Skip to content
Farebné systémy
1. Popis 12 tonálnych farebných typov
2. Farebná typológia – Prečo je textilná farebnica vhodnejšia
3. Trochu štatistiky a niečo o mojej práci
4. Odpovede na otázky o novom farebnom systéme + štatistika

V tomto článku by som chcela vysvetliť základné princípy farebnej typológie a to, ako súvisí tonálny systém s pôvodným systémom 4 ročných období.
Pôvodný systém 4 ročných období je v dnešnej dobe už rozšírený na 12 tzv. „tonálnych“ skupín. Každá skupina z pôvodných 4 ročných období (jar, leto, jeseň, zima) má v tonálnej analýze 3 podskupiny, takže vzniká 12 tonálnych skupín (ich zoznam je nižšie v texte).
Pomocou farebných šatiek v procese farebnej typológie najskôr určím vašu dominantnú vlastnosť, t.j.  vlastnosť, ktorá je na vašej tvári najviac badateľná a určuje vašu farebnosť najviac:

  •     teplý typ
  •     chladný typ
  •     kontrastný typ
  •     tlmený typ
  •     svetlý typ
  •     tmavý typ.

Kontrastný, tlmený, svetlý a tmavý typ sú tzv. neutrálne typy. Znamená to, že majú v komplexe farebnosti tváre (oči, vlasy, pokožka) teplé i chladné pigmenty, ktoré sú v tvári „namiešané“ v určitom pomere. Napríklad žena má vlasy a oči chladného odtieňa, ale pokožku s mierne teplým podtónom. Celkové pôsobenie je teda viac chladné, ako teplé, nie však tak výrazne chladné ako u chladných typov.
V druhom kroku určím vašu sekundárnu charakteristiku. Sekundárna farebná vlastnosť určuje farebnosť v menšej miere ako primárna, ale je tiež dôležitá, pretože pomáha presne určiť, aké odtiene farieb budú danej tvári najviac lichotiť. Z kombinácie vašej dominantnej a sekundárnej vlastnosti je následne jasné, do ktorej z 12 tonálnych skupín patríte:

Ak bola žena v predchádzajúcom systéme 4 ročných období určená napr. ako letný typ, boli jej odporučené farby, ktoré sú vhodné pre všetky 3 letné typy (svetlý, chladný aj tlmený). Každá z týchto 3 skupín má trošku iné spektrum odporučených farieb, preto sa mohlo stať, že daná žena nevyzerala dobre vo všetkých doporučených letných farbách a niektoré jej nesedeli. V tom bola nedokonalosť starého systému 4 ročných období.

V tonálnom systéme by som tejto žene zo všetkých „letných“ farieb odporučila farby, ktoré sú najviac tlmené, v prípade že by tlmenosť bola jej dominantnou vlastnosťou. Ak by v tvári výrazne dominovali najmä chladné pigmenty, odporučila by som jej najchladnejšie letné odtiene. A ak by som zistila, že farebnosť tváre je najmä svetlá, odporučila by som najsvetlejšie z letných odtieňov.

Preto je tonálny systém presnejší a viac „šitý na mieru“ každému človeku. Dokáže odporučiť farby, ktoré presne vystihujú celkovú farebnosť tváre človeka. Odporučené farby vhodne dopĺňajú prirodzenú farebnosť tváre človeka, čím vzniká celková harmónia a príjemné vyžarovanie.
Popisy jednotlivých tonálnych skupín a príklady celebrít daného farebného typu nájdete v časti Farebné typy.

Spoznajte svoju farebnosť a pomocou ideálnych farieb zvýraznite svoje krásne „ja“. Získajte pocit sebavedomia a istoty pri výbere farieb oblečenia, líčenia a vlasov!

Uložiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top