Skip to content
Pozitivny prístup
1. Ako sa vidíme
2. Rozmaznávajte sa
3. Cíťte sa skvele vo svojom tele vďaka pohybu
4. Prečo svoje nedokonalosti vidíme a prednosti prehliadame

Každá doba má svoj ideál krásy a tlak médií je natoľko silný, že nie je možné nevnímať ho. Postavy veľmi štíhlych modeliek s chlapčenskou stavbou tela, bez výraznejšieho poprsia, pásu, či bokov, na nás vykúkajú z každej titulky časopisov, z fotiek na webe, či z figurín vo výkladoch obchodov s oblečením. Sme týmto ideálom natoľko „masírovaní“, že začíname veriť, že existuje len jediná podoba krásneho ženského tela a snažíme sa tomuto ideálu priblížiť.


Podvedomé presvedčenia

Milióny žien na celom svete majú pocit, že ich postava, či tvár nie sú pekné. Chcú byť štíhlejšie, vyššie, mať dlhšie nohy, výraznejší pás, väčšie oči, menší nos… Poznámky našich rodičov, učiteľov, kamarátov z detstva, či partnera, o našom vzhľade, sú hlboko zakorenené v našom podvedomí a tak si tieto presvedčenia o svojom vzhľade nosíme stále so sebou.

profile-461076_1920

Sme presvedčení, že máme úzke pery, krátke nohy, veľký nos, plochý zadok… a žijeme s týmto presvedčením, bez toho, aby sme sa zamysleli, či je to naozaj tak. Ak vám mama v detstve viac krát povedala, že máte „naozaj ženský zadok“, je možné, že obdivujete ženy, ktoré sú v oblasti zadku viac ploché. Ak vám rodičia často hovorili, že máte vysoké čelo, podvedome si ho snažíte zakrývať ofinou.

Od doby, kedy na vás rodičia takto vplývali, ale ubehla už nejaká doba a dané tvrdenie sa vôbec nemusí zakladať na pravde. Jednak daná osoba nemusela vnímať daný detail objektívne a naviac naša tvár a telo sa vekom vývíjajú a menia. Ak aj odráža dané presvedčenie realitu, nie je dobré pozerať sa na danú vlastnosť ako na hendikep, pretože:

Čo sa nedá zmeniť, tým sa neoplatí trápiť.

Ak sa snažíte nosiť strihy, ktoré lichotia vašej postave, farby, ktoré rozžiaria vašu tvár, doplnky, ktoré oživia vaše outfity, ale stále neprichádzajú pozitívne reakcie od okolia, skúste popremýšľať čím to je. Jedným z dôvodov môžu byť práve spomínané negatívne presvedčenia o svojom tele. Podceňovanie, zhadzovanie, kritizovanie seba samej, vám nepridajú na atraktivite a presvedčivosti. Ľudia okolo vás cítia, že svoje telo neakceptujete, že ste príliš kritická sama k sebe a že sa vlastne nemáte rada taká, aká ste.


Prijatie ako základ štýlu

Základom úspechu je akceptácia seba samej, svojho tela, farebnosti, čŕt tváre, proporcií. Sú to faktory, ktoré sa nedajú zásadne zmeniť a tak je najjednoduchšie brať ich také, aké sú.

Prestaňte sa snažiť priblížiť pomyselnému ideálu krásy a naháňať sa za dokonalosťou. Ak z vás bude vyžarovať sebadôvera a vnútorná spokojnosť, budete vyzerať zaujímavo i v prípade, že nebudete mať úplne ideálne farby, strihy, či proporcie. Vaša sebadôvera a vnútorná spokojnosť tieto nedokonalosti zatienia – vnútro a obal sú úzko prepojené.

Prijate svojho tela je základom budovania štýlu. Pracujte s tým, čo máte a nenaháňajte sa za nedosiahnuteľným ideálom krásy, pretože jediným výsledkom bude frustrácia a nepresvedčivé celkové pôsobenie.

Skúste postupne meniť uhol pohľadu – myslieť i na to, že máte veľa predností, nielen nedokonalosti. Uvedomte si, že aj tie nedokonalosti sú vlastne dôležité. Ak máte napríklad objemné stehná, stačí si uvedomiť, že sú súčasťou vašich nôh, ktoré vás nosia každý deň. Ak máte veľký nos, skúste si predstaviť, že by ste nemali žiadny.

Veľa z nás už zažila zlomeninu, alebo iné zranenie. To, akú skvelú a dôležitú prácu pre nás jednotlivé časti tela robia, si uvedomíme často až pri takýchto príležitostiach a určite si vtedy želáme najmä to, aby telo fungovalo a neriešime, či sú nohy štíhle, alebo objemnejšie.

jump-1634773_1920

Nasledujúce citáty v krátkosti celkom dobre vystihujú myšlienky popísané vyššie:

54eebccf9bebf_-_sev-bts-beauty-victoria-justice-de-85864820Victoria Justice: Uvedomila som si, že nie všetko na mojom tele alebo tvári, musí byť perfektné. Stačí sa ráno zobudiť a byť vďačná za každý deň, že mám dve ruky, dve nohy, že som ja i moja rodina zdravá. To sú veci, na ktoré je treba myslieť.

54eebcd0e1651_-_sev-nina-dobrev-lgn

Nina Dobrev: Každý z nás je úplne iný, takže nie je žiadny dôvod porovnávať sa s ostatnými. Niečo, čo sa vám zdá úžasné na inej žene, vôbec nemusí vyzerať rovnako dobre i na vás.

54eebcd1db705_-_sev-style-star-emma-roberts-de

Emma Roberts: Obliekam sa najmä pre seba, preto keď sa ja cítim dobre, je jedno, čo hovoria ostatní. Všetko je to o sebadôvere a spôsobe, akým sa prezentujete a priťahujete ľudí.

zdroj citátov

young-woman-635249_1920


Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top