Skip to content

„V lete nosím veľmi rada oblečenie z ľanu. Mám rada jeho „prírodnosť“ a vlastnosti, ktoré tento materiál poskytuje. Aj teraz mám v pláne zaobstarať si letné ľanové šaty.
Som tmavá zima, s vyšším kontrastom a nízkou farebnosťou a preto mám problém s tým, za akým odtieňom sa obzrieť. Uprednostňujem prírodné, čo najmenej prifarbované odtiene, no v tých svetlých ľanových asi budem vyzerať choro a nevýrazne. Oblečenie veľmi rada dolaďujem šperkmi… tak možno práve v tom je nejaká šanca ako nosiť prírodný ľan. Aký odtieň by ste mi odporučili Beátka? Ďakujem, Jana.“

I menej vhodné farby sa dajú nosiť, ak sa vhodne skombinujú a doladia. V dnešnom článku nepôjde prioritne len o ľan, pretože v ňom nájdu tipy tie z vás, ktoré máte sýtejšie sfarbenú tvár a chcete v lete nosiť oblečenie v svetlejších farbách.


Pre koho je ľanové oblečenie farebne ideálne

Klasická prírodná farba ľanu je tlmená a svetlá, preto je skvelá najmä pre tlmené farebné typy a svetlejšie sfarbené tváre. Farebná teplota prírodného ľanu je neutrálna až mierne chladná, ale záleží vždy od konkrétneho odtieňa.

Na trhu sa dajú nájsť rôzne prírodné odtiene, preto vyberajte také, ktoré čo najviac napodobňujú farebnosť vašej tváre. Čím viac tepla máte v tvári, tým lepšie vám budú sedieť odtiene s citeľným žltým, alebo zeleno-žltým nádychom.

Čím ste chladnejšia, tým lepšie pre vás budú „pracovať“ odtiene so šedým, či ružovým podtónom. Všímajte si i to, nakoľko tlmene (zakalene) farba ľanu pôsobí. Ak v tvári tlmenosť nemáte, hľadajte čo najčistejšie odtiene a naopak – pri výraznej tlmenosti hľadajte „neurčité“ odtiene.

Okrem neutrálnych farieb ľanového oblečenia sa dá nájsť i farbený ľan. Väčšina týchto farbených výrobkov je v prírodnejších, tlmených odtieňoch zelenej, modrej, šedej, či hnedej (nečudo, prírodné pôsobenie tohto materiálu k tomu priam navádza), ale občas môžete natrafiť i na odtiene žltej, ružovej, či červenej.

zdroj foto: Pinterest.com


Sýte farby šiat odľahčite

Ak je vaša tvár sýtejšie sfarbená a pristanú vám tmavšie farby, hľadajte sýtejšie farebné odtiene ľanového oblečenia. Skúste modrú, červenú, zelenú, fialovú, či vínovú. Aby celok nepôsobil farebne ťažko, pridajte svetlejšie doplnky.


Aby vám nebolo pocitovo príliš teplo

V lete vás ľan ako materiál príjemne ochladí, na druhej strane vám však v oblečení tmavých farieb bude pocitovo teplejšie, čo psychologicky potlačí perfektné termoregulačné vlastnosti ľanu.

Preto je ideálnou voľbou skombinovať sýtejšiu farbu so svetlou. Siahnite napríklad po svetlom ľanovom tope a sýtejšej ľanovej sukni (alebo naopak).


V svetlých farbách a predsa nie mdlo

Ak preferujete ľanové šaty v prírodnej farbe a máte sýtejšie sfarbenú tvár, nezabudnite ich kombinovať so sýtejšími doplnkami. Tak nebudete v šatách vyzerať nevýrazne a bledo.


Štýl

Ľan je prírodný materiál a jeho najväčšou výhodou je fakt, že v lete dokáže ochladzovať. Medzi najväčšie nevýhody patrí to, že je málo splývavý a krčivý (ak si chcete prečítať viac o výhodách a nevýhodách ľanu ako materiálu, mrknite na tento článok).

Tuhosť, krčivosť, štruktúra i tlmená prírodná farba ľanu sú dôvodom, prečo ľanové oblečenie pôsobí ležérne a prírodne a prečo sa využíva najmä na odevy v tomto štýle (etno, safari, voľno časové, športové…).

V obchodoch sa dajú nájsť i zmesi ľanu a viskózy, alebo ľanu a polyestru, čo môže byť dobrým spôsob, ako ľanu pridať viac splývavosti, či menej krčivosti. Ani takéto zmesi s väčším podielom ľanu však nie sú ideálne na formálne, alebo veľmi elegantné oblečenie.


Aké k ľanu doplnky

Na štylistické pôsobenie ľanu myslite, keď budete k svojmu ľanovému oblečeniu vyberať doplnky. Skvelé budú ležérnejšie a prírodne pôsobiace náhrdelníky, náušnice, opasky, či kabelky. Zamerajte sa na drevo, kameň, kožu, korok, textil, patinované kovy, štepovanie a pod..

Nosíte v lete ľan? Akej farby je vaše ľanové oblečenie a ako ho kombinujete? Alebo sa ľanu vyhýbate pre jeho krčivosť a ležérne pôsobenie? Ak máte chuť, neváhajte a zapojte sa do diskusie! 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top