Skip to content
Kontrast
1. Farebný kontrast
2. Tmavostný kontrast
3. Kontrast čistoty

Po dvoch predchádzajúcich článkoch o farebnom kontraste a tmavostnom kontraste, dnes ukončíme prehľad simultánnych kontrastov vysvetlením kontrastu čistoty. Tento druh kontrastu sa zameriava na čistotu a mieru žiarivosti farieb použitých v kombinácii.

Vysoký kontrast čistoty vytvárajú kombinácie výrazne žiarivej farby s tlmenou. Tento výrazný kontrast pôsobí menej harmonicky a to je dôvod, prečo k tlmenej tvári neladia ostré, žiarivé farby a naopak. Nízky čistotný kontrast vytvoria spolu dve farby s podobnou úrovňou čistoty – žiarivá so žiarivou, stredne čistá so stredne čistou, alebo tlmená s tlmenou. Nevhodnosť kombinácie tlmených odtieňov zo žiarivými bola spomínaná i v článku Ktoré farby spolu ladia.

To, akú mieru čistoty by mali mať farby použité v kombinácii, závisí od individuálnej miery čistoty sfarbenia vašej tváre. Ak sú vaše oči, pleť i vlasy výrazne tlmené, kombinujte vo svojich outfitoch len tlmené odtiene. Výrazné typy so žiarivými očami, pleťou i vlasmi by sa mali vo svojich kombináciách zamerať na čisté farby. Ak má vaša tvár strednú, mierne tlmenú, alebo mierne žiarivú čistotu, prispôsobte tomu odtiene kombinovaných farieb a voľte stredný čistotný kontrast.

Preskúmajte svoju tvár a mieru jej kontrastov, pomôže vám to ľahko doplniť ju ideálnymi kombináciami farieb, vďaka ktorým bude celkový dojem veľmi príjemný, vy budete žiariť a to určite ocení i vaše okolie! 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top