Preto je dobré mať túto knihu vo svojej knižnici. Farebná typológia je u nás bohužiaľ dosť zaznávanou témou a veľa ľudí si myslí, že je jedno, aké farby máme na sebe. Osvety v tejto oblasti nikdy nie je dosť.
Nemyslím si však, že kniha môže byť úplne spoľahlivým nástrojom na to, ako správne vyberať svoje farby. Prvým dôvodom je fakt, že kniha len opisuje farebné typy z pohľadu toho, ktoré farby by mali a nemali nosiť. V knihe chýba vysvetlenie princípu farebnej typológie – podstaty toho, ako jednotlivé farebné typy spolu súvisia, čím sa líšia, popis vlastností farieb vhodných pre daný farebný typ.
V knihe chýbajú i podrobnejšie základy teórie farieb, ktoré sú potrebné na to, aby ste vedeli posúdiť či daná farba je viac teplá, studená, alebo neutrálna, či viac tlmená alebo „čistá“. A napokon kniha len veľmi stručne popisuje ako bude vyzerať vaša tvár v správnej a nesprávnej farbe a to je problém, pretože ani človek ktorý ovláda všetky teoretické veci týkajúce sa farebnosti nemusí správne rozoznávať reakcie tváre na danú farbu.
Kniha pracuje s názvami farieb, čo môže byť veľmi subjektívne, pretože nie každý si napríklad pod názvom fuchsiová predstaví tú istú farbu. Každá farba má 3 základné vlastnosti – odtieň, tmavosť a tlmenosť a pri bežnej tlači farieb na papier nie je možné verne zobraziť farby tak aby mali všetky 3 vlastnosti také, aké daný farebný typ potrebuje.
Nie je dosť dobre možné porovnávať odtieň farby látky s odtieňom vytlačeným na papieri obyčajnou tlačou, bez verného zachytenia presných farebných vlastnostií. Vlastnosti papiera, jeho lesk, či matnosť, podtón papiera, môžu farbu skresľovať. Papier nemá štruktúru látky, bežným knižným tlačením nie je možné vytvoriť potrebnú úroveň tlmenosti, alebo žiarivosti farby. Chladné červené odtiene je problém vytlačiť tak, aby si zachovali chladný podtón, žiarivé farby nie sú v tlačenej podobe dostatočne žiarivé. Farby tlačené na papieri sú väčšinou skreslené. Niekedy sú rozdiely v ideálnych farbách pre dva farebné typy veľmi jemné a často sú práve v úrovni tlmenosti, či žiarivosti, ktorú nie je možné na papieri pri bežnej tlači verne zobraziť.
Čitateľ, ktorý si knihu prečíta a nájde podľa popisu svoj farebný typ, získa dojem že ak našiel svoj farebný typ, má vyhrané. Je to však len začiatok cesty, pretože informácia o tom, že patríte napríklad medzi svetlé jarné typy, vám nepomôže k tomu aby ste si v reálnom živote vedeli vyberať farby, ktoré sú pre vás ideálne. To dokážete až po vysvetlení podstaty vášho farebného typu a vašej farebnosti. Po tom, čo pochopíte aké vlastnosti má vaša farebnosť a budete hľadať tieto vlastnosti vo farbách oblečenia.
Veľa žien si myslí (a bohužiaľ i niektorí konzultanti zaoberajúci sa farebnou typológiou to tak prezentujú), že ak dostanú farebnicu so svojimi ideálnymi odtieňmi, znamená to že majú nosiť len tie a žiadne iné farby. Je to veľký omyl, farebnica je len návodom, je akýmsi súhrnom vlastností ideálnych farieb daného farebného typu. Odtieňov farieb je nekonečne veľa a nejde len o farbu, ale aj o materiál, ktorý tiež vytvára viac tlmený, alebo žiarivý odtieň. Ide aj o kontrast, ktorý vytvárajú vzorované látky, alebo ktorý vytvárame vzájomným kombinovaním farieb.
Je veľmi pravdepodobné, že sa vám nepodarí kúpiť oblečenie v presne rovnakom odtieni červenej, akú máte vo svojej farebnici. Ak však rozumiete podstate toho, akú úroveń farebnej teploty, tmavosti a tlmenosti majú vaše farby mať, dokážete si svoju červenú vybrať správne. Farebnica vám bude len pomocníkom. Na začiatku ju budete používať častejšie, no po čase ju nebudete potrebovať pretože dokážete vlastnosti farieb posúdiť vlastným okom.
Sama som na začiatku hľadala ideálny spôsob, ako vytvoriť pre svoje klientky farebnicu tak, aby čo najvernejšie zobrazovala vlastnosti ich ideálnych farieb. Po dlhej ceste hľadania a skúšania som vzdala pokusy s farebnicami tlačenými na papier bežnými tlačiarňami. Nepokladám ich za pomôcku, skôr si myslím že môžu človeka zmiasť.
Farebnica ktorú klientky dostávajú po konzultácii Určenie farebného typu je zhotovená z ústrižkov látok. Látky pochádzajú z Veľkej Británie a vyrába ich výrobca, ktorý sa už niekoľko rokov špecializuje na oblasť farebnej typológie. Farebné látky sú presne označené a špecifikované, podľa toho pre ktorý farebný typ sú vhodné. Farebnica obsahuje 24 farieb, obsahuje odtiene červenej, ružovej, modrej, zelenej, žltej, fialovej, bielej a neutrálne odtiene vhodné pre daný farebný typ. Všetky farby vo farebnici majú rovnaké vlastnosti, vhodné pre daný farebný typ – určitú úroveň farebnej teploty a tlmenosti, či žiarivosti. Farebnica obsahuje tmavšie i svetlé farby, vždy však klientke vysvetlím, akú celkovú tmavosť by malo mať jej oblečenie a či je pre jej daný typ vhodné nosiť svetlé a tmavé farby celoplošne, alebo radšej kombinovať s inými farbami a ako.
Pri nákupe stačí priložiť odev ku farebnici a posúdiť či jeho farebná teplota a tlmenosť zodpovedajú úrovni ktorú majú vaše ideálne farby. Farebnica má plastový obal, takže ju môžete nosiť v kabelke a mať vždy poruke.
K farebnici dostáva každá klientka i stručný popis svojho farebného typu, s informáciami o vhodných farbách, úrovni kontrastu, farieb vlasov, doplnkov, líčenia, alebo o tom ako nosiť nesprávne farby. Odpovede na často kladené otázky, súvisiace s konzultáciou, nájdete tu.
EDIT 17.8.2015: Od dnešného dňa pracujem s farebnicami, ktoré sú tlačené na špeciálnom poplastovanom papieri a odtiene jednotlivých farieb presne zodpovedajú odtieňom systému Pantone. Farebnica má 50 odtieňov a je skvelou pomôckou pri nákupe farieb oblečenia, doplnkov i dekoratívnej kozmetiky. Farebnica je súčasťou konzultácie Určenie farebného typu a nedá sa zakúpiť samostatne.
Súvisiace články:
Cenník služieb
Ako prebieha konzultácia určenia farebného typu
Čo dokážu farby
Popis 12 tonálnych farebných typov
Aká je vaša farebná osobnosť?
Test farebnej osobnosti
Ako vzniká začarovaný kruh nevhodnej farebnosti
Čo robiť ak musíte nosiť farby ktoré vám nepristanú
Ako náš štýl ovplyvňuje výber farieb