Skip to content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – Šesť odtieňov šedej
5. Sila kakaovo hnedej
6. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
7. Farby – Komu pristane khaki?
8. Medzi modrou a zelenou
9. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
10. Biela, alebo béžová?
Námet dnešnej témy navrhla v diskusii Ivana: „…Modrá je taká zvláštna farba. Ja ako teplo-tlmeno jesenný typ koľkokrát pozerám na moju farebnicu a jediná, na ktorú si z modrých trúfnem, je teal, tá je nádherná, všetky jej odtiene. Ale ostatné modré…stále im nerozumiem a rada by som.“

V dnešnom príspevku sa teda pozrieme na námornícku modrú, ktorá je skvelou farbou. Je dostatočne neutrálna, dokáže byť alternatívnou čiernej a veľmi dobre sa kombinuje. Modrá farba je vo všeobecnosti dosť chladnou, preto je vhodná najmä pre letné a zimné typy. I modrá má však svoje neutrálnejšie, alebo mierne teplé odtiene, preto i jarné a jesenné typy si nájdu svoj vhodný odtieň námorníckej modrej.

ZIMNÉ TYPY

Námornícka modrá pre zimné typy by sa svojím vyžarovaním mala podobať čiernej – ideálne je, ak je tmavá sýta, žiarivá a dosť chladná. Zimné typy by ju mali kombinovať rovnako ako čiernu – dobre vyzerá s výraznými farebnými odtieňmi, kombinovaná kontrastne a výrazne.

LETNÉ TYPY

V porovnaní so zimnými typmi potrebujú letné z dôvodu väčšej tlmenosti jemnejšie odtiene námorníckej modrej. V námorníckej modrej pre letné typy by preto mala byť prítomná štipka šedej a nemala by pôsobiť tak veľmi tmavo ako zimná. Ideálne je kombinovať ju tak, aby celok pôsobil sviežo a zároveň jemne.

JESENNÉ TYPY

Jesenné typy majú farebnosť, ktorá vyžaduje prevahu teplejších odtieňov farieb. Preto ich námornícka modrá by mala byť menej chladná – neutrálna, alebo mierne teplá a primerane tlmená. Ideálne je, ak sú v námorníckej modrej prítomné teplé pigmenty, čím sa chladná modrá mení na modrú s nádychom petroleja, alebo zelenej. Kombinujte ju s mierou kontrastu vhodnou pre váš jesenný podtyp.

JARNÉ TYPY

I jarné typy potrebujú neutrálnejší odtieň námorníckej modrej, ale v ľahšej verzii ako jesenné typy. Svieže a ľahké odtiene námorníckej modrej sa dobre kombinujú s typickými jarnými farbami. Kontrast v akom sú farby skombinované, je potrebné voliť podľa konkrétneho jarného podtypu.

Samostatne nosená námornícka modrá, alebo jej kombinácia s inými neutrálnymi farbami ako biela, čierna, béžová, alebo šedá, môže pôsobiť klasicky, elegantne a formálne. Preto je vhodnou kombináciou na pracovné jednania, na formálne a spoločenské príležitosti. Ak naopak chcete vyzerať viac sviežo a menej formálne, oživte túto neutrálnu farbu kombináciou s farebnejšími odtieňmi. Doplňte ich buď na odevoch, alebo aspoň na malých plochách a doplnkoch.

Námornícka modrá je perfektnou alternatívou čiernej – pôsobí farebnejšie a pozitívnejšie. Použite ju v prípade, ak hľadáte dobre kombinovateľnú neutrálnu farbu. Jarné, letné i jesenné typy budú vyzerať v námorníckej modrej oveľa prirodzenejšie a menej tvrdo ako v čiernej.

Pre zobrazenie nasledujúcej fotogalérie celebrít v námorníckej modrej kliknite na úvodný obrázok.

Máte vo svojom šatníku odevy v námorníckej modrej? Našli ste odtieň, ktorý vám farebne sedí a cítite sa v ňom dobre? Ako ho kombinujete? Využívate námornícku modrú viac na formálne príležitosti, alebo aj na bežnom oblečení? Máte v tejto farbe skôr univerzálne kúsky ako sú saká, svetre, kabáty, sukne, nohavice, alebo i topy, blúzky a pod.? Diskusia je tu pre vás, tak neváhajte sa podeľte sa o svoje skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top