153 Male 01 2.jpg
Séria: Farebné systémy

V tomto článku by som chcela vysvetliť základné princípy farebnej typológie a to, ako súvisí tonálny systém s pôvodným systémom 4 ročných období.
Pôvodný systém 4 ročných období je v dnešnej dobe už rozšírený na 12 tzv. “tonálnych” skupín. Každá skupina z pôvodných 4 ročných období (jar, leto, jeseň, zima) má v tonálnej analýze 3 podskupiny, takže vzniká 12 tonálnych skupín (ich zoznam je nižšie v texte).
Pomocou farebných šatiek v procese farebnej typológie najskôr určím vašu dominantnú vlastnosť, t.j.  vlastnosť, ktorá je na vašej tvári najviac badateľná a určuje vašu farebnosť najviac:

 •     teplý typ
 •     chladný typ
 •     kontrastný typ
 •     tlmený typ
 •     svetlý typ
 •     tmavý typ.

Kontrastný, tlmený, svetlý a tmavý typ sú tzv. neutrálne typy. Znamená to, že majú v komplexe farebnosti tváre (oči, vlasy, pokožka) teplé i chladné pigmenty, ktoré sú v tvári “namiešané” v určitom pomere. Napríklad žena má vlasy a oči chladného odtieňa, ale pokožku s mierne teplým podtónom. Celkové pôsobenie je teda viac chladné, ako teplé, nie však tak výrazne chladné ako u chladných typov.
V druhom kroku určím vašu sekundárnu charakteristiku. Sekundárna farebná vlastnosť určuje farebnosť v menšej miere ako primárna, ale je tiež dôležitá, pretože pomáha presne určiť, aké odtiene farieb budú danej tvári najviac lichotiť. Z kombinácie vašej dominantnej a sekundárnej vlastnosti je následne jasné, do ktorej z 12 tonálnych skupín patríte:

Prečítajte si aj
Zlato alebo striebro?

Ak bola žena v predchádzajúcom systéme 4 ročných období určená napr. ako letný typ, boli jej odporučené farby, ktoré sú vhodné pre všetky 3 letné typy (svetlý, chladný aj tlmený). Každá z týchto 3 skupín má trošku iné spektrum odporučených farieb, preto sa mohlo stať, že daná žena nevyzerala dobre vo všetkých doporučených letných farbách a niektoré jej nesedeli. V tom bola nedokonalosť starého systému 4 ročných období.

V tonálnom systéme by som tejto žene zo všetkých “letných” farieb odporučila farby, ktoré sú najviac tlmené, v prípade že by tlmenosť bola jej dominantnou vlastnosťou. Ak by v tvári výrazne dominovali najmä chladné pigmenty, odporučila by som jej najchladnejšie letné odtiene. A ak by som zistila, že farebnosť tváre je najmä svetlá, odporučila by som najsvetlejšie z letných odtieňov.

Preto je tonálny systém presnejší a viac “šitý na mieru” každému človeku. Dokáže odporučiť farby, ktoré presne vystihujú celkovú farebnosť tváre človeka. Odporučené farby vhodne dopĺňajú prirodzenú farebnosť tváre človeka, čím vzniká celková harmónia a príjemné vyžarovanie.
Popisy jednotlivých tonálnych skupín a príklady celebrít daného farebného typu nájdete v časti Farebné typy.

Spoznajte svoju farebnosť a pomocou ideálnych farieb zvýraznite svoje krásne “ja”. Získajte pocit sebavedomia a istoty pri výbere farieb oblečenia, líčenia a vlasov!

Uložiť

 • Nina

  Mohla bych se prosím zeptat? Už jste tu někde psala, že při určování nehraje barva vlasů až takovou roli a někdy se dokonce vlasy zakrývají, protože jsou např. nabarvené. Zajímalo by mě, čím, respektive jakou barvou, by se vlasy měly zakrýt, jestli chápete jak to myslím – jsou vhodné neutrální barvy jako bílá, černá anebo je to úplně jedno? Nebo vlasy rovnou zakrýváte barevnými šátky? Děkuji za odpověď 🙂

  • Beáta Oravcová

   Dobry den Nina. Mne najviac vyhovuje ak klientke zakryjem vlasy bielou celenkou. Ale viem ze niektori typologovia pouzivaju aj ciernu, alebo sedu satku. Mala by to byt neutralna farba.
   Pekny vecer!

   • Noemi

    pani Beata nevadi ked k vam pride klientka a ma make up?, alebo urcujete farebny typ bez makeupu?. Nerozumiem tomu, ze pri urcovani farebneho typu je pokozka najdolezitejsia a pritom zeny pouzivaju make up a tym sa prirodzena farba pokozky potlaca tak sa moze aj nespravnym odtienom makeupu posunut aj farebny typ?

    • Beáta Oravcová

     Mate pravdu Noemi, makeup samozrejme moze vysledok skreslit. Preto v pokynoch pre klientky mam napisane, aby prisli na konzultaciu nenalicene, alebo sa odlicia priamo v studiu pred konzultaciou.
     Informacie a pokyny ku konzultacii su v “Klientskej zone” na tychto strankach. Pristup je pomocou mena a hesla, ktore dostane kazda objednana klientka.

 • Peťa

  Dobrý deň,pani Beatka. Rada by som sa spýtala na váš názor na sestry Haasové, ktoré hrajú v Paneláku. Tiež ako veľa vašich ďalších čitateliek som chytila “úchylku”, že sa pokúšam všetky ženy farebne analyzovať:) No pri nich si ani netrúfam tipnúť. Viem, že mi asi odpíšete, že na internete je málo ich fotiek, ale skúste aspoň vylúčiť,aký typ určite nie sú, pretože si myslím, že obidve budú farebne rovnaké. Do tváre mi prídu sýto sfarbené, majú výrazné hnedé oči, no zároveň si myslím, že im nepristanú čierna a sýte pastelové farby v akých tam často jedna z nich chodí. Najviac sami páčia vo veľmi svetlých a chladných blond vlasoch a v bielej a svetlo béžovej farbe. Plus mám pocit, že mladšiu z nich malujú dosť zle, nepristane jej tmavý teplý rúž, vyzerá v nom staršia aj o desať rokov. Dosť mi to vŕta v hlave, tak budem rada za váš názor, Ďakujem:)

 • Veronika

  Jarní nebo letní?

  Zdravím,
  byla jsem u 4 vizážistek a každá mi určila jiný typ.Vlasy mám středně plavé,v létě po týdnu venku vyšisovaný blond melír a jako dítě jsem blond byla,akorát už nevím jestli platinová nebo žlutá.

  Jsem nevýrazná,fádní,toužím po změně,akorát nevím právě jestli jsem teplý nebo studený.Ony to přikládáním šátků nepoznaly a já už další peníze investovat nechci.

  Pleť mám velice světlou a oči světle modré. Jo a opaluji si mizerně,pořád zůstávám světlá,maximálně lehce béžová i po měsíci pečení.

  Prý jsem typ jemný světlý pastelový…něco mezi tlumeným létem a světlým jarem. To znamená že existujou i smíšené typy? Mezi teplými a studenými? To je divné…
  Chtěla bych poradit nějakou barvu vlasů-univerzální,kt.může mít jarní i letní…třeba světle hnědou?nebo něco mezi blond a hnědou?Nevím jestli preferovat zlaté nebo popelavé odlesky.Když si přiložím k tváři stříbro a zlato,tak mi přijde že mi sedí obojí

  • Beáta Oravcová

   Veronika farebny typ podla popisu nie je mozne urcit a teda nie je mozne ani s istotou Vam poradit vhodny odtien vlasov.
   Ak chcete, mozete pridat do casti “Forum” na tychto strankach svoje fotografie a diskutovat o svojej farebnosti s inymi citatelkami. Pred chvilou som videla, ze tam prave dnes pribudla nova otazka na farebnost.

   Existuju aj neutralne typy, na tomto blogu najdete dostatok clankov a informacii o nich.

 • Veronika

  no,vím jen že nejsem zimní ani jarní,když jsem přírodně plavá a ten neutrální to je to samé co tlumený tipuju…?

  • Beáta Oravcová

   Tlmeny a neutralny nie su synonyma. Pre pochopenie si precitajte charakteristiky jednotlivych farebnych typov, najdete ich tu na blogu.

 • LN Dena

  Ahojte Beátka,mám otázočku:”farebné typ a typy postáv” sedia rovnako aj na mužov? farebná škála tiež,mali ste už aj zákaznika muža”? 🙂 vdaka Dena.,