skip to Main Content
Vzory
1. Farebná typológia – Ako nosiť vzory
2. Zle zostavené vzory
3. Kedy vzory pôsobia usadlo a fádne
4. I vzory majú svoj štýl
5. Vzory a ich formálnosť
6. Ako kombinovať vzory
7. Ako vyberať vzory a potlače
8. Nadčasové a módne vzory
9. Kedy vodorovné pásiky (ne)pridávajú objem
10. Jin a jang – Vzory
11. Vzory a farebný kontrast


„Beátka mám problém so vzormi. Páčia sa mi a chcela by som ich nosiť, ale neviem ako si ich mám vyberať. Myslím si, že som tlmeným letným typom, ale v drobných vzoroch vyzerám ako stará babka. Chcem Vás poprosiť o názor v čom to môže byť, keď tlmeným typom sa drobné vzory odporúčajú. Ďakujem!“ Martina poslala zaujímavý námet a dnešný článok sa pokúsi odpovedať na jej otázku.


Katy Perry, Anne Hathaway, Marnie Gummer, Meryl Streep

Pre ženu, ktorá nemá prirodzený cit pre farby, ich kombinácie a harmóniu, nepozná svoj farebný typ a nemá istotu v tom, aké farby jej pristanú, môže byť naozaj ťažké vybrať si vzorované oblečenie, v ktorom bude vyzerať skvele. Dôvodom je fakt, že i vzory, podobne ako jednofarebné oblečenie, majú svoju farebnú teplotu, tmavosť a mieru kontrastu. Preto predpokladom výberu ideálneho vzoru je schopnosť rozlišovať tieto farebné vlastnosti vo vzoroch a zladiť ich s farebnosťou tváre, tvarom a somatotypom postavy, proporciami a štýlom. Niekto má schopnosť robiť to inštinktívne, niekto sa to potrebuje naučiť.

KONTRAST VZORU

Miera kontrastu vzoru je tvorená nielen jeho veľkosťou, ale i farbami vzoru a „čistotou“ vzoru. I veľké vzory môžu mať nižší kontrast, alebo byť tlmenejšími. Vzor má tým vyšší kontrast,

  • čím väčší kontrast vytvárajú susedné farby vo vzore
  • čím čistejšie sú odtiene použitých farieb
  • čím viac sa tmavosťou líšia susedné farebné plochy vo vzore
  • čím sú zreteľnejšie hranice jednotlivých farebných plôch vo vzore.

VEĽKOSŤ VZORU

Veľkosť vzoru by mala korešpondovať nielen s kontrastom tváre, ale i s objemom postavy, somatotypom, proporciami a štýlom nositeľky. Drobnejšie vzory vyzerajú lepšie na drobných ženách, obľubujú ich introverti a menej výrazné štylistické typy. Veľké vzory sú vhodnejšie pre vysoké ženy, pôsobia nápadnejšie a obľubujú ich výrazné typy. Ak si žena nie je istá, cestou istoty sú stredne veľké vzory.

FAREBNÉ PARAMETRE VZORU

Tlmené typy mávajú v tvári nižší kontrast, sú charakteristické jemnosťou, mäkkosťou a zamatovosťou. Drobné vzory harmonizujú s ich primárnou farebnou vlastnosťou a preto sú im odporúčané. Súlad ale vzniká len v prípade, že drobný vzor má vhodnú farebnú teplotu a mieru tmavosti. Tlmené typy sa naviac môžu líšiť v miere tlmenosti, niektoré potrebujú úplne nízky kontrast, niektoré stredný. Na nasledujúcej fotografii je vľavo S. J. Parker vo vzore, ktorý je príliš svetlý pre jej tlmenú letnú farebnosť, zatiaľ čo stredne tmavý vzor vyzerá na J. Aniston, ktorá má rovnakú farebnosť, oveľa lepšie.


Sarah Jessica Parker, Jennifer Aniston

VZORY V NEUTRÁLNYCH FARBÁCH

Drobný vzor komponovaný z neutrálnych farieb môže pôsobiť nudne a fádne, i v prípade že má ideálne farebné parametre. Dôvodom je fakt, že takýto vzor je často bez energie a živosti – chýba mu aspoň malý dotyk farebnosti. Doplnky vo vhodnej farbe dokážu takýto kúsok urobiť oveľa atraktívnejším, zaujímavejším a živším.

VZORY A FORMÁLNOSŤ

Vzorované oblečenie málokedy vyzerá tak elegantne ako jednofarebné, najmä vo veľkých plochách. Preto na červenom koberci môžeme občas vídať známe tváre v šatách, ktoré pôsobia fádne, príliš domácky, alebo málo elegantne.


Kim Kardashian

VZORY A VEK

Drobné vzory môžu s pribúdajúcim vekom pôsobiť infantilne, ale aj usadlo. Žena v strednom, alebo vyššom veku môže v drobných prírodných, kvetinových vzoroch vyzerať fádne, nudne a „babkovito“. Riešením je siahnuť po viac abstraktných, sofistikovaných a štylizovaných vzoroch, menej hustých a menej naturálnych.

Madonna

Objavili ste svoje ideálne vzory, alebo sa im radšej vyhýbate? Ak chcete k téme vzorov doplniť svoje názory, alebo postrehy, sú tradične vítané v diskusii!

Súvisiace články:
Ako nosiť vzory
Tmavý typ a drobný vzor
Bodky pre každý farebný typ
Čierno-biele vzory
Ako nosiť zvieracie vzory
Materiály a vzory – Pásiky
Zle zostavené vzory
Vzory pre tlmenú jeseň – Anna Wintour

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top