Skip to content

Je prirodzené, že počas letných dní siahame po iných farbách ako v chladnejších mesiacoch roka. Veľa ľudí si podvedome vyberá na leto farby, ktoré vyvolávajú chladivý efekt a v dnešnom článku sa budeme venovať týmto ochladzujúcim, ale i zahrievajúcim odtieňom.


Príklad z ulice

K napísaniu tohto článku ma inšpirovala istá mladá žena, ktorú som videla na ulici. Mala oblečené svetlé džínsové šortky a oranžovo-hnedý top. Farba topu síce pekne ladila s jej tvárou (farebnosť tváre pôsobila jesenne), ale neladila s horúcim slnečným počasím – pôsobila málo sviežo, skôr ťažko, tmavo a hutne.

kolaz top teply chladny

Odtieň na tope patrí práve k zahrievajúcim odtieňom a preto je ideálny pre chladnejšie dni. V lete by vhodnou alternatívou pre danú ženu mohol byť napríklad modro-zelený odtieň na koláži vyššie, ale možností je samozrejme oveľa viac.


Ako spoznať hrejivé a chladivé odtiene

Pocit tepla vám dodajú najmä tmavšie a hustejšie pôsobiace odtiene žltej, oranžovej a červenej. Tieto farby pôsobia, akoby mali v sebe oheň a teplo, preto keď si ich oblečieme, máme pocit tepla.

Ochladzujúci účinok majú svetlejšie a jemné odtiene modrej, zelenej a fialovej, ktoré sa spájajú s chladivosťou vody. Ich ľahké, vzdušné a pokojné pôsobenie vyvoláva efekt, že oblečenie je tenšie, vzdušnejšie a chladivé.

kolaz teple chladive


Ktoré farebné typy sú v lete vo výhode?

Na prvý dojem sa môže zdať, že v teplejších mesiacoch roka to majú najjednoduchšie letné typy, v chladných zase jesenné.

Je ale dôležité vedieť, že každý farebný typ má vo svojej palete farby z oboch skupín.

Na nasledujúcej fotografii sú farby z palety jedného z jesenných typov. Vľavo je niekoľko zahrievajúcich, vpravo zopár ochladzujúcich odtieňov.

1

Preferujete počas horúcich letných dní určité farby? Ktoré odtiene u vás na oblečení vyvolávajú najviac chladivý efekt?

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top