skip to Main Content
Kontrast
1. Farebný kontrast
2. Tmavostný kontrast
3. Kontrast čistoty
4. Ako nosiť nevhodný vyšší kontrast
5. Osobnosť a kontrast
6. Vzory a farebný kontrast
7. Obleč si konečne farby!

Pri výbere farieb oblečenia je skvelé, ak rešpektujete farebné vlastnosti vašej tváre. Vtedy nastáva situácia, že farby vášho oblečenia ladia a harmonizujú s vašou tvárou a preto vyzeráte výborne.

Určite ste si všimli, že rovnaký vzorovaný top vyzerá na rôznych ženách vždy inak – na niektorých skvele, na iných nelichotivo (niekedy dokonca až vulgárne). Rovnaká tvár vyzerá v rôznych kombináciách farieb tiež vždy inak.

Prečo niektoré kombinácie farieb fungujú pre vás viac a v iných vyzeráte dosť zle? Dôvodom je individuálny kontrast tváre.  Že ste o ňom ešte nikdy nepočuli? Nevadí, dnes sa dozviete viac.


Farebný kontrast

Je známe, že jednotlivé farby vo farebnom kruhu vytvárajú väčší, alebo menší kontrast, podľa toho, kde sa v kruhu nachádzajú:

  • Najnižší kontrast tvoria kombinácie farieb, ktoré sú na farebnom kruhu blízko pri sebe.
  • Stredný kontrast tvoria farby, ktoré sa nachádzajú v rovnakej tretine farebného kruhu.
  • Najvyšší kontrast vytvárajú kombináciou farieb zvierajúcich v kruhu uhol 120 – 180 stupňov.

Čím viac farebnosti má vaša tvár, tým pestrejšie kombinácie farieb si môžete dovoliť nosiť bez toho, aby ste pôsobili lacno. Skúste kombináciu farieb, ktoré sú od seba ďalej – modrú so žltou, alebo červenú so zelenou.

Ak je vaša tvár menej farebná, zrejme vám budú viac vyhovovať neutrálnejšie kombinácie a kombinácie farieb, ktoré sú vo farebnom kruhu bližšie pri sebe. Skúste fialovú s ružovou, alebo tmavšiu modrú so svetlejšou tyrkysovou.


Prečo je potrebné poznať svoj kontrast

Ak spoznáte svoj individuálny kontrast, bude vám jasné, prečo niektoré kombinácie farieb vôbec nie sú pre vás. A prečo v iných vyzeráte tak úžasne.

Po spoznaní svojich ideálnych farieb je poznanie kontrastu druhým a rovnako dôležitým krokom. Bez vhodného kontrastu to totiž stále bude len metóda pokusov a omylov. Niekedy to vyjde, ale nie vždy.

Poznanie kontrastu vám výrazne zjednoduší život – zostavovanie outfitov, nákupy i rozhodovanie o tom, v akej farbe si čo kúpiť.


Farebný kontrast a líčenie

Kontrast farieb sa využíva i pri výbere vhodnej farby očných tieňov – vašu dúhovku najviac zintenzívni očný tieň, ktorého farba vytvára s farbou dúhovky najvyšší farebný kontrast.


Pri tvorbe vašich outfitov sa snažte svoje farby kombinovať s vhodným farebným kontrastom. Všimnite si, nakoľko farebne pôsobí vaša tvár a prispôsobte jej mieru farebnosti a farebného kontrastu na oblečení, vo farbe vlasov i v líčení.

Ak svoj farebný (a tmavostný) kontrast nepoznáte, môžete si objednať osobnú konzultáciu Určenie farebného typu. Ak svoje ideálne farby poznáte, ale neviete, ako s nimi pracovať a ako využívať kontrast, môžete sa zapojiť do online kurzu Sprievodca farbami, v ktorom sa dozviete všetko, čo súvisí s farbami.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top