Skip to content

Slogan „zelená a modrá – len pre blázna dobrá“ už dávno neplatí. Práve naopak – kombinácia týchto dvoch farieb môže vyzerať veľmi zaujímavo, elegantne, štýlovo, sviežo, vždy podľa toho aké odtiene zvolíme.

Zelená farba má svoj pôvod v modrej – stačí do modrej pridať žltú. Preto sú zelená a modrá farbami „sesterskými“ a na farebnom kruhu sú vedľa seba blízko. Toto môžu úspešne využiť najmä letné a jesenné farebné typy, ktoré potrebujú vo svojich kombináciách i dávku tlmenosti. Mäkký farebný prechod od modrej k zelenej vytvorí jemný a mäkký farebný dojem.

Modrá farba pôsobí prirodzene viac chladným dojmom, zatiaľ čo zelená neutrálnym až teplým. Preto je kombinácia týchto dvoch farieb ideálna najmä pre teplotne neutrálne farebné typy. Ale ani chladné / teplé typy by sa nemali tejto kombinácie vzdávať, stačí posilniť chladné vyžarovanie modrej / teplé vyžarovanie zelenej. Chladné a teplé typy by mali voliť teplotne viac vhodnú farbu na väčšej ploche a teplotne menej vhodnú farbu použiť ako farbu akcentu, alebo ju umiestniť ďalej od tváre.

Jarné a jesenné typy môžu smelo siahať po jablkových, olivových, žlto-zelených odtieňoch zelenej, zatiaľ čo odtieň modrej by mali voliť taký, aby čo najviac ladil s ich teplejšou farebnosťou (pozrite tiež článok o odtieňoch námorníckej modrej a o univerzálnych odtieňoch modrej).

Letné a zimné typy majú pri výbere odtieňov modrej veľa možností, ale zelenú by mali voliť radšej neutrálnejšej farebnej teploty (napríklad teal), alebo používať teplejšie odtiene zelenej na menších plochách.

Samozrejmosťou by mala byť primeraná miera kontrastu zvolených odtieňov, materiálového prevedenia odevov i zvolených doplnkov. Na úvodnom obrázku článku i na nasledujúcich kolážach nájdete príklady kombinácie modrej a zelenej (v poradí jarné, letné, jesenné i zimné typy). Možností je samozrejme oveľa viac a je len na vás, ako modrú a zelenú spolu skombinujete a doplníte doplnkami. Inšpirácie nájdete napríklad na Pintereste.

Nosíte modrú so zelenou? Páči sa vám ich kombinácia v jednom outfite?

Súvisiace články:
Monochromatické kombinácie
Triadické kombinácie
Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
Univerzálne farby – Námornícka modrá a teal
Neobvyklé kombinácie farieb – Červená a fialová

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top