Skip to content


Námet dnešného príspevku je čitateľský. Lefi mi nedávno v diskusii napísala: „Uvítala by som článok na tému aké topánky sa hodia k akým sukniam a nohaviciam. Veľa ľudí, vrátane mňa, siaha po topánkach praktickej čiernej alebo hnedej farby, ale nezdá sa mi, že by sa tieto farby kombinovali dobre s pestrejším odevom. Taktiež trochu neohrabane kombinujem štýl topánok k oblečeniu…

… napr. k čomu si môžem obuť mokasíny, k čomu sandálky, k čomu baleríny, a k čomu to naopak vyzerá divne…“ Odpovedala som Lefi, že téma obuvi je obsiahlejšou témou a tak sa dnes pozrieme na obuv z hľadiska štýlu a neskôr budú nasledovať články o súvislosti obuvi s telesným tvarom, proporciami, objemom či farebnosťou.
 
Rovnako ako oblečenie, i obuv má svoj štylistické vyžarovanie. Štýl topánok vytvára súbor faktorov – farba, tvar, zdobenie, detaily, tvar a výška podpätku, veľkosť a objem topánky, použitý materiál a pod. Tak ako nejaký top na vás môže pôsobiť viac romanticky a iný zase skôr ležérne, rovnako i topánky majú svoj štýl. Niektoré topánky sú vhodné len k určitému štýlu, iné majú v sebe prvky viacerých štýlov.

Štýl obuvi by mal zapadnúť k štýlu oblečenia ktoré máme na sebe. Baleríny, sandále i mokasíny môžu mať rôzne štylistické prevedenie a preto nemožno jednoznačne povedať, k čomu sa hodia. Záleží od toho ako pôsobia. I pri obuvi môžeme vnímať oblé a strohé línie, jemnosť a tvrdosť, masívnosť a subtílnosť, ľahkosť a ťažkosť a kombinácia týchto parametrov vytvára celkový štylistický dojem a pôsobenie. Ak o nejakých topánkach poviete, že sa vám vôbec nepáčia, znamená to, že vám na nich nejaké prvky prekážajú, rušia vás a teda sú zrejme úplne iného štýlu ako preferujete vy. To ale nevylučuje, že tieto topánky môžu na žene iného štýlu vyzerať výborne.

Topánky sú prvkom outfitu, ktorý dosť zásadne určuje celkový dojem. Zaujímavá a vhodne zvolená obuv dokáže i jednoduchý outfit pozdvihnúť a dodať mu šmrnc. A naopak – zle zvolené topánky dokážu pokaziť dojem i z tých najúžasnejších šiat. Preto je dôležité poznať svoj štýl a okrem vhodnej farebnosti, veľkosti a tvaru obuvi dávať pozor i na to, aby ladila so šatníkom štylisticky.

Nasledujúce koláže predstavia jednotlivé štýly obuvi. Každý štýl má svoje osobité vyžarovanie a pri pohľade na ne môžete zistiť, ktoré prvky vás najviac priťahujú, ktorý štýl je vám najbližší. Je celkom možné, že vám bude vyhovovať viac ako jeden štýl, pretože veľa ľudí má v sebe prvky viacerých štýlov.

Na stránkach je malá zmena v hlavnom menu, v ktorom k rubrike Farebné typy pribudli rubriky Štýl a Postava. Mali by vám pomôcť lepšie sa orientovať v základných informáciách, sú v nich odkazy na niektoré články na blogu a informácie budú priebežne dopĺňané. Popis štylistických typov osobnosti nájdete tu a teraz už nasledujú fotografie štýlov obuvi. Nájdite ten svoj a v diskusii môžete popísať aký štýl obuvi vám najviac vyhovuje.

Máte jeden vyhranený štýl, alebo striedate podľa chuti viac štýlov? Diskusia je tu tradične pre vás!

zdroj foto: bata.sk

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top