Skip to content
Vzory
1. Farebná typológia – Ako nosiť vzory
2. Zle zostavené vzory
3. I vzory majú svoj štýl
4. Vzory a ich formálnosť
5. Ako kombinovať vzory
6. Ako vyberať vzory a potlače
7. Nadčasové a módne vzory
8. Kedy vodorovné pásiky (ne)pridávajú objem
9. Jin a jang – Vzory

Beatka mam na Vas prosbu o radu. Mam problem s vyberom vhodneho vzoru. Vzdy ked sa rozhodnem kupit nejake tricko, vacsinou je to nieco s kvetmi, alebo bodkami. Dostala som sa teraz do veku, kedy uz nechcem vyzerat moc romanticky a sladko, ale viac sik a elegantne. Vzory mam rada, ale netusim co mam vyberat, aby to bolo ono. Vdaka za Vas cas i za Vase skvele rady na blogu. Ivana.

I vzory majú svoj štýl. Podľa toho, aký štýl, alebo kombináciu štýlov máme v sebe, podvedome siahame po niektorých vzoroch viac a po iných menej. Línie, farebnosť, kontrast, tmavosť a hustota – to všetko sú parametre, ktoré určujú, aké celkové vyžarovanie bude vzor mať.

Ak chce Ivana vyzerať viac sofistikovane alebo elegantne, mohla by do svojho oblečenia zaradiť klasické, alebo mestské vzory. Odporúčam však nechať v outfite vždy i nejaký romantický, alebo ženský prvok, pretože podľa popisu sa zdá, že romantický štýl bude jedným z Ivaniných dominujúcich štýlov. 

V úvodnej koláži článku je niekoľko príkladov vzorov, ktoré reprezentujú jednotlivé štylistické typy. Ich popis nasleduje:

  • Klasický typ uprednostňuje najmä jednofarebné odevy, ale ak siahne po vzore, zvyčajne je to jemný pásik, drobné bodky, alebo malé káro. Vzory pre klasický typ pôsobia konvenčne, elegantne, upravene a seriózne.
  • Ležérny typ má rád svoje pohodlie a vyhovujú mu najmä vzory strohé, jednoduché, geometrické, ktoré sú praktické, nadčasové a vyvolávajú efekt pohody a uvoľnenosti.
  • Dramatický typ miluje všetko výrazné a nápadne a také sú i jeho vzory – farebné, ostré, veľké. Výrazné geometrické a kontrastné plochy, nápadné abstraktné vzory, alebo zvieracie vzory určite neprehliadnete.
  • Umelecký typ má rád všetko čo je tvorivé a čo má atmosféru, preto často siahajú po vzoroch ktoré vyzerajú ako umelecké diela – abstraktné vzory sú tým čo im vyhovuje najviac.
  • Rebelský typ rád provokuje a najviac mu vyhovujú výrazné kontrasty neutrálnych farieb , doplnené motívmi lebiek, či krížov ktoré pôsobia tvrdo a nepohrdne ani animálnymi vzormi pre ich provokatívnosť.
  • Romantický typ ženy siaha po jemných vzoroch s menším kontrastom, má rád oblé línie a vyhovuje mu mäkkosť a ženskosť, ktorá z týchto vzorov vyžaruje.
  • Mestský typ rád pôsobí elegantne, sofistikovane a šik, preto i jeho vzory vyzerajú práve takto. Drobnejšie geometrické vzory a elegantné kompozície farieb vyvolávajú práve ten sofistikovaný a kultivovaný efekt, ktorý tomuto štylistickému typu vyhovuje najviac.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top