Skip to content
Farebnosť - súvislosti
1. Opálenie a jeho vplyv na farebný typ
2. Ako prebieha konzultácia „Určenia farebného typu“
3. Farebná typológia – Určenie farebného typu dieťaťa
Počas uplynulého týždňa som zažila novú zaujímavú skúsenosť. Na konzultáciu „Určenia farebného typu“ objednala svoju 9-ročnú dcéru Emku jedna z mojich klientiek. Záujem zistiť farebný typ bol obojstranný – Emka je malá parádnica a mama chcela vedieť aké farby sú pre Emku najviac vhodné.

  

ilustračné foto: polyvore.com

 
 
Pri dohadovaní termínu konzultácie som Emkinu mamu upozornila, že pri 9-ročnom dievčatku nemusí byť farebný typ ešte úplne vyprofilovaný a definitívny. Dohodli sme sa teda tak, že uvidíme priamo na mieste. Naplánovali sme, že vzhľadom na Emkin vek bude konzultácia prebiehať v skrátenej a zjednodušenej verzii a hlavnou časťou bude šatková metóda, ktorá by Emke mala ukázať v čom vyzerá lepšie a v čom horšie. 

Emkina farebnosť bola už na pohľad výrazná a sýta. Jej iskrivé tmavé oči boli jednoznačnou dominantou tváre. Emkina farebnosť je tmavá zimná a šatkový test to potvrdil. Chcela som však vidieť, či pri testovaní bude Emka tolerovať i iné farby, tak ako to u detí často býva. Farebnosť dieťaťa sa zvyčajne definitívne vyfarbuje v období 12-16 rokov a po puberte sa už nemení. Deti majú zväčša bezproblémovú pleť a preto sa negatívne efekty nevhodných farieb pri nich až tak naplno neprejavujú.

Jediná zmena farebnosti nastáva vplyvom veku a o tom je na blogu písané napríklad tu. Často sa pri dospievaní stáva, že dieťa ktoré malo v tvári v útlom veku viac teplých pigmentov, postupne farebne ochladne. Emkina tvár veľmi jasne ukazovala, že vyzerá lepšie v chladných farbách ako v teplých.

Čakala nás ale úloha vysvetliť Emke, aké farby jej najviac pristanú. Celá konzultácia bola pre nás zábavná, pretože s dieťaťom ktoré má o farby záujem, sa robí dobre. Emka má veľmi dobre vyvinutý cit pre farby a spolu sme ich popisovali slovami ktoré sú jej detskému videniu sveta bližšie. Dokázala veľmi presne v časopisoch ukázať farby oblečenia ktoré majú vlastnosti o akých sme hovorili. Emka bola úžasná, pracovať s ňou bolo veľmi príjemné a ak sa hovorí že deti nás nabíjajú energiou, pri našom stretnutí to naozaj platilo.

V prípade že máte deti, dokážete odhadnúť ich farebný typ a vycítiť v akých farbách vyzerajú najlepšie? Pozorujete zmeny v ich farebnosti v priebehu rastu a dospievania? Myslíte si, že pri deťoch je úplne jedno aké farby nosia? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top