Skip to content
Kontrast
1. Farebný kontrast
2. Tmavostný kontrast
3. Kontrast čistoty

Pri výbere farieb oblečenia je skvelé, ak rešpektujete farebné vlastnosti vašej tváre. Vtedy nastáva situácia, že farby vášho oblečenia ladia a harmonizujú s vašou tvárou a preto vyzeráte výborne.

Určite ste si všimli, že rovnaký vzorovaný top vyzerá na rôznych ženách vždy inak – na niektorých skvele, na iných nelichotivo (niekedy dokonca až vulgárne). Rovnaká tvár vyzerá v rôznych kombináciách farieb tiež vždy inak.

Prečo niektoré kombinácie farieb fungujú pre vás viac a v iných vyzeráte dosť zle? Dôvodom je individuálny kontrast tváre.  Že ste o ňom ešte nikdy nepočuli? Nevadí, dnes sa dozviete viac.


Farebný kontrast

Je známe, že jednotlivé farby vo farebnom kruhu vytvárajú väčší, alebo menší kontrast, podľa toho, kde sa v kruhu nachádzajú:

  • Najnižší kontrast tvoria kombinácie farieb, ktoré sú na farebnom kruhu blízko pri sebe.
  • Stredný kontrast tvoria farby, ktoré sa nachádzajú v rovnakej tretine farebného kruhu.
  • Najvyšší kontrast vytvárajú kombináciou farieb zvierajúcich v kruhu uhol 120 – 180 stupňov.

Čím viac farebnosti má vaša tvár, tým pestrejšie kombinácie farieb si môžete dovoliť nosiť bez toho, aby ste pôsobili lacno. Skúste kombináciu farieb, ktoré sú od seba ďalej – modrú so žltou, alebo červenú so zelenou.

Ak je vaša tvár menej farebná, zrejme vám budú viac vyhovovať neutrálnejšie kombinácie a kombinácie farieb, ktoré sú vo farebnom kruhu bližšie pri sebe. Skúste fialovú s ružovou, alebo tmavšiu modrú so svetlejšou tyrkysovou.


Prečo je potrebné poznať svoj kontrast

Ak spoznáte svoj individuálny kontrast, bude vám jasné, prečo niektoré kombinácie farieb vôbec nie sú pre vás. A prečo v iných vyzeráte tak úžasne.

Po spoznaní svojich ideálnych farieb je poznanie kontrastu druhým a rovnako dôležitým krokom. Bez vhodného kontrastu to totiž stále bude len metóda pokusov a omylov. Niekedy to vyjde, ale nie vždy.

Poznanie kontrastu vám výrazne zjednoduší život – zostavovanie outfitov, nákupy i rozhodovanie o tom, v akej farbe si čo kúpiť.


Farebný kontrast a líčenie

Kontrast farieb sa využíva i pri výbere vhodnej farby očných tieňov – vašu dúhovku najviac zintenzívni očný tieň, ktorého farba vytvára s farbou dúhovky najvyšší farebný kontrast.


Pri tvorbe vašich outfitov sa snažte svoje farby kombinovať s vhodným farebným kontrastom. Všimnite si, nakoľko farebne pôsobí vaša tvár a prispôsobte jej mieru farebnosti a farebného kontrastu na oblečení, vo farbe vlasov i v líčení.

Ak svoj farebný (a tmavostný) kontrast nepoznáte, môžete si objednať osobnú konzultáciu Určenie farebného typu. Ak svoje ideálne farby poznáte, ale neviete, ako s nimi pracovať a ako využívať kontrast, môžete sa zapojiť do online kurzu Sprievodca farbami, v ktorom sa dozviete všetko, čo súvisí s farbami.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top