Skip to content

Martina a Aneta sú priateľky a na konzultáciu Určenia farebného typu prišli spolu. Rozhodla som sa o nich napísať, pretože na ich príklade sa dá názorne demonštrovať, ako vzniká začarovaný kruh problémov s farebnosťou.


Martina – smutný šatník a nevhodná farba vlasov

Martina už pred niekoľkými rokmi absolvovala určenie farebného typu a bolo jej oznámené, že jej farebnosť je nikde medzi letnou a zimnou. Po objavení môjho blogu sa rozhodla nechať si určiť farebný typ znova, pretože nemala istotu v tom, v akých farbách vyzerá najlepšie. Ukázalo sa, že je priam učebnicovým príkladom tmavého zimného typu.

Vlasy si necháva Martina farbiť u kaderníčky a vyskúšala už rôzne odtiene. Zdá sa, že jej kaderníčka obľubuje tlmenosť a teplé jesenné tóny, pretože Martine odporúča často príliš teplé odtiene vlasov, prípadne melír so zosvetlenými prúžkami.

Takéto farby vlasov Martine nerobia dobrú službu, teplé tóny robia jej tvár usadlou a menej žiarivou a melír uberá jej tvári potrebnú živosť a robí ju unavenou.

Šatník Martiny je skôr šatníkom tlmeného letného typu – tmavého podtypu. Správne vytušila, že potrebuje sýtosť – v šatníku má veľa tmavých, ale tlmených odtieňov šedej, modrej, drobnejšie vzory a tlmenejšie štruktúry materiálov.

Často nosí tmavé nohavice a tmavšie tlmené topy, takže jej postava i tvár pôsobia smutne, nevýrazne a fádne. Príliš teplá farba vlasov ešte viac nahráva dojmu únavy a usadlosti. Martina sa dostala do situácie, kedy sama cíti, že to nie je „ono“ a preto sa prišla poradiť. Spomínala mi, že plánuje mierne svoje vlasy presvetliť, pretože má pocit, že by ju to osviežilo.

A sme pri začarovanom kruhu – Martina nosí málo farebné a málo kontrastné kombinácie oblečenia, rovnako ako tlmené vlasy a preto má potrebu niečo s tým robiť a „oživiť“ farbu vlasov presvetlením. To by však bola chyba.


Riešenie pre Martinu

Pozrime sa na to z opačnej strany. Ak Martina zvýši kontrast, živosť a farebnosť svojho oblečenia a nafarbí si vlasy neutrálnym odtieňom hnedej, som si istá, že sa určite nebude cítiť ako sivá myška. Práve naopak – jej tvár sa rozžiari a bude vyzerať iskrivo, sviežo a dynamicky.

Ak by Martina svoje vlasy presvetlila, dodala by svojej tvári ešte viac tlmenosti, jej pokožka by vyzerala viac unavene, tvár nevyspato a osobnosť málo sebavedomo.

Začarovaný kruh môže vzniknúť, ak nosíte nevhodné farby – snažíte sa im prispôsobiť farbu vlasov a líčenia a ťažko sa z tohto kruhu vystupuje, ak nepochopíte, v čom je problém.


Aneta – štylizácia do inej farebnosti

Aneta má krásnu svetlú jarnú farebnosť, ale pred šatkovým testom som ani neskúšala hádať, akým je farebným typom. Farbí si totiž vlasy na odtieň o 3 stupne tmavší, ako má prirodzene.

Bolo jasné, že v jej tvári niečo „nehrá“, cítila som, že tmavá farba vlasov je pre jej tvár trochu tvrdá a robí ju zbytočne staršou. Nebola som si ale istá, či je Aneta tlmeným, alebo svetlým typom. Keď sme zakryli vlasy, prikladaním šatiek sa veľmi rýchlo odhalila jej jarná farebnosť.

U Anetky vzniká začarovaný kruh farbením vlasov na nevhodný, príliš tmavý a ťažký odtieň. Snaží sa farbe vlasov prispôsobovať i líčenie a farby oblečenia. V jej šatníku sa nachádza veľa tmavých, sýtych farieb (vínová, čierna, tmavá modrá…), nosí výrazné čierne očné linky a používa výrazne chladné farby očných tieňov.

Tieto prvky jej pridávajú vek a uberajú živosť z tváre, preto jej tvár nemôže naplno zažiariť. Anet mi spomínala, že má tmavé farby veľmi rada, je na ne zvyknutá, pretože tmavé vlasy nosí už niekoľko rokov.

Vzhľadom na jej mladý vek jej tieto farby nerobia až také negatívne efekty ako tomu bude napr. o 10-15 rokov. Avšak ak sa Anet dokáže posunúť k sviežejším, živším a ľahším farbám, bude to i v tomto veku pozitívna zmena.

Ak Anet bude naďalej nosiť tmavé, ťažké farby vlasov, bude mať potrebu prispôsobovať im farbu líčenia a oblečenia a nedosiahne taký svieži a dynamický dojem, aký by mohla. Opäť začarovaný kruh.


ilustračné foto: Renee Zellweger – svetlá jar

Danka – životná udalosť, ktorá ju dostala do začarovaného kruhu

S podobnými prípadmi začarovaného kruhu sa stretávam pri konzultáciách často. Prvotným impulzom k nevhodnej farebnej štylizácii môže byť napríklad zmena životnej situácie, alebo problémy, ktoré nás zasiahnu.

Podobne ako Danku, ktorá mi po konzultácii napísala, že pochopila, prečo sa cítila vo svojom oblečení taká fádna, málo živá a smutná. Po tom, čo sa jej negatívne zmenila súkromná i pracovná situácia, začala svoj pôvodne jarný šatník zapĺňať čiernou, fádnymi, neutrálnymi, tlmenými a smutnými farbami a na svoje okolie pôsobila ešte smutnejšie.

Naviac ani sebe tak nepomohla cítiť sa lepšie. Nevhodné, smutné farby oblečenia ju nútili zmeniť farbu vlasov a líčenia a celkový dojem nemohol byť ideálny.

Stalo sa aj vám, že ste sa dostali do podobného začarovaného kruhu v oblasti farebnosti a nevedeli ste z neho vystúpiť? Máte pocit, že vyzeráte staršie, unavene, usadlo, nudne, fádne a neviete, čím to je?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top