Skip to content

Máte v šatníku odevy ideálneho strihu, každý kúsok sa vám páči a cítite sa v ňom skvelo, ale nedokážete ich vzájomne skombinovať tak, aby celkový dojem bol podľa vašich predstáv? Ako bolo spomínané v tomto článku, farby sú najviac výrazným prvkom našej vizáže, preto je dosť dôležité to, ako ich kombinujete.


Možno ste to už zažili

Predstavte si situáciu, že potrebujete sako, rozhodnete sa zainvestovať a necháte si ho ušiť na mieru. Akú farbu si vyberiete? Existuje veľa článkov, ktoré vás budú nabádať k tomu, že sako by malo byť čierne, lebo „čierne sako by malo byť súčasťou šatníka každej ženy“.  Ak nepoznáte svoj farebný typ, ľahko podľahnete a necháte si ušiť čierne sako, lebo i priateľka vás uistila, že „čiernou nič nepokazíš“.

Nové sako si prinesiete domov a tešíte sa, že konečne máte vrchnú vrstvu, v ktorej budete vyzerať vždy upravene a elegantne. Nasledujúce ráno sa rozhodnete obliecť si svoje obľúbené šaty. v ktorých ste už dostali množstvo komplimentov, vraj v nich vyzeráte mladšie a veľmi sviežo. Vonku je chladnejšie, ale dnes vás to nemrzí, aspoň v práci predvediete svoje nové sako. V rannom zhone nemáte čas prezerať sa v zrkadle, viete že šaty vám sedia, sako tiež, nepochybujete teda, že to bude skvelý outfit a už sa tešíte na pochvalné komentáre.

Po príchode do práce sa vás kolega spýta, či dnes idete na to dôležité formálne stretnutie do banky a sekretárka podotkne, že v tomto saku to dnes určite vybavíte. Žiadny kompliment ste zatiaľ nedostali, nikto viac neregistruje vaše nové sako a tak sa pri káve pochválite kolegyni a napäto čakáte čo ona na to. Dočkáte sa neurčitého konštatovania, že vaše sako vyzerá veľmi kvalitne.

kolaz cierna

Všetci podvedome vnímajú, že sako potlačilo sviežosť šiat, v ktorých inokedy vyzeráte tak skvele. Všetci tak nejak cítia, že kontrast čiernej a farby šiat je tvrdý, robí vás staršou a vyvoláva veľmi formálny a neprístupný dojem. Nevedia to presne pomenovať, netušia že je to kombináciou farieb, ale zdáte sa im dnes trochu unavená, odmeraná a smutná. A tak radšej nekomentujú.

Neskôr sa snažíte sako kombinovať inak, ale nikdy to akosi nie je ono. Premýšľate ako ho nosiť tak, aby ste v ňom vyzerali sviežo a žensky, ale napokon to vzdáte. Sako spokojne visí vo vašom šatníku a vytiahnete ho len občas na formálne pracovné stretnutia. A vy si vždy pri pohľade naň pomyslíte, aké bolo drahé.


Reálne príklady z praxe

Spoznali ste sa v danom príbehu? Ak áno, mali by ste vedieť, že

pri kombinovaní farieb v outfite je vhodné zohľadniť viac faktorov – farebný typ, osobnosť, štýl, tvar postavy a proporcie nositeľky, ale aj príležitosť na ktorú sa obliekame a ročné obdobie.

Rôzne kombinácie farieb vyvolávajú rôzne efekty – fyzické i psychologické. Ak tieto efekty neladia s nositeľkou, príležitosťou a počasím, výsledok je málokedy ideálny. Ilustrujú to nasledujúce dva príklady z mojej praxe.

Lenka

Lenka je učiteľka a jej farebnosť je tlmená letná. Keďže chce v práci vyvolávať dojem serióznosti a rešpektu, často nosí nadčasové klasické strihy odevov – saká, blúzky a puzdrové šaty. K dojmu serióznosti si pomáha i nosením tmavých neutrálnych farieb a kombinuje ich s inými farbami kontrastne. Porušuje tak odporúčania pre svoj farebný typ, ale verí že je to v záujme veci a že jej to v práci pomôže vyvolať želaný dojem.

Lenka sa rozhodla absolvovať konzultáciu Postavy a štýlu, pretože chcela vedieť, aké strihy budú lichotiť jej postave. Štýlu nevenovala veľkú pozornosť, ale pri prezeraní fotografií svojich outfitov pochopila, že i to ako kombinuje farby, má vplyv na to ako pôsobí na svoje okolie. Zistila, že čiernu a iné veľmi tmavé farby k vytvoreniu rešpektu nepotrebuje a pochopila, že kontrastné kombinácie jej dokonca môžu škodiť – pôsobí v nich neprístupne, prísne a môže vo svojich žiakoch vyvolávať dokonca až strach.

kolaz jemnost

Veronika

Veronika má kontrastnú zimnú farebnosť a v jej štýle je veľa klasických, nadčasových prvkov. Prejavuje sa to i tým, že má v šatníku veľa neutrálnych farieb. Kontrastné, ostré kombinácie týchto farieb pristanú jej žiarivej tvári, neladia však s jej snahou pôsobiť menej konzervatívne. Má pocit, že často pôsobí staršie, vážne a nudne, rada by do svojho šatníka pridala sviežosť a nenútenú eleganciu.

Keď sme rozoberali jej outfity, okrem iného som jej navrhla eliminovať veľké plochy najtmavších farieb a zjemniť farebné kombinácie. Veronika tak bude pôsobiť viac sviežo a pokojnejšie ladenie farieb bude naviac lichotiť i jej rovnejšiemu telesnému tvaru H.

kolaz modra


Všimli ste si, že to ako kombinujete farby v outfite, má zásadný vplyv na dojem, ktorý vaše oblečenie vyvoláva? Vaše názory a postrehy sú opäť vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top