Skip to content
Vzory
1. Farebná typológia – Ako nosiť vzory
2. Zle zostavené vzory
3. I vzory majú svoj štýl
4. Vzory a ich formálnosť
5. Ako kombinovať vzory
6. Ako vyberať vzory a potlače
7. Nadčasové a módne vzory
8. Kedy vodorovné pásiky (ne)pridávajú objem
9. Jin a jang – Vzory
Tento príspevok som mala v pláne už dávno, ale nebolo ľahké nájsť vhodné ilustračné fotografie. Keď som pred pár dňami bola v predajni Orsay, všimla som si na predavačke celkom zaujímavé čierno-biele šaty z kolekcie tejto značky. Otočila sa ku mne chrbtom a ja som zrazu vedela, kde nájdem ilustračný záber k tejto téme – na webshope Orsay.

store.orsay.com

V dnešnom príspevku chcem reagovať na čoraz nižšiu kvalitu krajčírskeho prevedenia odevov v bežných reťazcoch. Pri odevoch ušitých zo vzorovaných materiálov je dôležité položiť strih na látku tak, aby vo výslednom efekte vzor na seba nadväzoval a bol symerický (v prípade, že asymetria nie je zámerom).

Takéto pokladanie strihu predpokladá väčší odpad materiálu a najmä vyššie požiadavky na kvalitu spracovania pri zošívaní jednotlivých dielov. V dnešnej dobe, kedy sa šetrí takmer na všetkom, ma preto ani neprekvapuje, aké výtvory sa objavujú v predajniach s bežnou konfekciou.

Príkladom môžu byť spomínané šaty. Dizajnérsky nápad nie je zlý, technické prevedenie šiat je však hrozné a úplne kazí dojem zo šiat. Výrazný čiernobiely panel látky je svojou geometriou i kontrastom natoľko nápadný, že strháva na seba všetku pozornosť.

O to viac je dôležité, aby vzor bol umiestnený na strednom strihovom diele presne symetricky, pretože každá asymetria je hneď zjavná a lacný dojem je na svete. Podotýkam, že na webshop vybrali šaty, ktorých odchýlka vzoru nie je až taká veľká, akú som videla naživo, napriek tomu je zjavná a bije do očí.

Podobne je to pri iných odevoch – kárované, pásikavé, bodkované a iné vzorované odevy sú často zošité tak, že deformujú postavu a na prvý pohľad neverbálne hovoria:

Som lacný odev a moja nositeľka nie je náročná.

Akoby nestačilo, že v reťazcoch je všade plno lacných, umelých, nepríjemných, pokrčených materiálov, výrobcovia stále testujú pokiaľ môžu zájsť a čo všetko im ešte „zhltneme“. Mňa osobne takýto prístup odrádza od nákupu, ale myslím si, že pokiaľ zákazníci takéto výrobky kupujú, dodávatelia nemajú dôvod svoj postoj meniť. I v prípade reťazcov by sme mali byť nároční. Veď napr. 30€ za šaty z umelého materiálu vôbec nie je málo, tak nech sú aspoň vkusne zošité.

Aký je váš názor? Ste ochotní výrobcom tolerovať takýto prístup? Všímate si zostavenie vzorov na odevoch pri nákupe? Ak máte chuť, popíšte svoje vlastné skúsenosti v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top