Inspiracie Pinterest

“Veľa farieb, ktoré by som zvolila do svojho šatnika (tlmená zima), som našla na Pintereste ako farby tlmeného leta. Som zmätená, či mám taký zlý odhad, alebo sa tieto farebnice prekrývajú. Ivana.” V dnešnom článku nájdete vysvetlenie toho, prečo je dobré brať farebné inšpirácie (najmä tie, ktorých zdroj nepoznáte) s rezervou a prečo je dobré prispôsobovať si ich na mieru.


Prečo sú farby rovnakého farebného typu prezentované rôzne

Ivka vo svojej otázke zhrnula to, s čím sa stretáva mnoho žien – pri hľadaní inšpirácií pre svoj farebný typ na Pintereste, nachádzajú pod označením svojho farebného typu i farby iných farebných typov. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá:

Existuje veľa farebných systémov a každý systém môže mať iné delenie, iný počet farebných typov a tiež iné chápanie farebných vlastností jednotlivých typov.

Príklad: Niektoré inšpirácie vychádzajú zo 4 ročných období, iné z 12 farebných typov, ďalšie zo 16, či 18. I ja som v období, kedy som pracovala iba s 12 farebnými typmi (teraz pracujem s 18), kreslila koláže, v ktorých sa nenachádzali farebné typy, s ktorými pracujem teraz. Tlmená zima bola v systémoch 4, či 12 typov často určovaná ako tlmené leto, prípadne ako chladná zima, či tmavá zima. Viac farebných skupín umožňuje presnejší popis jednotlivých farebných typov.


Inšpirujte sa, ale prispôsobte si inšpirácie na mieru

Na Pinterest môže pridávať obrázky každý a koláží, s príkladmi farieb pre jednotlivé farebné typy, tam nájdete stovky až tisíce. Záleží od daného farebného systému, ako chápe a prezentuje farby svojich farebných typov. Preto pri prezeraní týchto obrázkov môžete získať podobné pocity ako Ivanka.

Netreba sa však znepokojovať, pretože:

 • ak poznáte svoj farebný typ
 • ak máte paletu svojich ideálnych farieb
 • ak viete, s akým kontrastom by ste mali svoje farby kombinovať,
Prečítajte si aj
Psychológia farieb - zelená

znamená to, že viete, ako je potrebné danú inšpiráciu upraviť, aby bola pre vás ideálna.

inspiration-soft-winterAk si napríklad nájdete inšpiráciu, ktorá sa vám páči štýlom i farbou, vždy skontrolujte, či farebné vlastnosti farieb (farebná teplota, tmavosť, čistota) ladia s vašou farebnosťou. Skontrolujte i to, či má daná kombinácia pre vás ideálnu  mieru tmavostného i farebného kontrastu. Ak nemá, upravte si inšpiráciu na mieru – tak aby s vami ladila.

Ak by sme napríklad uvažovali o outfite vľavo a chceli by sme ho použiť pre ženu s tlmenou letnou farebnosťou, bolo by potrebné farbu topu zmeniť za tlmenejšiu, alebo upraviť mieru čistoty topu vhodnou šatkou, či náhrdelníkom. Ak by rovnakú inšpiráciu chcela použiť žena svetlého letného typu s nižším kontrastom, farby by bolo potrebné celkovo zosvetliť a tiež ubrať kontrast.


Celebrity sú tiež zaraďované rôzne

Podobne je to i s odhadom farebného typu známych tvárí. Anne Hathaway nájdete niekde určenú ako tmavú zimu, inde ako tlmenú zimu. Medzi tlmenými zimami nájdete napríklad aj Sandru Bullock, ktorú ja odhadujem na tmavú jeseň. Okrem vyššie spomínaného, dôvodom je i to, že fotky spravidla skresľujú realitu a nie je na nich možné s úplnou istotou zistiť farebné vlastnosti tváre.

2063f56cf203524279faaa5cefa42b8a

outfitideas4you.com/toned-winter-soft-winter/

Máte podobnú skúsenosť ako Ivka? Hľadali ste inšpirácie pre svoj farebný typ a našli ste úplne iné farby? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie.

Ak poznáte svoje farby, ale neviete ich využívať a pracovať s nimi, online kurz Sprievodca farbami vás to naučí. Pochopíte, že okrem poznania svojich ideálnych farieb je dôležité vedieť ich i vhodne kombinovať. Kurz obsahuje i iné užitočné a praktické informácie, súvisiace s farbami i vaším štýlom.

 • Jarkaa

  Ahoj Beátko, moc pěkný článek. Opět moc děkuji za tento Tvůj blog, kde jsou velmi pečlivě popsané barevné typy a také užitečné informace o kontrestech …
  Koupila jsem si knihu Styl od Dagmar Gabulové, přemýšlela jsem, jestli ji mám vůbec kupovat, protože při prohlížení mě až zarazilo jak “primitivně” popisuje barevné typy 4 ročních období. I co se týká tvarů postavy, snad i já bych dokázala rozdělení a střihy popsat mnohem lépe :-). Velmi mě to zaráží i v souvislosti, že se prezentuje jako 1. certifikovaná expertka pro styl v ČR a SR. Pro ženy, které neznají svůj barevný typ je tato kniha doslova zlo, protože jim akorát zamotá hlavu.
  Určitě jsou k nezaplacení Tvoje konzultace i on-line projekty, všem vřele doporučuji.
  Zaujala mě ale první polovina knihy, která je vlastně psychologická a docela pěkně vysvětluje jak je provázaný styl s charakterem a charizmatem a radí jak na to.

  • Ahoj Jarka. Uvedenu knihu nepoznam, ale suhlasim s tym, ze styl a osobnost cloveka su uzko spate a velmi spolu suvisia. I preto je v kurze Sprievodca farbami velka cast venovana farebnej osobnosti, psychologii farieb a posobeniu roznych kombinacii farieb. Farby su dolezitou sucastou stylu, roznymi kombinaciami sa daju vytvorit rozne efekty a nalady. Ak clovek vie, co mu pristane, vyhne sa slepemu kopirovaniu, ktoreho vysledkom su casto outfity bez “nazoru a duse”. Je lahke inspirovat sa, ak clovek vie co chce a rozumie sam sebe. Vdaka za reakciu, krasny zvysok dna.

 • Magda

  Pinterest jako zdroj inspirace využívám spíš pro radost, málokdy bych ji mohla doslova “okopírovat”. Setkávám se tam s omyly jak z hlediska barev, tak i z hlediska střihů doporučovaných pro konkrétní typ postavy. Na internetu obecně nacházím pro “svůj” světlý letní typ jen velmi málo příkladů, které by vyhovovaly mé potřebě kontrastu a tmavosti nebo mému oblíbenému stylu – drtivá většina je v těch nejsvětlejších pastelech a v romantickém nebo klasickém stylu. Takže se raději držím Beátčiných doporučení z konzultace.:-)

  • Ano, vela inspiracii odporucanych pre svetle leto je stylizovanych do romantickeho stylu. Suvisi to s tym, ze farby tohto typu posobia jemne a krehko. Avsak zeny s touto farebnostou vobec nemusia byt krehke romaticke duse a preto je dobre poznat svoj styl a kombinovat farby podla seba a nie podla toho, ako sa ocakava na zaklade posobenia nasich farieb. Toto je i problem niektorych systemov, ktore zenam radia nosit urcity styl len na zaklade toho, ako vyzeraju zvonku (crty tvare, postava, vlasty, farebnost). Nezohladnuju osobnost cloveka a to nie je spravne. Vdaka za reakciu Magdi!

 • Jarka Marková

  Pinterest jsem si zamilovala a nacházím tam spoustu inspirace. Někdy mám pocit, že jsem závislačka 🙂 Taky už jsem zjistila, že barvy tam nemusí sedět se vzorníčkem (může to být i monitorem), ale neřeším to. Co mě zaujme a blíží mým barvám, ukládám. Když budu chtít něco podobného koupit, vezmu si stejně vzorníček a střih vyberu podle mé postavy. Na základě tohoto článku ale uvažuju, že bych vše mohla promazat 🙂