Skip to content
Neutrálne farby
1. Farby – Neutrálne farby pre chladný typ
2. Farby – Neutrálne farby pre tmavý typ
3. Farby – Neutrálne farby pre tlmený typ
4. Farby – Neutrálne farby pre teplé typy
5. Farby – Neutrálne farby pre svetlý typ
6. Farby – Neutrálne farby pre kontrastný typ
7. Ako sa obliecť zaujímavo, ak máte radi najmä neutrálne farby
8. Neutrálne farby – ako ich spoznať
9. Farebná osobnosť – klasická

„Beátka som človek ktorý má rád hlavne neutrály, ale pri niektorých odtieňoch vôbec nedokážem odhadnúť či sú chladné, alebo teplé. Bolo by možné, že by ste tomu venovali niektorý článok? Ďakujem, Vaša verná čitateľka Lujza.“

Na tému neutrálnych farieb je na blogu už veľa článkov, ale Lujzina otázka súvisí i s tým, ako neutrály vznikajú a ako ich identifikovať a práve tieto informácie nájdete v dnešnom článku.

Medzi základné neutrálne farby patria achromatické odtiene (bezfarebné) ako je biela, čierna, šedá (vhodné pre chladnejšie sfarbené typy), ale tiež ich teplejšie alternatívy – čokoládová, béžová a taupe, ktoré sú ideálne pre teplejšie sfarbené typy. Achromatické neutrálne farby sa dajú ľahko spoznať.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sú presvedčení, že čierna je univerzálnou neutrálnou farbou pre každého, skúste i iné alternatívy. Možno budete prekvapení, že existuje veľa iných neutrálnych farieb, v ktorých môžete vyzerať oveľa lepšie ako v čiernej.

Neutrálnymi farbami sú ale aj chromatické (farebné) odtiene. Tieto majú v sebe teplé, aj chladné pigmenty, pretože vznikajú miešaním teplých a chladných farieb. Príklady sú v úvodnej i nasledujúcej koláži článku, ale neutrálnych farieb je omnoho viac.

Práve teplotná neutralita a menšia výraznosť neutrálnych farieb sú dôvodom, prečo sa dobre kombinujú s mnohými inými farbami.

Ako teda identifikovať neutrálnu farbu? Ak je farba menej výrazná, cítite že je v nej obsiahnutých viac odtieňov a viete si ju predstaviť v kombinácii s viacerými farbami z vašej palety, je to neutrálna farba. Medzi výhody neutrálnych farieb patrí, že:

  • sa nezunujú rýchlo, pretože nie sú výrazné a nápadné
  • nepriťahujú na seba veľa pozornosti, preto je vhodné použiť ich na tie časti postavy, ktoré nechcete zvýrazňovať
  • dajú sa nosiť na každú príležitosť
  • šetria peniaze, pretože sa dajú dobre kombinovať s inými farbami a tak sú využiteľné v mnohých outfitoch.
Neutrálne farby nemusia byť len tmavé, či zašedlé. Ich tmavosť sa pohybuje od nízkej po vysokú, ich čistota od výrazne tlmených až po menej tlmené. Siahajte po tých neutráloch, ktoré ladia s vašou farebnosťou, vyhovujú danej príležitosti a harmonizujú s vašim štýlom.
Nie každá neutrálna farba je ideálna pre každého. Vyberajte si neutrály s ohľadom na svoju farebnosť a štýl.
Lujzina otázka sa týkala najmä farebnej teploty neutrálnych farieb. Chromatické neutrálne farby nikdy nie sú úplne teplé, alebo úplne chladné, ich teplota je neutrálnejšia, preto pristanú veľa ľuďom a nikto v nich nevyzerá úplne zle. Ak si napríklad výrazne teplý typ oblečie teplotne neutrálnu farbu, vyzerá to lepšie ako keď siahne po výrazne chladnom odtieni. Vhodne zvolená miera tmavosti a čistoty neutrálneho odtieňa môže celkový dojem ešte viac „dotiahnuť“.

Poznáte svoje ideálne neutrálne farby? Máte také, ktoré vás nikdy nesklamú? Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top