skip to Main Content
Námet na dnešný príspevok som dostala od Lucie: „…veľmi sa mi páčia bodky a na leto by som si rada kúpila bodkovú blúzku alebo šaty. Preto Vás chcem poprosiť o článok o tom, aké bodky sú dobré pre ktorý typ“. Ak sa vám bodky páčia tak ako Lucii, čítajte ďalej.

Bodky môžu pôsobiť jemne, výrazne, pokojne, dynamicky, ale takmer vždy pôsobia žensky. Spájajú sa s eleganciou a romantikou, na niekoho môžu vyžarovať retro nádych. Ak je vo vašej štylistickej osobnosti aj trochu romantiky a rada sa obliekate žensky, potom asi bodky nebudete zavrhovať.

Strih šiat, sukne alebo blúzky by mal zodpovedať vášmu štýlu a telesnému tvaru a bodkovaný vzor by mal ladiť s vašou farebnosťou. Spojenie ženského strihu šiat a bodkovaného vzoru môže byť pre niekoho príliš „sladké“. V tom prípade zvoľte bodky len na menšej ploche (top, šatka…), alebo zvoľte strohejšie strihové riešenie odevu s bodkovaným vzorom. Bodky sa dajú nosiť v bežný deň, i do veľkej spoločnosti. Niekoľko celebrít v bodkách nájdete v nasledujúcej galérii (kliknite).

Ak hľadáte pre seba vhodné bodkované šaty alebo top a v obchodoch ste nenarazili na nič, čo by zodpovedalo vášmu štýlu a farebnosti, môžete si šaty ušiť (alebo nechať ušiť). Na jednoduché letné úpletové šaty alebo tričko stačí trochu zručnosti, šijací stroj, jednoduchý strih (nájdete ho napríklad v Burde) a kúsok bodkovaného úpletu, ktorý sa dá kúpiť v predajniach metrového textilu, alebo cez webshopy s metrážou. Ideálne sú viskózové alebo bavlnené úplety s podielom elastanu.

Podľa čoho by sme mali vyberať bodkovaný vzor? Pri výbere je potrebné zohľadniť farebnú teplotu, ktorú potrebuje naša tvár, celkovú tmavosť vzoru i mieru kontrastu. O výške kontrastu rozhodujú nielen použité farby, ale aj veľkosť bodiek. Kombinácia tmavej a svetlej farby vo vzore indikuje vyšší kontrast, farby tón v tóne sú vhodné pre typy ktoré potrebujú viac tlmenosti. Veľké a výrazné bodky vytvárajú vyšší kontrast, malé, alebo hustejšie rozložené bodky pôsobia pokojnejšie.

Svetlé farebné typy by mali hľadať farebné, svetlé alebo stredne tmavé vzory, ktoré pôsobia sviežo a pastelovo. Tmavé farebné typy potrebujú vzory s vyššou sýtosťou a kontrastom, výrazné a čistejšie.

Kontrastné farebné typy by mali vyberať výrazné, žiarivé a farebné kombinácie farieb, tlmené typy naopak potrebujú, aby ich bodky vytvárali pokojnú atmosféru a pôsobili tlmene.

Chladné typy by mali nosiť bodkované vzory s výrazne chladnou, ľadovo pôsobiacou farebnosťou, zatiaľ čo teplé typy potrebujú vo vzore hrejivý dojem, preto by ich vzory mali pôsobiť teplo a slnečno.

Páčia sa vám bodky? Máte v šatníku niečo s bodkovaným vzorom? Ako na vás bodky pôsobia? Pripadajú vám staromódne, alebo si myslíte že môžu byť príjemným spestrením šatníka? Ankety i diskusia sú tu opäť pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top