Skip to content

„Myslím si, že som svetlým jarným typom a vlastne aj tuším aké farby mi pristanú, ale mám veľký problém kombinovať farby spolu. Zvládam skombinovať farebnú vec s neutrálnou, ale rada by som nosila i dve skombinované farby a to je to, čo mi robí problém. Ako sa dá zistiť, či dve farby budú spolu ladiť? Vopred ďakujem za odpoveď i za Váš skvelý blog, ktorý milujem. Monika.“

Kombinovanie dvoch farebných odtieňov spolu je spôsobom, ako sa odlíšiť, ako vyzerať farebne, sviežo a zaujímavo. Nie je náhodou, že túto otázku mi položila Monika, pretože najmä na jarných typoch vyzerá kombinácia viacerých farieb veľmi príjemne a sviežo.

Ak vám, tak ako Monike, nevyhovuje kombinovať farebný odtieň s neutrálnym, siahnite po dvoch farbách, ktoré vytvoria harmóniu. Farby vyberajte z palety farieb pre váš farebný typ a ak chcete aby farby ladili, zamerajte sa na to, aby mali nejakú spoločnú vlastnosť.

FAREBNÁ TEPLOTA

Kombinácia teplej a chladnej farby málokedy vyzerá harmonicky, najmä v prípade výrazného podielu teplých a chladných pigmentov, ktoré sa farebne „bijú“. Nenoste preto kombináciu teplej s chladnou, radšej zvoľte farebnú teplotu podľa svojej tváre a tej sa držte v oboch kombinovaných farbách.

KONTRAST

Ak skombinujete výrazne žiarivý odtieň s výrazne tlmeným, celkový efekt bude dosť rozpačitý. Kompozícia takýchto odtieňov bude pôsobiť chaoticky, náhodne, neharmonicky. Zvoľte radšej dve výrazne žiarivé, alebo výrazne tlmené farby, v prípade že je miera kontrastu vašej tváre stredná, zvoľte stredný kontrast.


TMAVOSŤ

Veľké rozdiely v tmavosti kombinovaných farieb si môžu dovoliť najmä farebné typy s minimálne strednou mierou kontrastu. Od čistoty použitých farieb, veľkosti vzoru a pomeru svetlých a chladných pigmentov záleží, či bude vzor na nositeľke vyzerať fádne, dobre, alebo tvrdo.

Kombinujete dve farby navzájom, alebo dávate prednosť kombinácii farby s neutrálnym odtieňom? Dávate si pozor na zladenie farebnej teploty a kontrastu kombinovaných farieb?

Súvisiace články:
Monochromatický vzhľad
Čierno-biele vzory
Čo nenosiť – tlmené odtiene so žiarivými
Kedy vzory pôsobia usadlo a fádne
Ako nosiť vzory

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top