Skip to content
V kategórii článkov o materiáloch a vzoroch sa dnes pozrieme na ďalší vzor vhodný pre chladnejšie mesiace roka – tradičný škótsky károvaný vzor tartan a jeho variácie. Ak chcete vedieť, pre aké farebné typy je tento vzor ideálny, čítajte ďalej.

Tartan je károvaný vzor využívaný na vlnárskych tkaninách, charakteristický presne stanovenými zákonitosťami pre skladbu, farbu a usporiadanie kár. Pôvod tartanu je v krojoch starých škótskych rodov, ktoré sa odlišovali rôznym farebným ladením a veľkosťou kár na svojich odevoch. Jednotlivé rody mali dokonca rôzne farebné prevedenia na rôzne príležitosti. Tartan patrí ku klasickým vzorom a využíva sa najmä na sakách, šatách, kabátoch, sukniach, ale i na kabelkách a podšívkach plášťov.

JESENNÉ TYPY

Tradičný červený tartan sa vyskytuje na odevoch najčastejšie, ale existuje i veľa jeho variácií. Spomínané červené prevedenie má všetky charakteristiky jesennej farebnosti, preto najviac vynikne na jesenných typoch. V sýtych teplých farbách budú vyzerať krásne teplé jesenné typy, Tlmená jeseň by mala siahnuť po jemnejšej kombinácii farieb, ideálne tón v tóne, tmavá jeseň po viac kontrastnom zložení farieb vo vzore.

ZIMNÉ TYPY

Zimné typy potrebujú sýte a zároveň kontrastne pôsobiace prevedenia tartanového vzoru. Tmavá zima by mala mať vo svojom tartanovom vzore výraznú tmavú farbu, chladná zima potrebuje najmä chladné pigmenty a primeraný kontrast a kontrastná zima si môže dovoliť tie najkrikľavejšie odtiene tartanu.

JARNÉ TYPY

Jarné typy by si svoj tartanový vzor mali vyberať podľa celkového vyžarovania – mal by pôsobiť ľahko, teplo a sviežo. Kontrastná jar zažiari v tyrkysových a iných žiarivo teplých odtieňoch tartanu, teplá jar bude vyzerať dobre v tradičnom červenom prevedení, ale i v iných teplých kombináciách a svetlá jar potrebuje ľahké, svieže kombinácie farieb.

LETNÉ TYPY

Letné typy zažiaria najviac v jemnejších a chladnejších odtieňoch tartanových vzorov. Nádych ružovej, modrej, či šedej bude krásne ladiť s ich farebnosťou. Svetlé leto by malo vyhľadávať vzory ktoré pôsobia svetlo a jemne, chladné leto si môže dovoliť výraznejšie a farebné vzory, tlmené leto by malo siahnuť po jemnejších kombináciách.

BURBERRY TARTAN

Medzi tartanové vzory možno zaradiť i klasický britský Burberry vzor – zmes kár pieskovej, červenej, čiernej a bielej farby, známy aj pod názvom „Nova“. Prvý krát bol tento vzor použitý v roku 1924 ako podšívka trenčkotu značky Burberry. V súčasnosti sa objavuje i na taškách, šáloch, či dáždnikoch. Má skôr neutrálnu farebnosť a pôsobí jemne, čo sú vlastnosti, ktoré naplno vyniknú najmä na svetlých a tlmených farebných typoch. Ženám tejto farebnosti šál s Burberry károvaným vzorom môže skvele pomôcť eliminovať negatívne účinky nevhodných farieb, napr. čiernej.


Claudia Schiffer – svetlý typ

Vzhľadom na fakt, že ide o chránenú značku a tradíciu (Burberry je dodávateľom oblečenia pre britskú kráľovskú rodinu), tento vzor sa stal synonymom luxusu. Preto ho radi nosia i ženy iných farebných typov, na ktorých však často vyzerá fádne.

Gwen Stefani – tmavý typ
TVAR POSTAVY

Keďže ide o káro, rovné a strohé línie, bude tartan vyzerať najlepšie na rovných, alebo len jemne tvarovaných postavách. Oblé typy postáv by s ním mali pracovať tak, aby vhodný strih, alebo usporiadanie vzoru zjemnilo strohé a rovné vyžarovanie. Viac na túto tému je spomínané v článku o káre a prúžkoch a praktické príklady zjemnenia tartanu sú i na niektorých fotografiách záverečnej fotogalérie celebrít v oblečení s klasickým i modifikovaným vzorom tartanu (kliknite).
 

Páči sa vám tartanový vzor? Máte ho v šatníku? Ako ho kombinujete?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top