Skip to content
Vzory
1. Farebná typológia – Ako nosiť vzory
2. Zle zostavené vzory
3. I vzory majú svoj štýl
4. Vzory a ich formálnosť
5. Ako kombinovať vzory
6. Ako vyberať vzory a potlače
7. Nadčasové a módne vzory
8. Kedy vodorovné pásiky (ne)pridávajú objem
9. Jin a jang – Vzory

„Dobry den Beatka. Nedavno som zahliadla v televizii seriu Nakupnych maniacok, v ktorych mali ucinkujuce za ulohu kupit si oblecenie s kombinaciou roznych vzorov. A tak mi napadlo, ze by to mohla byt dobra tema na clanok, co poviete? Ak by ste si nasli cas, myslim si ze by sa viaceri potesili Vasmu nazoru ako to robit. Dakujem a zelam Vam vela uspechov vo Vasej zaujimavej praci. Lenka.“


Hľadajte prepojenie

Kombinovanie vzorov sa neobjavuje na outfitoch príliš často a dôvodom je fakt, že nie je úplne jednoduché vzory skombinovať tak, aby celok vyzeral harmonicky a zaujímavo.

Pri kombinovaní rôznych vzorov si treba dávať pozor najmä na to, aby celok nevytvoril dojem, že sme si obliekli to, čo na nás ráno prvé vypadlo zo skrine. Takýto dojem ľahko vytvoríte kombináciou vzorov, ktoré nemajú žiadnu spojnicu, súvis, alebo prepojenie.


Tipy ako na to

Ako dosiahnuť, aby vzory vzájomne „komunikovali“? Pri kombinovaní zohľadnite nasledujúce faktory:

  • FAREBNOSŤ – Oba vzory by mali byť farebne vzájomne prepojené. Môžete kombinovať dva vzory s rovnakou farebnou schémou, môžete využiť monochromatické, analogické, triadické i komplementárne ladenie farieb, snažte sa však, aby niektorá z farieb bola obsiahnutá v oboch vzoroch. Vytvoríte tak farebne harmonickú kombináciu.
  • VEĽKOSŤ VZOROV – Vzory ktoré sú rovnako veľké, budú medzi sebou bojovať o pozornosť, takže celok môže vyvolávať nervozitu a dojem nesúrodosti. Vhodnejšie je, ak jeden vzor bude drobnejší ako druhý. Myslite pritom i na svoje proporcie a na to, ktorú časť postavy chcete viac zvýrazniť.
  • PLOCHA – Pre jeden zo vzorov vyhraďte väčšiu plochu ako pre iný, výsledok bude viac oku lahodiaci.
  • DRUHY VZOROV – To aké druhy vzorov vzájomne skombinujete, je otázkou vášho štýlu. Vzájomne môžete kombinovať napríklad geometrické, zvieracie, alebo kvetinové vzory. Môžete ladiť kvetinové vzory so zvieracími, abstraktné vzory s geometrickými, pásiky či káro s kvetmi a podobne. Môžete tiež kombinovať dva vzory, ktoré obsahujú nejaký spoločný motív, vzor, či detail, možností je veľa a fantázii sa medze nekladú.

 

pre prezretie jednotlivých modelov kliknite na obrázok

Záleží od štýlu

Oblečenie so vzájomne skombinovanými vzormi nemusí vyhovovať každému. Niekomu sa môže zdať svieže, zaujímavé a nekonvenčné, iného môže kombinácia vzorov znervózňovať a vyrušovať.

Mix vzorov je obľúbený najmä u štylistických typov, ktoré uprednostňujú kreativitu, moment prekvapenia a nevadí im ak sú nápadnejší.

Ľudom preferujúcim eleganciu, minimalizmus a klasiku tento spôsob kombinovania príliš nevyhovuje. Kombinovaním vzorov je typická napr. značka Desigual, o ktorej je na blogu starší článok.

Aký je váš vzťah ku kombinácii rôznych vzorov, využívate ich na svojom oblečení, alebo to nie je nič pre vás?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top