Skip to content

K dnešnému článku ma inšpirovala Marcela, pri ktorej som vnímala, ako priveľa čiernej môže negatívne ovplyvňovať dojem, ktorý človek o sebe vytvára. Marcelin šatník je plný čiernej a dôvodom je najmä to, že sa jej jednotlivé kúsky dobre kombinujú a ľahko nakupujú. V dnešnom článku sa dozviete, že ak čierna nepatrí medzi vaše ideálne farby, môže vám viac ublížiť, ako pomôcť.


Čiernou môžete vytvoriť nevhodný prvý dojem

Marcela mi už v dotazníku spomínala, že má veľmi rada čiernu a že jej má v šatníku veľa. Keď v deň konzultácie vošla do štúdia, uvedomila som si, že je naozaj celá v čiernej. Môj prvý dojem z Marcely bol čiernou dosť poznačený – pôsobila trochu tvrdo, temne a málo sviežo.

Presne takto čierna farba na velkých plochách pôsobí (o psychologických účinkoch tejto farby si môžete prečítať viac v tomto článku). Ak nechcete pôsobiť tvrdo a málo prístupne, vyhnite sa čiernej na veľkých plochách.


V čiernej nebudete žiariť

Šatkovou metódou sme odhalili, že Marcele najviac lichotia jemne tlmené, dosť teplé jesenné farby. Vyzerala v nich krásne – rozjasnene, živo, pozitívne a jemne, ako úplne iný človek. Čierna farba z jej tváre uberala živosť a žiarivosť.

Povedala som Marcele o svojom prvom dojme pri našom zoznámení a rozprávali sme sa o účinkoch čiernej.

Čím menej čierna ladí s vašou tvárou, tým viac sa spomínané negatívne účinky čiernej prejavujú.


Čierna nepovzbudí ani vás, ani ľudí okolo vás

Marcela má 2 malé deti a to je ďalší dôvod, prečo by mohla množstvo čiernej vo svojom šatníku obmedziť. Deti majú radi farby, stimulujú ich a dávajú im podnety.

Ak nosíte často veľa čiernej, ľudia okolo vás získajú dojem, že ste smutná, nemáte veľa optimizmu, ani pozitívnej energie. Čierna naviac nepôsobí len na ľudí okolo vás, ale aj na vás.


Čierna je jangová

To znamená, že je silná a dominantná. Ak túto farbu použijete na veľkej ploche, budete vyzerať neprístupne a málo prívetivo. To nie je dobrý základ pre vytváranie vzťahov s inými ľuďmi, najmä v prípade, že si ich chcete získať, nakloniť, alebo s nimi chcete spolupracovať a chcete aby vám dôverovali.

Julianne Moore


V čiernej budete vyzerať vždy rovnako

Ak je vás šatník plný čiernej, ľudia okolo vás získajú dojem, akoby ste stale chodili v tom istom oblečení. Čierna farba neodráža svetlo a preto na nej nie je dobre vidieť štruktúra látky, dizajnové línie, ani strihové detaily.

Ľudia nebudú vnímať asymetriu, zaujímavý vzor pleteniny, či kožený opasok, ak budú splývať so zvyšnými čiernymi odevmi. Preto všetky vaše čierne topy budú vyzerať veľmi podobne, rovnako ako všetky vaše čierne nohavice a sukne.

Vznikne dojem, že váš šatník je veľmi chudobný a nosíte stále to isté. Ľudí okolo vás ničím neprekvapíte a nezaujmete.


Tip pre vás: Čiernou nič nepokazíš. Naozaj?

Máte aj vy v obľube celočierne outfity? Ako sa v nich cítite a prečo ich preferujete? Ako na vás pôsobia čierne outfity na iných ľuďoch?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top