Uvod Kolaz

Povedal vám už niekto, že vyzeráte staršie, alebo usadlo? Hádajú vám vyšší vek, ako reálne máte? Ak je to váš prípad a vadí vám to, dnešný článok vám pomôže. Okrem osobnostných prejavov, ktoré tiež prispievajú k dojmu vyššieho veku (prílišná konzervatívnosť, serióznosť, či neschopnosť uvoľniť sa), môže byť totiž dôvodom i vaše oblečenie.

Väčšina z nás nechce vyzerať usadlo a staršie, ale skôr sviežo a mladistvo. Niektorí ľudia si však oblečením nevedomky uberajú sviežosť a pridávajú vek. Poďme sa pozrieť na to, ako tomu zamedziť.


Faktor 1: Veľké plochy tmavých farieb

Ak často nosíte veľké plochy tmavých farieb, je logické, že pôsobíte staršie. Tmavé farby vzbudzujú dojem serióznosti, nadčasovosti, tradičnosti a konzervatívnosti, ale aj smútku a zrelosti, preto v nich nebudete vyvolávať dojem sviežosti a mladistvosti, skôr upätosti, skúsenosti a prísnosti. A preto vznikne dojem vyššieho veku.

Ak sú na vašej tvári už nejaké vrásky, tmavé farby ich naviac zaručene zvýraznia, čo je ďalší dôvod nenosiť ich príliš veľa, najmä pri tvári.

Anne Hathaway

Jennifer Aniston

Chcete vďaka farbám vyzerať skvele? Poznáte svoje farby, ale neviete ich kombinovať a naplno využiť ich účinky? Chcete sa naučiť komunikovať farbami a získať istotu pri nákupoch?  V jedinom online kurze o farbách Sprievodca farbami sa to naučíte.

Tip pre vás: Prečítajte si článok Prečo nenosiť veľa čiernej


Faktor 2: Nevhodná farba vlasov

O tejto téme je na blogu už veľmi veľa článkov (prezrite si články so štítkom Vlasy). Ak nosíte nevhodnú farbu vlasov (tmavšiu, s nevhodnou farebnou teplotou, či čistotou), vaša tvár môže vyzerať tvrdo, staršie a málo sviežo. Čím viac sa odchýlite od svojej prirodzenej tmavosti, čistoty a teploty, tým viac sa uvedené efekty prejavia.

Prečítajte si aj
Ako nepôsobiť prehnane

Možno ste tento efekt mali možnosť pozorovať i na sebe, ak sa vám podarilo v domácich podmienkach nafarbiť si vlasy na tmavší odtieň, ako ste mali v úmysle. Aj mne sa to už stalo a tak dobre poznám pocity, ktoré nasledujú :-).

Zuzana Stivínová, Sandra Nováková, Katarína Knechtová, Zuzana Smatanová, Lucie Bílá

Tip pre vás: Prečítajte si sériu článkov o najhorších farbách a ich psychologickom pôsobení

Neviete, aká farba vlasov je pre vás ideálna? Pri konzultácii Určenie farebného typu sa to dozviete a zistíte aj to, ktorým odtieňom by ste sa mali určite vyhýbať.


Faktor 3: Oblečenie v klasickom štýle

Ak nosíte klasické strihy a klasické neutrálne farby, takéto oblečenie môže vyvolávať dojem uhladenosti, absencie uvoľnenosti, niekedy až upätosti a preto i zrelosti a vyššieho veku. Ak do takéhoto oblečenia pridáte niečo menej klasické a menej konzervatívne, budete pôsobiť viac sviežo a zmiernite tak efekt usadlosti.

Ak máte v práci prísny dress code, alebo sa cítite najlepšie v klasickom štýle oblečenia, pre obmedzenie dojmu vyššieho veku a prílišnej upätosti, pridajte do svojich outfitov kúsok farby, trochu jemnosti, či sviežosti, alebo nejaký zaujímavý detail, či asymetriu.

Chcete svoj štýl posunúť vpred? Chcete si vyskúšať nové veci a zažiť zaujímavé pocity? On-line projekt Štýlová výzva je tu pre vás!


Faktor 4: Nemoderné oblečenie

Ako vyzerať moderne, sa dočítate v samostatnom článku. Nájdete v ňom vysvetlené i dôvody toho, prečo je dôležité vyzerať aktuálne a súčasne.

Ak nosíte outfity, na ktorých je vidieť, že pochádzajú z minulosti, budete pôsobiť staromódne a málo aktuálne. Vznikne dojem, že ste sa od daného obdobia neposunuli vpred a ľudia okolo vás budú mať dojem usadlosti.

S. J. Parker


Všimli ste na sebe, alebo na ľuďoch okolo vás, niektorý z uvedených faktorov a ich účinkov na dojem vyššieho veku, či usadlosti? Chcete uviesť iné faktory, ktoré podľa vás pridávajú vek? Ak máte chuť, neváhajte a zapojte sa do diskusie!

Tip pre vás: Prečítajte si článok Ako vyzerať mladšie

Prečítajte si aj
Typické prvky formálneho biznis oblečenia

 • Markéta Zacha

  Dobrý den, zdravím a děkuji za článek. Tohle je uplně super téma a myslím, že v praxi to člověk řeší poměrně často.. tedy já určitě a vlastně jsem se na to chtěla už několikrát zeptat. Co třeba volit, co je lepší.. nebo jestli jde zhruba odhadnout nějaký “žebříček důležitosti” 🙂 při kombinování . Upřednostnit v danou chvíli proporce a postavu, nebo spíš zajímavost a svěžest outfitu, mladistvost, barvy, atd. atd.? Všechno skloubit je TAK OBTÍŽNÉ..Když mám například tmavé kalhoty, tak je samozřejmě ideální mít i tmavší boty nejlépe na podpatku. Protáhne to nohy, je lepší silueta, ale zase to může vypadat usedleji, než když si vezmu nějaké barevnější botky..Jojo, je to věda :-), ale díky za inspirace!

  • Dakujem za reakciu Marketa. Ano, vsetko sklbit moze byt niekedy tazke, i preto, ze niektore doporucenia si mozu odporovat. Nemusite dodrziavat vsetky doporucenia. A ktore uprednostnit? To zalezi od toho, co je pre Vas najviac dolezite. Pouvazujte, co chcete najviac “riesit” a zamerajte sa najskor na to.

 • Vanda

  Bezvadný článek. A ještě k těm důležitým faktorům určitě patří líčení. Příliš tmavé, příliš ostré, mimo barevný typ. Od určitého věku – když úplně chybí. A v každém věku – když je ho příliš. Je to občas hezky vidět u beauty blogerek – i když má líčení barvy, které odpovídají barevnému typu nositelky, pokud použije desítky produktů v mnoha vrstvách, vypadá starší. Když poté opublikuje příspěvek v lehčím, jemném líčení, je to velký rozdíl, vypadá o mnoho let mladší. S líčením jako s kořením 🙂

  • Jarka Marková

   To je dobrá poznámka, hlavně je teď trend líčení obočí “Brežněv” , což zrovna nesedí krásným jemným blondýnkám 😉

  • Ano, to je pravda Vandi. Presne si to vystihla :-). Vdaka za doplnenie clanku!

 • JankaMamka

  Ach jo, kolem mě chodí tolik mladých maminek, často mladších než já, a jsou všechny v černém, šedivém, v rádoby sportovních volných teplácích a softshelkách… protože je to pohodlné, nezašpiní se to, že… a nebo v oblečení, které si koupily před svatbou, protože pak jim chybí vůle sehnat aspoň pár nových věcí. Škoda, škoda, škoda!!!

 • Fazula

  väčšina ľudí sa bohužiaľ oblieka “stádovito”, a síce podľa toho, čo je akože momentálne “in”.. nebolo by to na škodu veci, ak by to vedeli správne kombinovať na svoj typ a farebnosť postavy.. bohužiaľ, nie je tomu tak.. inak ako sa v rokoch devedesiatych nosili masívne baklažánové odtiene vlasov, tak teraz je to nahrubo namaľované čierne obočie.. brrrr.. stále ma pri tom strasie a pýtam sa sama sebe v duchu, či sa danná nositeľka vôbec pozerá do zrkadla, pôsobí to neskutočne vulgárne (česť výnimkám.. hoci, je to len mizivé percento)..