skip to Main Content

Veľa ľudí si myslí, že ak je má človek svetlú (alebo tmavú) farebnosť, mal by mať vo svojom šatníku len svetlé (alebo tmavé) farby. Nie je to tak a v dnešnom článku sa dozviete, prečo takéto zjednodušené vnímanie farebnej typológie môže ľudí obmedzovať.


Meryl Streep, Kim Kardashian

V praxi sa občas stretávam s tým, že žena, ktorá sa na základe informácií z kníh, alebo webu označí ako svetlý (alebo tmavý) typ, postupne začne do svojho šatníka zaraďovať najmä svetlé (alebo tmavé) farby oblečenia. Pri takejto voľbe sa ale môže stať, že šatník začne vyzerať fádne a outfity nevýrazne, alebo smutne. Ak je dominantnou farebnou charakteristikou tváre výrazná svetlosť (alebo tmavosť), svetlé (resp. tmavé) farby sú prvkom, ktorý dodá každému outfitu správny dôraz a pomôže zvýrazniť tvár nositeľky. Avšak je dôležité mať vo svojom šatníku i farby, ktoré sú o niečo tmavšie (resp. svetlejšie) a to z nasledujúcich dôvodov:

Svetlé farby priťahujú viac pozornosti a vizuálne zväčšujú, zatiaľ čo tmavé farby pôsobia nevýrazne a dokážu opticky zmenšovať. Pre niektoré typy postáv je vhodné použiť rôznu tmavosť oblečenia na hornej a spodnej polovici tela a tak dorovnať disproporciu v objeme jednotlivých polovíc. Podobne ak máte na svojej postave miesta, na ktoré nie ste pyšná a nechcete ich zvýrazňovať, použite na ne tmavšie farby a svetlejšími zvýraznite pekné časti.

Svetlejšie farby pôsobia sviežo a dodávajú oblečeniu efekt ľahkosti a živosti zatiaľ čo tmavšie farby vytvárajú formálnejší, či elegantnejší efekt. Preto je vhodné do svojich outfitov zakomponovať svetlejšie a i tmavšie farby, v závislosti od štýlu nositeľky, jej osobnosti, ročného obdobia, nálady, či príležitosti, na ktorú sa oblieka.

Tmavostný kontrast je určujúcim faktorom, ktorý vám napovie, aké tmavosti farieb by ste na svojom oblečení mali kombinovať. Niektoré svetlé typy vyzerajú skvele, ak majú na sebe farby podobnej tmavosti, iné potrebujú kombinovať napríklad stredne tmavé farby so svetlejšími. Ak má tmavý typ osobnosť, ktorá si žiada len neutrálne, alebo pasívne, tmavšie farby, je to v poriadku, ale žena tmavého typu s potrebou elegancie, alebo tvorivosti sa bude v celoplošne tmavom oblečení cítiť fádne a nevýrazne.

Stalo sa i vám, že sa vo vašom šatníku nahromadilo samé svetlé, alebo tmavé oblečenie a vy ste mali pocit že to nie je „ono“?

Súvisiace články:
Aktívne a pasívne farby
Ako ovplyvňujú strihové detaily náš telesný tvar
Ako nosiť nevhodný vyšší kontrast
O výsledku rozhodujú vhodné kombinácie farieb
Prečo je dôležitá i farba spodných dielov

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top