodně a několik mikin. Jednu má modro-šedý melír v té taky vypadá úžasně. Moc ráda na něj tyto barvy nakupuji, mě se moc líbí a on v nich září :-). K barvám je otevřený, rád nosí věci, které mu sluší a nechává si ode mě poradit, což mě hodně těší (je mu 19).

 • Spinka

  páni, keď si predstavím, že ešte pred 5 rokmi som sa pokúšala nosiť, podľa 4 typov farby tmavej jesene….teraz sa snažím o farby hore uvedené, tak ako Pauline, beriem z oboch typov, lebo mi viac-menej svedčia. Pani Beatka, právne mi napadlo, koľko ľudí poznám, že majú žltkasté alebo červenkasté oči (teda, oči zelené do žlta, či hnedé idúce do červena) – aké líčenie/okuliare im treba?

  • Spinka neda sa to vseobecne povedat, zalezi aj od inych farebnych vlastnosti, nielen od oci, teda vlastne od farebnosti celej tvare. To co popisujete, vacsinou mavaju v ociach teple, alebo mierne teple typy. Pekny zvysok vecera!

 • if

  Veľmi sa teším tomuto článku! Doteraz som až tak nedbala o mieru tlmenosti a nosila som aj veci, ktoré sú vhodnejšie pre tlmené leto. Keďže patrím medzi tlmené zimy, veľmi mi nesedeli a nechápala som prečo. Teraz v tom mám konečne jasno. =)

 • Věrka Szotkowská

  Po přečtení mám pocit, že jsem zase o něco blíže k odhadu svého přesného typu, zřejmě nejsem chladná zima, jak jsem si původně po čtení zdejších článků myslela, spíše právě tlumená zima, jelikož mi moc nesluší vyloženě studené a výrazné modré tóny, taktéž kvůli hnědým očím nemohu nosit modré stíny, opravdu to vypadá divně, v bledých barvách jsem šedá myš, příliš syté mne přebíjí. Jednou jsem si dělala se sestrou podobný test s kupou oblečení a krásně šlo vidět, jak ve slušivé kupce převažují tlumenější chladné a neutrální odstíny fialové, červené, šedé, černé a na druhé se zas kupí, zelené, oranžové, béžové a další podobné barvy. Doporučuji vyzkoušet 🙂

  • Super Verka, som rada, ze clanok Vam pomohol. Pekny den zelam.