
Farby vyvolávajú nálady, pocity a dojmy. Fyzické a psychologické pôsobenie farieb je neodškriepiteľné – môžu vás potešiť, upokojiť, osviežiť, ale aj vzpružiť, vzrušiť, nadchnúť, rozčúliť až popudiť.
Vaše oblečenie pozostáva okrem farieb i z línií, tvarov a materiálov, ale farby vnímajú ľudia okolo vás ako prvé. Pamätajú si pocity, ktoré pri ich pozorovaní majú a tieto pocity podvedome spájajú s vami.
Ak podceňujete význam farieb, zbytočne prichádzate o silný nástroj, ktorým sa dá veľa dosiahnuť. Môžete dokonca svoje okolie zmiasť, ak farbami vyvoláte úplne iný dojem, ako ste plánovali.
Farby vnímame najviac
Pri pozorovaní oblečenia sú to práve farby, ktoré my ľudia vnímame ako prvé. Až po ich preskúmaní začneme vnímať strih odevu, línie, materiál, či štruktúru.
I vy si ľahko zapamätáte ženu v červenom saku, zatiaľ čo na strih či materiál saka rýchlo zabudnete. Zostane vo vás len dojem červenej farby – efekt dynamiky a výraznosti, s ktorým si spojíte nositeľku tejto farby.
Ak niekomu neskôr budete danú osobu popisovať, zrejme spontánne poviete „tá v červenom saku“ a nie „tá v saku s asymetrickým zapínaním na zips“.
Ak budete pozorovať podobné oblečenie, ale napríklad v neutrálnych farbách, farbu oblečenia nebudete príliš registrovať, pretože je neutrálna. Ak vás nezaujme farba, dokážete sa viac zamerať na detaily. Ak však budú detaily nezaujímavé, možno danú osobu označíte slovami „tá nevýrazná žena“.
Čím je farba živšia a farebnejšia, tým skôr si ju všimnete a tým viac si farbu i jej efekt pamätáte.
Psychologické pôsobenie farieb
Každá farba má svoje psychologické pôsobenie. Niektoré farby pôsobia pokojne a jemne, iné výrazne, živo, dynamicky, ďalšie sviežo a podobne.
Je veľkou výhodou, ak si na určitú príležitosť viete vybrať farbu i podľa toho, ako chcete na svoje okolie pôsobiť. Vďaka tomu, že vaše okolie registruje farby ako prvé, je dosť pravdepodobné, že sa vám daný efekt podarí vytvoriť.
Olivia Palermo
Fyzické pôsobenie farieb
Farby reagujú s vašou tvárou a dokážu ju rozžiariť, ale aj urobiť fádnou, či unavenou. Ak človek nosí farby bez ohľadu na svoju farebnosť, čím viac sú tieto farby nevhodné (neladiace s farebnosťou tváre), tým viac je pravdepodobné, že nositeľ vysiela o sebe rozporuplné signály.
Ľudia okolo vás podvedome citlivo vnímajú farby ktoré máte oblečené, ale vnímajú tiež ich harmóniu/disharmóniu s vašou tvárou. To že máte šaty zaujímavého strihu s nápaditým asymetrickým náhrdelníkom, vám nepomôže, ak v danej farbe vyzeráte choro, unavene, či staršie.
Ľudia okolo vás získajú pocit, že sa necítite dobre a budú si pamätať najmä „tú unavenú ženu“. Váš náhrdelník bude pre nich oveľa zaujímavejší, ako vaša unavene pôsobiaca tvár.
Ak si však oblečiete farbu ktorá vás rozžiari, budú o vás hovoriť ako o „tej krásnej žene v zelených šatách“, budú si pamätať ako vaša tvár žiarila, budú si pamätať zelenú farbu, ktorá s vašou tvárou perfektne ladila, zatiaľ čo strihové detaily šiat a doplnky si pamätať nebudú.
Julianne Moore
Farby netreba preceňovať a nemali by vás obmedzovať, ale nie je dobré ani podceňovať ich. Vedieť pracovať s farbami je veľkou výhodou pri objavovaní a budovaní vlastného štýlu.
Farby nie sú jedinou súčasťou našej vizáže, ale vzhľadom na to že ich ľudské oko intenzívne vníma, sú silným nástrojom k perfektnému vzhľadu a žiadanému dojmu.
Aké sú vaše skúsenosti s vnímaním farieb? Priestor v diskusii je pripravený pre vaše myšlienky a názory!