Skip to content
Mária je príkladom toho, že z každého pravidla existuje výnimka. Pri pohľade na jej zeleno-hnedé oči by asi málokto tipoval, že jej farebnosť je chladná a nie tlmená.

ilustračné foto: polyvore.com

Mária je krásna mladá žena, ktorá sa mi ozvala s tým, že by chcela absolvovať Určenie farebného typu i Korekciu postavy odevom. Určenie farebného typu už má za sebou a pretože jej farebnosť je zaujímavá, rozhodla som sa o nej napísať v dnešnom príspevku.

Keď mi Mária poslala pred konzultáciou fotky, bolo jasné, že jej farebnosť bude letná, ale podtyp sa z fotografií odhadnúť nedal. Pri osobnom kontakte som mala možnosť pozorovať Máriinu svetlú pleť z výrazne ružovým podtónom, mierne tmavšie zeleno-hnedé oči a vlasy zosvetlené melírom, pôsobiace chladne. Z fotografií ktoré som videla, bolo zrejmé, že Mária nevyzerá dobre v teplých odtieňoch farieb.

Prirodzený kontrast Máriinej tváre bol stredný až mierne nižší. Jej pleť robili žiarivou čistejšie, ale nie príliš sýte odtiene chladných farieb. Príliš tmavé ani príliš svetlé farby jej tvári nelichotili. Akýkoľvek dotyk tepla vo farbách robil tvár Márie nezdravou. Vyzerala oveľa lepšie vo výrazne chladných ako v neutrálnych farbách, avšak chladné zimné farby boli pre ňu prisilné. Mária patrí k chladným letným typom.

Inštinktívne si Mária vyberá chladnejšie farby, avšak kombinuje ich príliš kontrastne, alebo naopak s veľmi nízkym kontrastom. Takáto kombinácia ju potom buď farebne prebíja, alebo vyznieva fádne a  mdlo. Aby zažiarila naplno, mala by svoje ideálne farby kombinovať tak, aby presne ladili s letnou jemnosťou jej tváre, aby kontrast bol stredný a jej tvár vyzerala sviežo.

Namiesto kombinácie ostrej zimnej červenej a čiernej by mohla zvoliť napríklad jemnejší odtieň chladnej červenej so šedou.

Namiesto príliš tlmených a bledých vzorov, v ktorých je jej tvár nevýrazná a fádna, by mohla zvoliť výraznejšie, farebnejšie a sviežejšie vzory so strednou mierou kontrastu.

Namiesto čiernej, tmavej modrej a fialovej by ako skvelé neutrálne farby mohla použiť odtiene šedej, kakaovo-hnedú, alebo menej ťažkú modrú.

Prirodzená úroveň tmavosti vlasov Márie je 8 a ako mi povedala, vždy bola blondína. Rozprávali sme sa o tom, že postupným melírovaním sa jej vlasy viac a viac zosvetľujú, až vyzerajú úplne blond a tvár Márie sa môže v takomto príliš svetlom odtieni trochu strácať. Preto je vhodné popri melírovaní na vlasy občas naniesť celoplošne preliv v tmavosti 8, aby si Mária zachovala vo vlasoch potrebnú ideálnu tmavosť.

I pri líčení Máriina pleť potrebuje chladné farby, avšak jej zeleno-hnedé oči môžu v niektorých chladných letných farbách vyzerať neharmonicky.
Problémové môžu byť najmä odtiene chladnej šedej. Preto v prípade že sa Mária bude chcieť nalíčiť v neutrálnych tónoch,
mohla by radšej ako šedú, použiť chladnú kakaovo-hnedú, ktorá bude s jej
farbou očí ladiť viac.

Zeleno-hnedé oči Márie sú pre jej chladnú letnú farebnosť dosť netypické. Je podobným prípadom ako Katka z nedávneho článku, ktorá má tiež netypickú farbu očí pre svoju zimnú farebnosť. Všeobecné popisy chladných typov uvádzajú najmä  modré, šedé, zelené oči, alebo kombinácie uvedených farieb. Najmä v prípade letných chladných typov sú hnedé oči naozaj výnimkou, sama som sa však s tým už stretla.
Dokazuje to, že na základe jednej indície (farba očí, pier, pieh, pokožky…) nemožno farebný typ človeka ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Našu farebnosť tvorí komplex farebnosti očí, pokožky a vlasov a iba celkové farebné vyžarovanie tváre je tým, čo určuje našu farebnosť a ideálne farby.

Mária je svieža mladá žena, ktorej letné farby lichotia a vyzerá v nich krásne. Teším sa na ďalšie stretnutie s ňou, pri ktorom sa budeme rozprávať o tvare jej postavy, o tom ako zakryť problémové partie a ako vyzerať viac súmerne. Pretože Mária potrebuje zladiť svoju výrazne ležérnu  štylistickú podstatu s potrebou elegancie, ktorú vyžaduje jej práca, budeme pre ňu hľadať štýl, v ktorom sa bude dobre cítiť a pritom bude vyzerať primerane prostrediu v ktorom pracuje.

Stretli ste sa už s hnedookým človekom, o ktorom si myslíte že patrí medzi chladné letné typy? Vyvrátili ste u seba chladný letný typ práve pre hnedú farbu svojich očí?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top