Skip to content

Ozvala sa mi Ludmila, ktorá je zapojená do online kurzu Sprievodca farbami:

„Na jednu stranu jsem nadšená. Pokud se řídím Vašimi doporučeními a radami  v kurzu a z konzultace (tmavost a tlumenost outfitu, vhodné kontrasty a poměry barev v outfitu, je vidět, že vypadám lépe. Baví mě si hrát s doplňky a zkoušet. V šatníku mám oproti dřívějšku třetinu oblečení a přesto neexistuje situace, kdy bych neměla co na sebe. Je to úžasné!

Na druhou stranu jsem celkem nešťastná z toho, že mám mít tmavé kousky oblečení na horní polovině těla. Kvuli tvaru postavy A bych měla zase naopak zvýrazňovat vrchní polovinu těla aktivními barvami, což je u mého barevného typu nevhodné. Takže se dostávám k tzv. „pohřební“ kombinaci – tmavá halenka i tmavé kalhoty. I když zvýrazním outfit dopňkem, připadám si stará a usedlá.

Dřív jsem ráda nosila béžové a bílé kalhoty a pouzdrové sukně. Vidím, že má postava vypadá v tmavých kalhotách a sukních mnohem lépe, přesto po světlém oblečení smutním. Světlých kolových, áčkových a nabíraných sukní, se nechci vzdát, protože ty mi zdůrazní pas a zakryjí boule na stehnech. Ale zase mi pripadá, že celkový outfit se světlou sukní a tmavým tričkem není uplně to pravé ořechové.

Nejraději bych si ke světlé sukni vzala bílé tričko, aby byl vršek odlehčený, ale vypadám bledě a nepomůže mi ani tmavý náhrdelník. Zvlášť teď v létě, kdy se tu u nás nosí hodně bílá a béžová, jsem nešťastná z toho, že mi světlé outfity nesluší.

Neměla byste prosím nějaké nápady, jak skloubit (pokud to vůbec lze) světlé kousky oblečení tak, aby byl celkový outfit dostatečně tmavý a bral v úvahu můj tělesný tvar A? Ludmila.“


Účinky svetlých a tmavých farieb

Pri konzultácii Určenia farebného typu, sme zistili, že farebnosť Ludmily je tlmená zimná. Neriešili sme jej telesný tvar a proporcie, ale i podľa fotiek je vidieť, že je pre ňu naozaj lepšie zvýrazňovať hornú polovicu tela a spodnú nechať fádnejšiu, bez výrazných detailov a farieb.

Svetlé farby majú schopnosť pridávať objem a pôsobia sviežo. Tmavé farby zmenšujú objem a pôsobia vážnejšie a menej sviežo. Preto nosiť veľké plochy tmavých farieb pri tvári nie je ideálne pre nikoho (pokiaľ nechcete vyvolať dojem zrelosti, usadlosti, vyššieho veku, či tvrdosti).

Veľa ľudí si myslí, že zimné typy by mali nosiť len sýte farby. Myslela som si to kedysi i ja a môj šatník sa stal príliš tmavým. Spomínam to i v mojom e-booku 5 krokov k farebne dokonalému outfitu (môžete si ho zadarmo stiahnuť).

Je to však mylná predstava – i zimné typy si môžu dovoliť stredne tmavé a svetlejšie farby (v palete ich majú dosť). Všetko je len o tom, ako jednotlivé tmavosti vo svojich outfitoch skombinujú a aká je celková tmavosť outfitu.


Farebnosť sa s telesným tvarom dá zladiť

Ak máte podobný problém ako Ludmila, vyhnite sa kombinácii tmavého topu a tmavých nohavíc / sukne. V celotmavom outfite nebude prítomná sviežosť a môžete pôsobiť smutne, či staro.

Ak naopak zvolíte svetlý top a svetlú sukňu / nohavice, v prípade zimnej farebnosti vaša tvár nebude dosť výrazná a budete vo svojom outfite pôsobiť stratene, bledo a nevýrazne.

Riešením je zvoliť v outfite i svetlejšie, i tmavšie farby a rozmiestniť ich na postave tak, aby lichotili telesnému tvaru.

Ak máte podobný problém ako Ludmila, skúste nasledujúce tipy:

  • Ak chcete nosiť tmavšie farby, nenoste na oboch poloviciach tela úplne tmavé odtiene. K tmavej farbe pridajte radšej stredne tmavú. Celková sýtosť bude dostatočná, ale nebudete vyzerať staršie a smutne.
  • Ak chcete nosiť na hornej polovici tela svetlejšie, alebo svetlé farby, pridajte ku tvári nejaký sýtejšie sfarbený doplnok. Vaša tvár tak nebude bledá a nevýrazná.
  • Ak chcete nosiť svetlejšie farby na spodnej polovici tela, je dôležité, aby mali vhodný strih, materiál, prípadne vzor, ktoré nebudú objem spodnej časti postavy zväčšovať. Vyhnite sa veľkému objemu látky, naberaným sukniam, tuhým a objemným materiálom a rozširujúcim vzorom.
  • Myslite na kontrast svojej tváre a snažte sa ho napodobniť v outfite.
  • Ak chcete nosiť svetlé klobúky, je vhodné, ak budú mať sýtejšiu stuhu, alebo detail. Takýto klobúk skombinujte s oblečením tak, aby celková tmavosť nebola príliš nízka.

Ak využijete uvedené tipy, určite nebudete vo svojich outfitoch vyzerať usadlo, smutne, či fádne. Ak naviac outfit zladíte s vašou osobnosťou a štýlom, bude vašou prirodzenou súčasťou a budete sa v ňom cítiť skvelo.

Máte, alebo mali ste podobný problém ako Ludmila? Dostali ste sa do začarovaného kruhu? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie a podeľte sa o svoje skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top