skip to Main Content

Povedal vám už niekto, že vyzeráte staršie, alebo usadlo? Hádajú vám vyšší vek, ako reálne máte? Ak je to váš prípad a vadí vám to, dnešný článok vám pomôže. Okrem osobnostných prejavov, ktoré tiež prispievajú k dojmu vyššieho veku (prílišná konzervatívnosť, serióznosť, či neschopnosť uvoľniť sa), môže byť totiž dôvodom i vaše oblečenie.

Väčšina z nás nechce vyzerať usadlo a staršie, ale skôr sviežo a mladistvo. Niektorí ľudia si však oblečením nevedomky uberajú sviežosť a pridávajú vek. Poďme sa pozrieť na to, ako tomu zamedziť.


Faktor 1: Veľké plochy tmavých farieb

Ak často nosíte veľké plochy tmavých farieb, je logické, že pôsobíte staršie. Tmavé farby vzbudzujú dojem serióznosti, nadčasovosti, tradičnosti a konzervatívnosti, ale aj smútku a zrelosti, preto v nich nebudete vyvolávať dojem sviežosti a mladistvosti, skôr upätosti, skúsenosti a prísnosti. A preto vznikne dojem vyššieho veku.

Ak sú na vašej tvári už nejaké vrásky, tmavé farby ich naviac zaručene zvýraznia, čo je ďalší dôvod nenosiť ich príliš veľa, najmä pri tvári.

Anne Hathaway

Jennifer Aniston

Chcete vďaka farbám vyzerať skvele? Poznáte svoje farby, ale neviete ich kombinovať a naplno využiť ich účinky? Chcete sa naučiť komunikovať farbami a získať istotu pri nákupoch?  V jedinom online kurze o farbách Sprievodca farbami sa to naučíte.

Tip pre vás: Prečítajte si článok Prečo nenosiť veľa čiernej


Faktor 2: Nevhodná farba vlasov

O tejto téme je na blogu už veľmi veľa článkov (prezrite si články so štítkom Vlasy). Ak nosíte nevhodnú farbu vlasov (tmavšiu, s nevhodnou farebnou teplotou, či čistotou), vaša tvár môže vyzerať tvrdo, staršie a málo sviežo. Čím viac sa odchýlite od svojej prirodzenej tmavosti, čistoty a teploty, tým viac sa uvedené efekty prejavia.

Možno ste tento efekt mali možnosť pozorovať i na sebe, ak sa vám podarilo v domácich podmienkach nafarbiť si vlasy na tmavší odtieň, ako ste mali v úmysle. Aj mne sa to už stalo a tak dobre poznám pocity, ktoré nasledujú :-).

Zuzana Stivínová, Sandra Nováková, Katarína Knechtová, Zuzana Smatanová, Lucie Bílá

Tip pre vás: Prečítajte si sériu článkov o najhorších farbách a ich psychologickom pôsobení

Neviete, aká farba vlasov je pre vás ideálna? Pri konzultácii Určenie farebného typu sa to dozviete a zistíte aj to, ktorým odtieňom by ste sa mali určite vyhýbať.


Faktor 3: Oblečenie v klasickom štýle

Ak nosíte klasické strihy a klasické neutrálne farby, takéto oblečenie môže vyvolávať dojem uhladenosti, absencie uvoľnenosti, niekedy až upätosti a preto i zrelosti a vyššieho veku. Ak do takéhoto oblečenia pridáte niečo menej klasické a menej konzervatívne, budete pôsobiť viac sviežo a zmiernite tak efekt usadlosti.

Ak máte v práci prísny dress code, alebo sa cítite najlepšie v klasickom štýle oblečenia, pre obmedzenie dojmu vyššieho veku a prílišnej upätosti, pridajte do svojich outfitov kúsok farby, trochu jemnosti, či sviežosti, alebo nejaký zaujímavý detail, či asymetriu.

Chcete svoj štýl posunúť vpred? Chcete si vyskúšať nové veci a zažiť zaujímavé pocity? On-line projekt Štýlová výzva je tu pre vás!


Faktor 4: Nemoderné oblečenie

Ako vyzerať moderne, sa dočítate v samostatnom článku. Nájdete v ňom vysvetlené i dôvody toho, prečo je dôležité vyzerať aktuálne a súčasne.

Ak nosíte outfity, na ktorých je vidieť, že pochádzajú z minulosti, budete pôsobiť staromódne a málo aktuálne. Vznikne dojem, že ste sa od daného obdobia neposunuli vpred a ľudia okolo vás budú mať dojem usadlosti.

S. J. Parker


Všimli ste na sebe, alebo na ľuďoch okolo vás, niektorý z uvedených faktorov a ich účinkov na dojem vyššieho veku, či usadlosti? Chcete uviesť iné faktory, ktoré podľa vás pridávajú vek? Ak máte chuť, neváhajte a zapojte sa do diskusie!

Tip pre vás: Prečítajte si článok Ako vyzerať mladšie

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top