Skip to content

Janka prišla na konzultáciu Určenia farebného typu v šedom tope a skombinovala ho so šatkou, ktorú má podľa svojich slov najradšej a nosí ju takmer stále. Ako mi povedala, nevie prečo práve túto šatku má tak rada, ale veľmi jej vyhovuje. Dnešný článok bude o tom, že ak ste chladným letným typom, môžete do svojho šatníka zaradiť i farby chladnej zimy. Ak vás zaujíma ktoré a kedy, čítajte ďalej!

Hneď, keď mi Janka povedala o svojej ružovej šatke, som jej dala za pravdu v tom, že kombinácia šatky so šedým topom jej naozaj pristane. Jankina letná farebnosť bola dosť zrejmá i pohľadom, pretože si vlasy nefarbí, prišla bez make-upu a na sebe mala farby, ktoré s jej tvárou krásne ladili. Jej farebnosť je chladná letná a jej šatník je vyskladaný najmä z neutrálnych odtieňov šedej, antracitovej a modrej. Janka by ho chcela mať pestrejší a živší a preto sa prišla poradiť ako na to.

Rozprávali sme sa o tom, prečo ružová šatka tak dobre „funguje“ popri Jankinej tvári. Dôvodom je fakt, že má v sebe okrem tlmenejších letných plôch i plochy so žiarivejšími odtieňmi zimnej fuchsiovej. A práve tieto kontrastnejšie plochy veľmi dobre dokážu zvyšovať kontrast Jankiných topov, ktoré sú málo farebné, sú v neutrálnych a málo živých farbách. Fádnejšie odtiene šedej, kakaovej, či tlmenej modrej dotykom ružovej s vyšším kontrastom ožívajú, stávajú sa farebnejšími, jasnejšími a živšími a preto oveľa viac rozžiaria Jankinu tvár.

Zimné odtiene, ktoré by vo veľkých plochách Jankinu tvár „prebíjali“, pôsobili by ostro a príliš krikľavo, v kombinácii s tlmenejšími a menej farebnými farbami, na menších plochách, dokážu byť skvelým pomocníkom. Je to situácia, kedy letný typ môže siahať po zimných odtieňoch a využiť ich ako svoje akcenty.

Ďalšou príležitosťou, kedy je vhodné požičať si farby svojho „sesterského“, ale výraznejšieho farebného typu, je udalosť, ktorá sa odohráva pod umelým osvetlením. Umelé svetlo uberá z intenzity farieb nášho oblečenia i líčenia, preto je vhodné používať o niečo výraznejšie a intenzívnejšie farby šiat i líčenia, ako používame bežne. Takže napríklad večerné šaty v sýtej zimnej modrej na chladnom letnom type nemusia vyzerať pod umelým osvetlením vôbec zle a krikľavo. Najmä ak ich vhodne skombinuje s doplnkami v letných farbách (viď koláž v úvode článku – šaty vpravo).

Máte aj vy vo vašom šatníku doplnok, ktorý máte veľmi radi, dokáže vás vždy rozžiariť a môžete ho kombinovať s väčšinou fádnejších odtieňov z vašej skrine? Máte, tak ako Janka, svoj obľúbený akcent vo farbe, ktorá by bola vo veľkej ploche pre vašu farebnosť príliš výrazná? Využívate na večerné príležitosti výraznejšie farby ako nosíte bežne? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii!

Súvisiace články:
Farby akcentov pre letné typy
Neutrálne farby pre chladné typy
Ladiť, či neladiť?
O výsledku nerozhodujú len farby, ale aj ich kombinácie
Prečo je dôležitá i farba spodných dielov
Monochromatický vzhľad
Neobvyklé kombinácie farieb – Zelená a modrá

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top