Skip to content

Ak patríte k ľuďom, ktorí veria sloganu „čiernou nič nepokazíš“, prečítajte si dnešný článok. Nájdete v ňom vysvetlenie toho, prečo čierna nie je až taká univerzálna a prečo v niektorých prípadoch dojem skôr pokazí, ako vylepší.

Inšpiráciou pre dnešnú tému je Evka, ktorá sa zapojila do projektu Štýlová výzva. Evkina farebnosť je tlmená jesenná a má rada klasické prvky v oblečení. To je dôvod, prečo i napriek tomu, že vie, že jej tvár najviac žiari v jemných, mierne teplých jesenných farbách, sa v jej šatníku sa nachádza i veľa čiernej.


Ak vám čierna nepristane, pridá vaším outfitom tvrdosť

Pri jednotlivých úlohách projektu, som spolu s ostatnými účastníčkami Štýlovej výzvy, mala možnosť pozorovať rozdiel v celkovom pôsobení v prípadoch, kedy Evka mala na sebe len jemnejšie, tlmenejšie farby, a v prípadoch, kedy k nim pridala čiernu.

Čierna vo väčšine prípadov narušila harmóniu. Popri jemných farbách pôsobila ako „votrelec“, ako niečo, čo neladí so zvyškom a pridáva mu tvrdosť.


Vymeňte vo farebne dokonalom outfite jeden odev za čierny a uvidíte rozdiel

Na nasledujúcej koláži som v outfite vľavo vždy vymenila jeden odev za čierny a spomínané efekty čiernej sa dostavili.

Preto netreba brať úplne vážne spojenie, že čiernou nič nepokazíš. Niekedy je to totiž presne naopak.

Tip pre vás: prečítajte si článok Prečo je dôležitá i farba spodných dielov.


Vyberte si svoju alternatívu čiernej

Evka rada nosí oblečenie, ktoré pôsobí seriózne a klasicky a preto svoje outfity často dopĺňa sakami. Na nasledujúcej koláži môžete pozorovať rozdiel v tom, ako pôsobí tlmený jesenný outfit s čiernym sakom a ako s jemnejšou neutrálnou farbou.

Ak teda máte radi čiernu, ale viete, že vám nepristane, nelichotí vašej tvári, alebo vás robí staršou, siahnite po iných neutrálnych farbách z vašej palety.

Čierna nie je jedinou tmavou neutrálnou farbou. Existuje mnoho iných možností.

Tip pre vás: Viete, aké farby vám pristanú, ale neviete ich využiť naplno? Online kurz Sprievodca farbami je práve pre vás.


Posuňte i vďaka farbám svoj štýl ďalej

Na Evke bolo vidieť progres – pri postupnom absolvovaní všetkých 28 úloh projektu Štýlová výzva bolo veľmi pozitívne sledovať postupné zmeny v tom, ako Evka kombinuje svoje farby.

Do svojho šatníka pridala niekoľko doplnkov vo svojich farbách a odevov v živších farbách, niekoľko krát vystúpila so svojej komfornej zóny a vyskúšala si kombinácie, po ktorých by nikdy nesiahla.

Poznáte svoje tmavé neutrálne farby, iné ako čierna? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie k článku.

Tip pre vás: prečítajte si článok Prečo nenosiť veľa čiernej.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top