Skip to content

„Po 3 rokoch na materskej dovolenke sa chystám od nového roka do práce a rada by som si vytvorila „nový šatník“. Ten pôvodný bol prispôsobený aktuálnym potrebám (nízke topánky, tričko, džínsy) a inak zíval prázdnotou. Farby pre môj farebný typ sú nádherne čisté a žiarivé.

Túžila som si aj na chladnejšie mesiace zaobstarať niečo v týchto farbách, ale žiaľ som nenatrafila na predajňu, kde by v jesenných a zimných mesiacoch mali niečo aspoň trošku veselšie, živšie, také aká je moja farebnica. Nesnažím sa nájsť len farby presne podľa nej (ako aj radíte v manuáli), ale napriek tomu je to celkom „bieda“. Všade nachádzam najmä čiernu, bordovú, temnú červenú, prípadne horčicovú. Jediným „záchrancom“ je pre mňa šedá a tmavo modrá.

Chcela som sa možno tak trochu s vami uistiť, či chladné leto môže mať naozaj problém v zime, či na jeseň naplniť svoj šatník kúskami vo vhodných farbách alebo len ja robím niečo zle. Skúšala som vybrať aspoň doplnky, ale žiaľ ani tam som veľmi nepochodila. Naďa.“


Prečo sú v zimných kolekciách najmä tmavšie a neutrálne farby

Je pravdou, že v chladnejšícj mesiacoch roka nájdeme v ponuke obchodov s oblečením najmä sýtejšie sfarbené farby a neutrály.

Má to svoje odôvodnenie – tmavšie farby nás pocitovo zahrejú viac, ako ľahké a svieže odtiene farieb (prečítajte si článok o tom, ktoré farby sú ochladzujúce a ktoré pretepľujúce) a väčšina ľudí v našich zemepisných šírkach má v zime menej chuti obliekať sa tak pestro a farebne, ako v lete.

Ak vám pristanú ľahšie, sviežejšie, či živšie odtiene farieb, môžete mať (podobne ako Naďa), v zime problém nakupovať. Ak chcete svoje zimné outfity farebne osviežiť a oživiť, vyskúšajte nasledujúce tipy.


Využite odevy, ktoré nosíte v lete a vrstvite

Ak máte v letnom šatníku dostatok topov, blúzok, či tielok v ideálnych farebných, svetlejších, či sviežich odtieňoch, zakomponujte ich do svojich zimných outfitov formou vrstvenia.

Môžete si obliecť top pod kardigán/sako. Pod šaty s krátkym rukávom si môžete podviecť top, alebo blúzku. Na letné tielko si môžete obliecť blúzku, alebo košeľu, prípadne pridať i vestu. Možností je veľa, prečítajte si o vrstvení viac.


Využívajte doplnky

Nepodceňujte doplnky – sú skvelými nástrojmi, pomocou ktorých si môžete do zimných outfitov pridať farbu, či zmierniť tmavosť. Využívajte svetlejšie šatky, náhrdelníky, brošne, náušnice, či čiapky na to, aby ste tmavším farbám oblečenia dodali efekt sviežosti. Farebné a svieže farby doplnkov sa dajú v obchodoch zohnať celoročne.

Dotyk farby na doplnkoch dokáže výborne oživiť a odľahčiť celkový dojem z fádnejšieho outfitu v neutrálnych farbách.


Tmavšie zimné farby zjemite svetlejšími neutrálnymi

Ak použijete v blízkosti tváre odtiene, ktoré sú tmavšie ako by bolo pre vás ideálne, zjemnite ich svetlejšími neutrálmi. Tie bývajú v ponuke predajcov i v zime.

Svetlejšie až stredne tmavé neutrálne farby sú výborným spôsobom, ako tmavosť zjemniť a zároveň zostať vo svojej farebnej škále. Ak sa vám celok zdá málo farebný, pridajte i farebné doplnky.

Každý farebný typ má vo svojej palete tmavé, stredne tmavé i svetlé neutrály.


Ak nosíte tmavšie farby, myslite na kontrast

V zime pokojne siahnite i po tmavších, tažších, „zahrievajúcich“ farbách (vínová, tmavšia modrá, či teal), avšak myslite na kontrast. Ak vám napríklad pristane nižší tmavostný kontrast a chcete nosiť tmavý kardigán, mali by ste vedieť, ako ho skombinovať s inými farbami a akými doplnkami ho doplniť, aby výsledok nebol príliš tvrdý, či ťažký. Prečítajte si, ako môžete nosiť i nevhodný vyšší kontrast.

Neviete svoje farby kombinovať? Kontrast a jeho využitie v praxi sú (okrem iných tém) predmetom online kurzu Sprievodca farbami.


Neorientujte sa na sezónne nákupy

Ak viete, že v zimných mesiacoch na trhu nebýva dosť vašich farieb oblečenia, nakupujte vždy, keď v ponuke sú. Najmä na jar bývajú v ponuke odevy, ktoré ešte nie sú úplne letné, ale majú sviežejšie farby, ako zimné kolekcie. Ak ide o odev, ktorý má naviac nadčasový strih, určite ho využijete nasledujúcu jeseň a zimu.


Ako zostaviť ideálny šatník

Pri zostavovaní nového šatníka pre Naďu, bude vhodné myslieť nielen na farebnosť, ale i na jej telesný tvar a štýl. Na blogu nájdete samostatný článok, ako zostaviť dobre kombinovateľný šatník, ktorý vám ukáže, že ak farby vo vašom šatníku sú z vášho ideálneho spektra, odevy sa vám budú farebne veľmi dobre kombinovať.

Pri zostavovaní zimného šatníka to nebude o tom, nájsť predajcu, ktorý ponúka i v zime svetlé, či živé farby, pretože takých je naozaj málo. Niektoré topy a blúzky vo vašich ideálnych farbách môžete využívať celoročne. Neutrálne kardigány a saká tiež. Ak máte v šatníku na zimu najmä neutrálne farby oblečenia, zaobstarajte si farebné doplnky.

Zamyslite sa nad farebným zložením vášho šatníka a skúste zistiť, aké farby vám chýbajú a na akých typoch odevov, či doplnkov by sa vám hodili.

Okrem farebnosti vnímajte i to, či sú odevy vo vašom šatníku vhodné pre vašu postavu a tiež, či ladia s vašou osobnosťou. Ak neviete, čo je pre vás dobré a chcete objaviť nové možnosti, prečítajte si o projekte Štýlová výzva, ktorá vás donúti vystúpiť zo stereotypu, zažiť v oblečení nové pocity a pozrieť sa na seba inak. Spíšte si nákupný zoznam a postupne dopĺňajte potrebné kúsky.

Máte podobný problém ako Naďa? Ako ho riešite? Ak máte chuť, pridajte do diskusie svoje skúsenosti so zimnými nákupmi a zostavovaním ideálneho šatníka!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top