Skip to content
K jeseni a zime patrí aj teplejšia obuv a niekedy je naozaj problém vybrať si. V dnešnom príspevku si ukážeme niekoľko základných druhov jesennej a zimnej obuvi, povieme si čo sa k čomu hodí a ako opticky jednotlivé topánky a čižmy pôsobia. Ak vás nákup topánok na zimu čaká, čítajte ďalej!

V jesennom období vám už môže byť v lodičkách zima, preto veľa žien volí teplejšiu obuv. Prvou možnosťou sú šnurovacie topánky na podpätku (tzv. oxfordky), ktoré je možné nosiť k nohaviciam každého strihu, ale aj k sukni. Pri sukniach však už treba kombinovať topánky tak, aby celkový dojem lichotil našim telesným proporciám.

Preto ak máte pekné štíhle, alebo dlhé nohy, môžete nosiť tieto topánky bez obmedzení a kombinovať ich s pančuchami výraznej farby. Pokiaľ ide o dĺžku sukne k tomuto typu obuvi, vyzerá lepšie so sukňami ktoré majú dĺžku nad kolená, alebo po oblasť kolien. Ak sú vaše členky alebo lýtka hrubšie, alebo ak máte krátke nohy, je potrebné zladiť farbu topánok s farbou pančúch.

Ak podpätky nosiť nechcete, alebo nemôžete, potom si zrejme vyberiete obuv ktorá je nízka. Podpätok vždy vytvára elegantnejší dojem a predlžuje nohy, zatiaľ čo nízke topánky pôsobia viac ležérnym a menej ženským dojmom. Preto nenoste nasledujúce modely k sukniam. Sú určené na nosenie k nohaviciam a siahnu po nich najmä ženy ktoré majú v sebe prvky športového a ležérneho štýlu.

Ešte teplejšie sú topánky ktoré vám ukryjú členky – členkové čižmičky. Váš štýl vám napovie, aký typ podpätku si vyberiete, a aký celkový dojem by mali vaše členkové čižmičky mať.

V zásade platí pravidlo priamej úmernosti – čím máte väčší objem tela, tým širší podpätok a masívnejší tvar topánok zvoľte. Dáma ktorá má niekoľko kíl naviac nebude vyzerať dobre v ihličkových jemných čižmičkách a okoloidúci môžu mať dojem, že sa ihličkový podpätok pod jej váhou zlomí. A naopak – ak ste drobná, subtílna, potom voľte jemnejší tvar topánok a nie príliš masívny podpätok, ak nechcete vyzerať akoby ste mali na nohách kopytá.

Podpätok vám nohy síce predĺži, avšak fakt že členkové čižmičky končia práve v oblasti členka spôsobuje že členky pôsobia širším dojmom. Preto platí to isté čo pri oxfordkách – v prípade že vaše nohy nie sú ideálne, voľte radšej podobnú farbu topánok a pančúch. Členkové čižmičky sú vhodné k nohaviciam i sukniam.
 

Vysoké čižmy vám nohy v zime zahrejú najviac. Opäť záleží len od vášho životného štýlu, potrieb a štylistického typu, či zvolíte čižmy stredne vysoké, alebo vysoké, na podpätku alebo bez. 

Stredne vysoké čižmy môžu byť problematické a opäť platí to, čo bolo napísané pri členkových čižmičkách. Kompenzovať to môžete podpätkami, alebo tak že viac zjednotíte farbu obuvi s farbou pančúch alebo nohavíc.
 
Riasenie materiálu, kožušinové lemy a iné ozdobné detaily na zimných topánkach môžu poslúžiť ženám, ktoré majú väčší objem v hornej polovici tela a pekné nohy. Zaujímavými, výraznými a nápaditými topánkami môžu pritiahnuť pozornosť na svoje pekné nohy.
Vysoké čižmy vám nohy nielen najviac zahrejú, ale aj najviac opticky predĺžia. Čím je model jednoduchší, hladší, tým štíhlejšie a dlhšie budú vaše nohy vyzerať. Riasenie, alebo rozšírenie tvaru smerom hore urobí vaše lýtka objemnejšími. Je škoda skrývať pekné nohy v neforemných, alebo príliš širokých čižmách. A naopak, ak máte širšie nohy, nariasené a voľné čižmy vám dodajú ešte väčší objem. Zvoľte model v ktorom nebudete vyzerať ako „kocúr v čižmách“. Kliknutím na nasledujúci obrázok sa vám otvorí galéria vysokých čižiem.
Posledným druhom zimnej obuvi budú tzv. Uggs. Sú to pohodlné čižmy vyrobené z ovčej vlny, ktoré sú v vnútornej strany chlpaté a z vonkajšej hladké. Čitateľky z Čiech a Moravy ich možno poznájú pod označením „válenky“, slovenský ekvivalent nepoznám. Originál Uggs vyrába firma UGG Australia a ak vás zaujíma ako vznikli, dôvod bol čisto praktický. V roku 1978 nasadol mladý austrálsky surfista Brian Smith do lietadla smerom do USA. Okrem iných vecí si pribalil i batoh plný topánok z hrejivej ovčej vlny a keď sa usadil v Kalifornii, začala sa písať história firmy UGG Australia.
Tento druh obuvi je v posledných 2-3 rokoch veľmi obľúbený medzi americkými celebritami a objavuje sa i v ponuke našich predajní. Pôsobí uvoľnene, ležérne a voľnočasovo. Vytvára na nohách objem a priťahuje pozornosť. Ženy s príliš štíhlymi nohami v uggs môžu vyzerať akoby mali ťažké a veľké členky. V nasledujúcej galérii si môžete pozrieť uggs na Kim Kardashian a typy čižiem štýlovo podobných uggs, ktoré ponúkajú naše obchody. Svoj názor na tento druh obuvi môžete prejaviť v ankete na konci článku.
Zdá sa, že ponuka v predajniach s obuvou, je bohatá. Napriek tomu si myslím že výber farieb je príliš strohý a obmedzuje sa na čiernu, prípadne odtiene hnedej. Občas možno natrafíte i na červené čižmy, ale ak vás zaujme farba, nemusí vám vyhovovať materiál, alebo strih.

Vyberajte si zimnú obuv tak aby vám sedela štylisticky, aby zapadla do vášho šatníka, aby jej tvar a ladil s vašimi proporciami, ale najmä aby ste sa v nej dobre cítili. Pohodlne, elegantne, ležérne, zaujímavo… tak ako to cítite a potrebujete.
 
Ak máte chuť, podeľte sa so svojimi skúsenosťami s nákupom a nosením zimnej obuvi v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top