skip to Main Content
Psychológia farieb
1. Farebná typológia – Kniha „Nenoste černou a objevte své správné barvy“
2. Psychológia farieb – červená
3. Psychológia farieb – modrá
4. Psychológia farieb – zelená
5. Psychológia farieb – fialová
6. Psychológia farieb – oranžová
7. Psychológia farieb – žltá
8. Psychológia farieb – hnedá
9. Psychológia farieb – šedá
10. Psychológia farieb – čierna

Na čiernu narazíte pri nákupoch v každom obchode. Je všade a je jej veľa – na uliciach, pri spoločenských príležitostiach, ale i vo formálnych pracovných prostrediach. Čierna je pre mnoho žien farbou, ktorou sa nedá nič pokaziť. Je to naozaj tak? Ako táto farba pôsobí a aké dojmy vyvoláva?


Ako čierna pôsobí psychologicky

Tmavé farby, ktoré obsahujú veľký podiel čiernej, pôsobia seriózne, zrelo, nadčasovo, vážne a konzervatívne. Ak nosíte veľmi tmavé farby a čiernu na veľkých plochách, môžete u svojho okolia vyvolávať efekt skúsenosti a zrelosti, ale ľudia vás môžu vnímať i ako staršiu a usadlú osobu.

Čierna je silná, jangová farba. Je vážna, vytvára odstup a rešpekt a preto vzbudzuje dojem, že sa ich nositeľka nevie uvoľniť a byť spontánna. Čierna je aj tajomná, vďaka nej môžete vyzerať neprístupne, sexy, či záhadne. Čierna je farbou smútku a noci, na ľudí môžete v nej pôsobiť temno, smutne, niekedy až depresívne.

kolaz

Ak je vašim cieľom byť viac prístupná, otvorená a priateľská k ľuďom, nenoste veľa čiernej a snažte sa tmavosť svojho oblečenia zjemniť. Podobne ako Slávka, ktorá pracuje ako učiteľka najmenších detí. Nosí často čiernu a tmavé farby (pretože nimi chce zakryť zopár kilogramov naviac), ale pri svojej práci oveľa viac ocení jemnejšie a pozitívnejšie pôsobiace odtiene, v ktorých bude na svojich malých žiakov pôsobiť prívetivejšie a ktoré naviac oveľa viac ladia s jej letnou farebnosťou.

Čierna sa často objavuje v oblečení klasického štýlu a je typická i pre rebelský a dramatický štýl. Ak máte vo svojej osobnosti prvky týchto štýlov, zrejme vás to bude k čiernej a tmavým farbám ťahať. Je vecou vašich priorít, či negatívne účinky čiernej dokážete ignorovať v prospech žiadúceho štylistického vyžarovania vašich outfitov, alebo sa pokúsite o istý kompromis.

cierna-styl


Fyzické pôsobenie čiernej

Neodškriepiteľným účinkom čiernej je, že pomáha zmenšovať priestor. Ak svoju obývačku vymaľujete čiernou, bude sa zdať oveľa menšia ako so svetlými stenami. Platí to i pre oblečenie – čierna vás zoštíhli, ale je dobré zvážiť si, či použitie čiernej a jej následné negatívne psychologické efekty stoja za to. Existujú i iné „zoštíhľujúce“ farby ako čierna, ktoré vám urobia oveľa lepšiu službu v prípade, že vaša farebnosť (alebo osobnosť) s čiernou neladí.

cierna-adele

Efekt zoštíhlenia sa dá dosiahnuť i inak ako veľkými plochami čiernej – je to najmä vec línií a vhodného rozmiestnenia farieb a detailov.

Ak ste veľmi štíhla, na veľké plochy čiernej by ste si mali dávať pozor.

cierna-stihlost

Efekt čiernej, nosenej v blízkosti tváre nie je príliš pozitívny – všetky farby s veľkým podielom čiernej majú tendenciu vrhať do tváre nositeľky tmavé tiene a dokážu preto zvýrazňovať vrásky a všetky miesta, ktoré sú v tvári hlbšie uložené.

cierna-vek

Preto ak ste vo veku, kedy sa chcete vizuálne omladiť, vyhnite sa veľkým plochám čiernej a iných tmavých farieb pri tvári. Nahraďte najtmavšie farby zo svojej palety stredne tmavými, alebo len mierne tmavými a snažte sa do svojho oblečenia zakomponovať i svieže svetlejšie farby. Tipy, ako vyzerať mladšie, nájdete v tomto článku.


Pre koho je čierna najvhodnejšia?

cierna-okZ hľadiska farebnosti pristane čierna najmä zimným typom. Platí to ale len do istého veku – ako bolo spomínané vyššie, so zvyšujúcim sa vekom a prejavmi starnutia je dobré i u zimných typov prejsť k jemnejšie pôsobiacim farbám.

Z hľadiska štýlu je čierna skvelá pre ľudí, ktorí chcú vyzerať formálne, prísne, vyvolávať rešpekt, pôsobiť skúsene a profesionálne, dramaticky, či záhadne, ale aj pre ľudí, ktorí majú radi jangové prvky v oblečení.


Ak ste článok dočítali až sem, skúste kliknúť na akýkoľvek iný „farebnejší“ článok na tomto blogu a porovnajte svoje pocity a dojmy, ktoré vznikali pri prezeraní obrázkov z oboch článkov.

Máte radi čiernu? Aké sú vaše najčastejšie dôvody na jej nosenie? Ako sa v čiernej cítite? Vnímate na sebe efekty popisované v článku? Ako na vás pôsobila záplava čiernych obrázkov v článku?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top