Skip to content

Dnešná téma bude opäť čitateľská. Čitateľka Martina mi napísala:  „Jestli bych mohla poprosit, ráda bych článek o špercích pro jednotlivé barevné typy. Stříbro, patinované (tzv. černé), zlato, starozlato, měď … atd. Taky tuším, že některým barevným typům (nebo typům postavy) nebudou slušet šperky výrazné/velké a naopak nevýrazné/malé. Předem moc děkuji. Martina“ 

Výber šperkov a doplnkov záleží nielen od farebného typu, ale rovnako aj od štýlu nositeľky a veľkosti jej postavy. Slovom veľkosť nemyslím len telesnú výšku, ale aj objem. Vždy vyzerá lepšie, ak veľkosť šperku zodpovedá telesnej stavbe nositeľky. Ak je žena pevne stavaná, má mohutnejšiu postavu, je vysoká, alebo má kilá naviac, bude vyzerať lepšie ak zvolí masívnejšie a väčšie šperky a doplnky. A naopak – žena subtílnej postavy urobí dobre ak si vyberie aj šperky jemnejšie a menšie. S príliš veľkými alebo masívnymi by vyzerala ešte drobnejšia.


Štýl šperkov

Žena môže zvoliť buď také šperky, ktoré zodpovedajú jej štýlu, alebo naopak oblečenie svojho štýlu doplniť šperkami iného štýlu, čím sa dá vytvoriť zaujímavý kontrast. Jemné, decentné, nevýrazné šperky preferujú skôr klasické typy. Zdobené, nežné druhy zaujmú najmä romantické typy. Etno štýl je typický pre ženu bohémskeho štýlu, ale môže byť i oživením pre nekonvenčný štýl. Možností je veľmi veľa a práve šperky a doplnky sú tou „čerešničkou na torte“, pretože sa dá pomocou nich dosiahnuť veľkých efektov. Dokážu urobiť i nudný outfit zaujímavým, alebo zmeniť štýl vášho oblečenia.


Prečo sú šperky dôležité
V prípade šperkov môžete prejaviť svoju tvorivosť, hravosť, zmysel pre farby, tvary, alebo kombinačné schopnosti. Existuje nekonečne veľa možností ako ich nosiť a v tom je ich krása a zmysel. Dokážu meniť vás i vaše oblečenie. V rubrikách módnych polícií si často môžete prečítať že niektorý doplnok štýlovo neladí so zvyškom outfitu. Ak je ten neladiaci prvok len jeden, myslím si že práve takýto „ulet“ môže byť prejavom tvorivosti, alebo často aj zmyslu pre humor a originálnosť. Ak je tento prvok vybratý zámerne, oblečenie získava na atraktívnosti a zaujímavosti. Samozrejme umením je nájsť tú pravú mieru.


Farebnosť šperkov
Z pohľadu farebnosti je princíp jednoduchý: ak vyberáte kovové šperky a farebne patríte do chladných ročných období (leto, zima), budete vyzerať lepšie v striebre, alebo bielych kovoch. V prípade letných typov, ktoré su tlmenejšie, voľte prednostne matné, alebo patinované striebro, zimným typom pristane viac lesklé striebro alebo biele zlato.
A naopak, ak vo vašej farebnosti prevládajú teplé pigmenty, voľte radšej zlato, alebo žlté kovy. Jarné typy potrebujú lesk a sviežosť, takže je pre ne vhodnejšie lesklé a žlté zlato. Jesenné typy sú viac zemité, preto budú vyzerať krásne v matnom zlate, alebo bronze.
Ak vyberáte vhodnú farbu šperkov, je dôležité posúdiť, či má byť šperk len doplnkom, ktorý farebne dopĺňa vaše oblečenie a harmonizuje s ním, alebo má byť najvýraznejší z celého outfitu a má byť prvkom, ktorý rozžiari, alebo zatraktívni ho.
V prvom prípade voľte farby ktoré sú v harmónii so šatami, v druhom vyberajte kontrastné farby, ktoré vyniknú popri farbách vášho oblečenia.
Pri výbere šperkov sa nemusíte úplne striktne držať svojej farebnej palety. Najmä farebne neutrálne typy si môžu úspešne požičiavať farby „susedného“ farebného typu. Napríklad tmavá zima môže vyzerať zaujímavo aj v prípade že zvolí doplnok z jesennej palety.


Vyberte si farbu šperkov, ktorá vám bude lichotiť

Jarné typy – pristanú im lesklé zlato a žlté kovy, krémové perly, šperky jasných, sviežich teplých farieb.

Letné typy – pristane im najmä matné, alebo patinované striebro a biele kovy, biele perly, šperky chladných, mierne tlmených farieb.

Jesenné typy – pristane im matné zlato, bronz, meď, drevo, koža, všetky zemité odtiene farieb, krémové perly.

Zimné typy – pristane im lesklé striebro a biele kovy, chirurgická oceľ, biele perly, štras, šperky výrazných, žiarivých farieb s chladným podtónom.


Je škoda, že málo žien nosí šperky. Buď sa ich boja, lebo nevedia ako ich nosiť, alebo ich považujú za zbytočné. Stretla som sa dokonca s názorom, že ak žena nosí šperky, je márnotratná a povrchná. Šperky majú veľkú moc a je len na vás, či máte chuť dopĺňať nimi svoje oblečenie. Šperky dokážu vašu vizáž posunúť o triedu vyššie. Môžete mať na sebe top z bežnej konfekcie, ak ho však vhodne doplníte zaujímavým šperkom, nezapadnete do davu a vytvoríte originálny celok.

Možno budete podvedome hľadať oblé tvary, alebo výrazné farby. Vaša osobnosť a štýl sú prvkom, ktorý podvedome určuje čo sa vám páči. Nenoste taký istý šperk ako vaša známa, len preto že na nej vyzeral dobre. I šperky by mali ladiť s osobnosťou ženy, preto vyberajte len tie, ktoré vás niečím oslovia. Nemusíte ani vedieť čo sa vám na ňom páči, stačí ten pocit že vás niečím oslovil.
Z ankety nedávno uverejnenej na tomto blogu vyplynulo že čitateľky najviac nosia náušnice, náramky a prstene.

Nosíte šperky? Viete si vybrať také, ktoré zodpovedajú vám, vášmu štýlu a farebnosti? Vyberáte ich intuitívne, alebo sa inšpirujete na iných? Nenosíte šperky, pretože neviete ako na to? Máte obľúbenú predajňu, alebo miesto kde sa dajú kúpiť originálne šperky? Alebo si ich dokonca vyrábate sama? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje názory a skúsenosti v diskusii! 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top