Skip to content

Dnešný článok sa bude venovať výberu vhodného náhrdelníka. Tak ako i pri oblečení, hlavnými určujúcimi prvkami sú štýl náhrdelníka a jeho farba, ale dôležitá je i dĺžka a veľkosť. Ak pri výbere náhrdelníkov nemáte istotu a chcete vedieť ako súvisí jeho výber s telesným tvarom a proporciami, čítajte ďalej.

Náhrdelník je vhodné vyberať vždy s ohľadom na oblečenie ku ktorému ho chcete nosiť. I náhrdelníky, rovnako ako iné šperky, majú svoje štylistické vyžarovanie a istú mieru formálnosti. Preto sa každý náhrdelník nebude hodiť ku každému vášmu outfitu. O štýle šperkov si viac prečítajte v tomto článku.


Farba

Farbu náhrdelníka je vhodné vybrať tak, aby ladila s farebnosťou oblečenia i tváre. Práve náhrdelník môže byť skvelým nástrojom, pomocou ktorého zmiernite negatívne účinky nevhodnej farby oblečenia, alebo doladíte tmavostný, či farebný kontrast vášho outfitu. O farbách doplnkov pre rôzne farebnosti tváre nájdete samostatný článok tu.


Veľkosť

Veľkosť náhrdelníka by mala ladiť s objemom postavy, trupu a poprsia. V prípade že máte doma nenosený náhrdelník, ktorý sa vám páči, má pre vás skvelú farbu i štýl, problémom môže byť práve jeho veľkosť.

Príliš masívny náhrdelník na drobnej žene vyvolá dojem že ju ubíja a naopak veľmi drobný šperk vyzerá na objemnej žene príliš malý a nevýrazný. Ako súvisí objemnosť doplnkov s postavou sa podrobnejšie dočítate v tomto článku.


Ak máte veľké prsia

Ak máte veľké prsia, vyhnite sa noseniu náhrdelníkov, ktoré končia v oblasti poprsia, alebo sú v tejto oblasti najvýraznejšie. Ak zvolíte náhrdelník, ktorého centrum pozornosti je nad úrovňou poprsia, odpútate od svojho poprsia pozornosť.

Ak naopak máte malé prsia, pokojne im dodajte objem náhrdelníkom, ktorý končí v oblasti poprsia.


Široké ramená

Ak sú vaše ramená (prípadne celý trup) výrazné a široké, voľte dlhšie náhrdelníky, ktoré pomôžu ramená (príp. trup) opticky zúžiť. Vhodné sú dlhšie reťaze, perly, prívesky na retiazke a podobne. Ak máte ramená či trup úzke, útle, noste kratšie náhrdelníky.


Dlhý krk

Máte dlhý krk a boli by ste radšej keby vyzeral viac proporčne? Noste obojkové typy náhrdelníkov a iné krátke náhrdelníky.

Ak je váš krk naopak krátky, krátkym náhrdelníkom sa vyhýbajte a noste dlhšie, prípadne namiesto náhrdelníka voľte brošňu, či ozdobný lem topu.


Telesná výška

Vhodná dĺžka náhrdelníka súvisí i s vašou telesnou výškou. Ak ste nízka, nenoste príliš dlhé náhrdelníky a naopak – ak ste vysoká, pokojne siahnite po dlhšom náhrdelníku.


Podľa akých kritérií vyberáte k svojim outfitom náhrdelníky vy? Máte nejaký obľúbený, ktorý sa hodí ku veľa kombináciám z vášho šatníka? Poznáte dôvody, prečo niektoré náhrdelníky z vašej zbierky nenosíte? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje názory a skúsenosti v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top