Skip to content
Vzory
1. Farebná typológia – Ako nosiť vzory
2. Zle zostavené vzory
3. I vzory majú svoj štýl
4. Vzory a ich formálnosť
5. Ako kombinovať vzory
6. Ako vyberať vzory a potlače
7. Nadčasové a módne vzory
8. Kedy vodorovné pásiky (ne)pridávajú objem
9. Jin a jang – Vzory

„Milá Beátka, premýšľam čo si obliecť na formálne príležitosti, ktoré ma čakajú vo februári. Čítala som Vaše články o vzoroch, ale stále si s nimi neviem rady. Mám vzory rada, veľmi sa mi páčia, priam ma priťahujú, ale asi si ich neviem dobre vybrať lebo málokedy sa v nich sama sebe páčim. Podľa čoho je treba vzory vyberať? Som tmavá jeseň. Ďakujem vopred, pozdravujem Vás a želám všetko dobré. Zuzana.“

Zuzka vo svojej otázke vystihla problém mnohých žien, pretože vybrať si vzor v ktorom sa dobre cítite, ale i dobre vyzeráte, naozaj nie je ľahké. Poďme sa teda pozrieť ako na to, čo všetko má vplyv na to, či vo vzorovanom oblečení budete vyzerať dobre a prirodzene.


Farebnosť

Hľadajte vzory, ktoré obsahujú čo najviac farieb z vašej palety ideálnych odtieňov, alebo s nimi ladia. Čím viac nevhodných farieb vzor obsahuje, tým viac sa pri jeho nosení prejavia negatívne účinky nevhodných farieb a tým horšie sa vám bude kombinovať so zvyškom šatníka. Ak vzor obsahuje okrem vhodných i malé množstvo nevhodných farieb, je dobré posilniť tie vhodné.


Kontrast

Kontrast vzoru by mali ladiť s kontrastom vašej tváre. Ak napr. máte v tvári vysoký tmavostný kontrast a oblečiete si vzor v ktorom budú podobne tmavé, splývajúce farby, môžete vyzerať mdlo, usadlo, alebo fádne. Ak si naopak vyberiete vzor, ktorý bude mať oveľa vyšší kontrast ako vaša tvár, oblečenie bude výraznejšie ako vy. Pokiaľ si nie ste istá, použite vzor so stredným kontrastom.


Objem postavy

Objem postavy súvisí s veľkosťou vzoru. Čím ste väčšia (vyššia a objemnejšia), tým väčšie vzory znesiete. A naopak – drobným ženám viac lichotia menšie, drobnejšie vzory.


Telesný tvar a proporcie

Vzory často priťahujú viac pozornosti ako jednofarebné plochy (záleží i od farebnosti). Ak teda chcete niektorú časť tela zvýrazniť, alebo zväčšiť či zmenšiť, vhodný vzor môže byť dobrým spôsobom, ako to urobiť.


Štýl

Váš štýl je určujúcim faktorom toho, aké vzory sa vám páčia a priťahujú vás a určuje i to, či a ako vzory kombinujete. Máte radi bodky, pásiky, abstraktné, umelecké, digitálne, či iné vzory? Vaše preferencie súvisia s vašou osobnosťou. Mieru oblosti resp. strohosti vzoru je dobré zladiť i s črtami tváre.


Príležitosť

Rôzne príležitosti si žiadajú rôznu úroveň formálnosti vzorov, preto ak sa chystáte na nejakú akciu, je dobré si zistiť nakoľko formálne oblečenie sa na nej požaduje a tomu výber vzoru prispôsobiť.


Záver

Z uvedeného je jasné, že výber vzoru súvisí s mnohými faktormi, preto sa nedá napríklad podľa
farebnosti jednoznačne odporučiť, aké vzory by mal človek nosiť. Vzor, ktorý vyzerá dobre na niekom inom, vôbec nemusí vyzerať dobre i na vás.Preto nie je dobré striktne sa zameriavať iba na jeden parameter a vzor by sme mali posudzovať celkovo. Ak sa vám vzor páči a spĺňa väčšinu, ale nie všetky uvedené odporúčania, ešte stále môžete jeho pôsobenie upraviť odevmi s ktorými budete vzorovaný odev kombinovať, alebo doplnkami.

Máte vo svojom šatníku vzory? Aké vzory preferujete a na ktorých častiach tela ich nosíte? Vaše skúsenosti sú vítané v diskusii!
Súvisiace články:
Pásikovaný vzor a proporcie
I vzory majú svoj štýl
Ako nosiť vzory
Ako kombinovať vzory
Ako nosiť zvieracie vzory
Miera formálnosti vzorov
Čierno-biele vzory
Bodky pre každý farebný typ
Materiály a vzory – Pásiky

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top