
Pri objavovaní ideálnych farieb oblečenia nestačí poznať len vhodné odtiene. Rovnako dôležité je vyhýbať sa tým úplne nevhodným, ktoré narobia popri našej tvári najviac škody. V dnešnom príspevku sa pozrieme na nevhodné farby pre tlmené a kontrastné typy i na to, ako tieto farby psychologicky pôsobia na naše okolie.

Tlmené typy sú charakteristické svojím jemným sfarbením a nižším kontrastom. Jemnosť a tlmenosť je dominantnou farebnou vlastnosťou tváre a je ešte dôležitejšia, ako správna farebná teplota alebo vhodná tmavosť. Preto najhoršími farbami pre tento farebný typ sú farby výrazné, žiarivé, krikľavé a výrazne kontrastné kombinácie.
FARBY MÔŽU POPUDZOVAŤ I VYVOLÁVAŤ ANTiPATIU
Tlmený typ oblečený v krikľavom oblečení, alebo nalíčený výraznými, farebnými, ostrými farbami, má tendenciu v okolí vyvolávať negatívne pocity. Pri rozhovore s človekom tlmenej farebnosti viac ako význam slov, ktoré nám chce povedať, vnímame krikľavú farbu šiat, pohybujúce sa červené pery, ťažké a ostré očné linky, výrazne farebné očné viečka, alebo ťažký, či príliš farebný odtieň vlasov. To môže vzbudzovať negatívne pocity a antipatiu. Celkový dojem je rušivý, prípadne až lacný, v extrémnych prípadoch nevkusný či vulgárny. Takto štylizovaná tvár môže pozorovateľa popudzovať, alebo dokonca rozčuľovať, takto štylizovaný človek ťažko dosiahne efekt spolupráce a rešpekt.
Ak sa pri niekom necítite príjemne a daný človek vás svojím zjavom ruší alebo znervózňuje, dôvodom môže byť práve nesúlad miery kontrastu tváre a oblečenia. Čím je človek starší a čím vyššia je jeho úroveň tlmenosti, tým viac by sa mal vystríhať výrazných farieb.

Na nasledujúcich fotografiách sú tlmené typy – vľavo nevhodná farebná štylizácia, vpravo vhodnejšia.

Olivia Wilde
Sarah Jessica Parker
Keri Russell
Nicole Richie
AKO VZBUDIŤ ĽÚTOSŤ
Kontrastné typy sú pravým opakom tlmených typov. Ich tvár je žiarivá, farebná a výrazne sfarbená, preto je ideálne, ak ju doplnia živými, sviežimi a výraznými farbami. Najmenej vhodnými farbami sú nevýrazné, tlmené, príliš jemné a málo čisté farby. Tieto farby dokážu ich tvár dokonale „stiahnuť“. Urobia ju unavenou, mdlou, fádnou, nevýraznou, tvrdo, špinavo, či choro pôsobiacou. To môže byť dobré najmä vtedy, ak chcete vo svojom okolí vzbudiť dojem ľútosti, obáv a starostí. Chcete vyvolať dojem, že ste chorá, potrebujete viac pozornosti, vyšší plat, chcete niekoho citovo vydierať? Oblečte sa do výrazne tlmených odtieňov, na pery neneste tlmený, bezfarebný odtieň rúžu a vlasy si nafarbite mdlou farbou. Tlmené farby vám vo vašom snažení výrazne pomôžu :-).


Courteney Cox
Alexis Bledel
Heather Graham
Účinky nevhodných farieb sa neprejavujú len ako vizuálne defekty (málo svieža pokožka, unavené oči, zvýraznené nedokonalosti pleti…), ale i ako výrazné psychologické efekty. V nevhodných farbách môžete vyzerať nesympaticky, tvrdo, odmerane, introvertne, utrápene, vulgárne, lacno, smutne, staro a pod.
Použili ste už niekedy vedome vaše najhoršie farby na to, aby vám pomohli niečo dosiahnuť? Všimli ste si na niekom výrazný nesúlad farebnosti tváre a oblečenia až tak, že vás tento rozpor znervózňoval? Diskusia je tu opäť pre vás!
Súvisiace články:
Najhoršie farby – teplé a chladné typy
Najhoršie farby – svetlé a tmavé typy