skip to Main Content
Farebná Typológia – Určenie Farebného Typu Dieťaťa
Séria: Farebnosť - súvislosti
Počas uplynulého týždňa som zažila novú zaujímavú skúsenosť. Na konzultáciu „Určenia farebného typu“ objednala svoju 9-ročnú dcéru Emku jedna z mojich klientiek. Záujem zistiť farebný typ bol obojstranný – Emka je malá parádnica a mama chcela vedieť aké farby sú pre Emku najviac vhodné.

  

ilustračné foto: polyvore.com

 
 
Pri dohadovaní termínu konzultácie som Emkinu mamu upozornila, že pri 9-ročnom dievčatku nemusí byť farebný typ ešte úplne vyprofilovaný a definitívny. Dohodli sme sa teda tak, že uvidíme priamo na mieste. Naplánovali sme, že vzhľadom na Emkin vek bude konzultácia prebiehať v skrátenej a zjednodušenej verzii a hlavnou časťou bude šatková metóda, ktorá by Emke mala ukázať v čom vyzerá lepšie a v čom horšie. 

Emkina farebnosť bola už na pohľad výrazná a sýta. Jej iskrivé tmavé oči boli jednoznačnou dominantou tváre. Emkina farebnosť je tmavá zimná a šatkový test to potvrdil. Chcela som však vidieť, či pri testovaní bude Emka tolerovať i iné farby, tak ako to u detí často býva. Farebnosť dieťaťa sa zvyčajne definitívne vyfarbuje v období 12-16 rokov a po puberte sa už nemení. Deti majú zväčša bezproblémovú pleť a preto sa negatívne efekty nevhodných farieb pri nich až tak naplno neprejavujú.

Jediná zmena farebnosti nastáva vplyvom veku a o tom je na blogu písané napríklad tu. Často sa pri dospievaní stáva, že dieťa ktoré malo v tvári v útlom veku viac teplých pigmentov, postupne farebne ochladne. Emkina tvár veľmi jasne ukazovala, že vyzerá lepšie v chladných farbách ako v teplých.

Čakala nás ale úloha vysvetliť Emke, aké farby jej najviac pristanú. Celá konzultácia bola pre nás zábavná, pretože s dieťaťom ktoré má o farby záujem, sa robí dobre. Emka má veľmi dobre vyvinutý cit pre farby a spolu sme ich popisovali slovami ktoré sú jej detskému videniu sveta bližšie. Dokázala veľmi presne v časopisoch ukázať farby oblečenia ktoré majú vlastnosti o akých sme hovorili. Emka bola úžasná, pracovať s ňou bolo veľmi príjemné a ak sa hovorí že deti nás nabíjajú energiou, pri našom stretnutí to naozaj platilo.

V prípade že máte deti, dokážete odhadnúť ich farebný typ a vycítiť v akých farbách vyzerajú najlepšie? Pozorujete zmeny v ich farebnosti v priebehu rastu a dospievania? Myslíte si, že pri deťoch je úplne jedno aké farby nosia? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!

Back To Top