Skip to content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – Šesť odtieňov šedej
5. Sila kakaovo hnedej
6. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
7. Farby – Komu pristane khaki?
8. Medzi modrou a zelenou
9. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
10. Biela, alebo béžová?

V letnom období si možno kladiete otázku, aké svetlé neutrálne farby voliť. Možno váhate v obchodoch nad tým, či bude lepšia biela, alebo béžová. Obe farby majú mnoho odtieňov a pokiaľ nemáte svoju paletu ideálných farieb, ťažko sa vám odhaduje, ktorý z nich bude pre vás tým pravým. V dnešnom článku nájdete zopár tipov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa.


Biela a béžová vás ochladia

Svetlé farby sú v lete fajn, pretože absorbujú menej tepla ako tmavé. Tmavé farby vás zahrejú i pocitovo, preto k nim veľa ľudí inklinuje práve v chladnejších mesiacoch roka.

Je teda logické, že veľa z nás v lete inštinktívne siaha po svetlejších odtieňoch. Neutrálne farby sú skvelé v tom, že sa výborne kombinujú a preto voľba často padne práve na ne. Prečítajte si, ako spoznať neutrálne farby.


Vyberajte podľa miery čistoty tváre

Z hľadiska farebnosti by ste mali voliť medzi bielou a béžovou podľa toho, aká je čistota farieb vo vašej tvári:

  • čím vyššiu čistotu máte v tvári, tým lepšie na vás bude vyzerať biela
  • čím tlmenejšia je vaša tvár, tým je vhodnejšie siahnuť po béžovej.

Ostrá biela

Biela a jej odtiene (krémová, champagne, ivory…) pôsobia dosť čisto a ostro. Popri tmavších farbách ich čistota vynikne ešte viac.

To je dôvodom toho, že ak máte tlmenú farebnosť a oblečiete si takúto kombináciu, popri oblečení vaša tvár zanikne. Ak viete, že vám ostrá biela nepristane, používajte ju len na menších plochách.

Ak máte veľmi svetlú pleť, alebo žiarivé očné bielko, pokojne siahnite po bielej a jej odtieňoch (odtieň voľte podľa farebnej teploty tváre) – budú na vás vyzerať výborne.

Anne Hathaway

Ak máte v tvári viac sýtosti, nezabudnite bielu vhodne skombinovať s tmavšími farbami. Tipy, ako vytvoriť farebne ideálny outfit, nájdete v mojom e-booku, ktorý si môžete stiahnuť tu.


Jemná béžová

Béžová je jemnejšia, zamatovejšia, má v sebe mäkosť a tlmenosť. Jej kombinácia s tmavšími farbami je preto tiež jemnejšia a pôsobí menej ostro, ako v prípade bielej.

Ak je aj vaša tvár jemne, zamatovo sfarbená a nemáte v nej nič žiarivé, siahnite radšej po béžovej a jej odtieňoch, ako po ostrej bielej. Čím tlmenejšia je vaša tvár, tým menej čistý odtieň béžovej voľte.

Nicole Richie – tlmený typ


Zaváži i štýl

Ak máte radšej výraznejšie, dynamické farebné kombinácie, s bielou ich dosiahnete ľahko. Ak naopak milujete jemnosť, sofistikovanosť a eleganciu, béžová je tou správnou farbou, s ktorou sa vám podarí tieto efekty dosiahnuť.

Netreba sa riadiť len farebnosťou, berte do úvahy i svoju osobnosť a štýl. Každá farba má svoje psychologické vyžarovanie sama o sebe, ale v kombinácii s inými farbami sa toto pôsobenie môže meniť.


Ak viete, ako pôsobia rôzne kombinácie farieb, máte silný nástroj k tomu, aby ste vytvárali outfity, v ktorých to budete „presne vy“ a v ktorých budete pôsobiť tak ako chcete.  I kombinácie farieb a ich pôsobenie, sú (okrem iným tém) predmetom online kurzu Sprievodca farbami.

Preferujete bielu, alebo skôr béžovú? Ako ich v lete kombinujete? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje skúsenosti a objavy v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top