Skip to content

Prvá tohtoročná téma bude úvahová a zamyslíme sa v nej nad tým, že rôzni ľudia vnímajú nakupovanie oblečenia, obliekanie a módu rôzne. Každý z nás má určité osobné priority.

Tieto priority súvisia s našou povahou, záujmami, sociálnou situáciou, prácou, prostredím v ktorom žijeme, i s tým ako sme boli vychovávaní. Ide o to, že oblečením a výberom jednotlivých kúskov môžeme prezentovať svoje názory, vzťah k sebe a okoliu, I to je dôvod, prečo oblečenie o nás môže dosť veľa napovedať. Podľa toho, ako si oblečenie vyberáme, sa dá odhadnúť čo je naším cieľom. Určite dokážete podľa oblečenia rozpoznať nasledujúce typy ľudí:

  • Ľudia, pre ktorých je oblečenie dôležitým nástrojom na to, ako prejaviť svoje postavenie, spoločenský, alebo pracovný status a úroveň. Títo ľudia vyhľadávajú najmä oblečenie z kvalitných materiálov, dobre vypracované, už na prvý pohľad kvalitné a značkové. Títo ľudia sa chcú odlišovať, vyzerať lepšie ako ostatní, mať i vďaka oblečeniu a vizáži prestíž.
  • Ľudia, pre ktorých je oblečenie dôležité najmä z pohľadu estetickosti. Patria sem ľudia hľadajúci harmóniu farieb a tvarov, ale i tvorivé, umelecké typy, ktoré chcú vyzerať kreatívne.
  • Ľudia, ktorí svojím oblečením dávajú najavo príslušnosť k určitej skupine ľudí, alebo komunite a vďaka oblečeniu do nej zapadnú a cítia sa jej súčasťou. Patria sem napríklad teenageri, ktorí sledujú módne trendy z reklám a výkladov známych reťazcov, ale i príslušníci rôznych hnutí a vyznávači určitých ideológií a smerov (skinheads, emo, lolity…)
  • Ľudia, ktorí nákupy znášajú len ako nevyhnutné zlo a obliekajú sa najmä preto, aby mali na sebe nejakú funkčnú, ochrannú a izolačnú vrstvu a neboli nahí. V tejto skupine často nájdete i ľudí, ktorím bolo vštepované, že pekne sa obliecť, alebo zaujímať sa o módu je márnivé, alebo veľmi skromných ľudí, ktorí majú úplne iné priority ako vizáž a venujú sa najmä duchovným a nemateriálnym veciam.

Keď si uvedomíte, aké sú vaše osobné priority, alebo priority iných ľudí, môžete sa stať viac tolerantnými k ich štýlu, voľbe a preferenciám a môžete tiež ľahšie pochopiť, prečo nakupujú a obliekajú sa práve tak, ako to robia. Na nákupy je ideálne vybrať sa s osobou, ktorá má podobné preferencie ako vy, namiesto osoby ktorá je na tom úplne inak a preto vám nepomôže vhodne vybrať a ani nepochopí vaše potreby.

Do ktorej skupiny patríte vy? Dokážete odhadnúť i pri svojich blízkych ich osobné priority pri výbere oblečenia? Chodíte nakupovať s človekom, kto má rovnaké priority ako vy a dokáže vám preto dobre poradiť?

Súvisiace články:
Ako jej to naznačiť
Ako posudzujeme iných

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top