skip to Main Content
Psychológia Farieb – šedá
Séria: Psychológia farieb

Inšpiráciou k dnešnému článku bola moja klientka Monika, ktorá mi spomínala, že v poslednom období má tendenciu obliekať sa často do šedej. Ak vás zaujíma, ako pôsobí šedá farba, aké sú jej pozitíva a negatíva, ako ju kombinovať a pre koho vôbec nie je vhodná, čítajte ďalej.


Negatíva šedej

Šedá – farba medzi bielou a čiernou. Čím je šedá svetlejšia, tým jemnejšie a živšie pôsobí, čím viac sa blíži k čiernej, tým je viac vážna, prísna a dramatická.

skala-sedej

Stredne tmavá šedá je niekde v strede – je nerozhodná, rezervovaná, neprikláňa sa ani na jednu stranu, nie je vyhranená a pôsobí dojmom, akoby nemala energiu a emócie. Spája sa s priemernosťou a nevýraznosťou. Nie nadarmo sa na pomenovanie nevýraznej ženy používa spojenie „šedá myška“. Človek oblečený len v šedej, môže na iných pôsobiť dojmom, že je nerozhodný, nezúčastnený, rezervovaný, izolovaný, či ľahostajný.

Príliš veľa šedej môže pôsobiť smutne, depresívne a nudne, preto šedá na veľkých plochách nie je vhodná pre ľudí, ktorí sú osamelí, alebo potrebujú dodať energiu a povzbudiť. Šedá nepovzbudzuje a nestimuluje, ale dá sa využiť naopak – môže dodávať pocit zastavenia v príliš hektickom svete. Obľubujú ju preto ľudia, ktorí hľadajú pocit pokoja, umiernenosti, rovnováhy a nekonfliktnosti.

Šedá evokuje šediny a preto je i farbou zrelosti a zodpovednosti. V šedej môžete vyzerať konzrevatívne, zrelo, staršie, ale aj málo sviežo a málo aktívne.

seda


Kombinácia s inými farbami pôsobí inak

Šedá nie je výrazná ani nápadná, preto dokáže upokojiť iné farby, ale aj nechať vyniknúť ich vlastnosti. Ak sa šedá vhodne skombinuje, môže vyzerať elegantne, profesionálne a sofistikovane. Túto farbu môžeme často vidieť ako podkladovú, základnú farbu, ktorej úlohou je nerušiť, nevyvolávať emócie, len dopĺňať a podporovať.

Červená bude vyzerať úplne inak so šedou, ako s čiernou. Šedou môžete úspešne „stiahnuť“ a zjemniť príliš ostré a výrazné farby.

seda-upokojuje

Nenoste šedú s pasívnymi farbami bez energie, pretože takáto kombinácia negatívne účinky šedej zosilní. Snažte sa k šedej pridať aspoň štipku sviežosti, alebo jemnosti, vytvoríte tak veľmi príjemnú kombináciu.

seda-kombinovanie


Ovplyvňujte vyžarovanie šedej tým, ako ju skombinujete. Ak vám nevyhovuje energia šedej, pridajte k nej farby, ktoré máte rada. Ak chcete v šedej pôsobiť mladšie a sviežo, hľadajte svetlejšie a čistejšie odtiene. Ak chcete vyvolať profesionálny dojem a nechcete použiť čiernu, siahnite po tmavej šedej alebo antracitovej.

Aký je váš vzťah k šedej? Obľubujete ju, alebo ju obchádzate?

Back To Top