skip to Main Content
Pozitivny prístup
1. Ako sa vidíme
2. Ako posudzujeme iných
3. Ako jej to naznačiť?
4. Rozmaznávajte sa
5. Cíťte sa skvele vo svojom tele vďaka pohybu
6. Prečo svoje nedokonalosti vidíme a prednosti prehliadame

Čo je dôvodom toho, že sa nám na oblečení niekoho iného niečo páči a ničo iné nám vadí, alebo nás dokonca popudzuje? Podľa čoho posudzujeme a hodnotíme oblečenie iných? Sme dostatočne objektívni a tolerantní? Dnešný článok bude malou úvahou na túto tému.

Ak občas sledujete televízne Nákupné maniačky, možno ste si všimli že väčšina súperiek posudzuje oblečenie súťažiacej podľa toho, či vystihuje ich vlastný štýl, či by si niečo podobné sami obliekli, jednoducho podľa seba. Dosť ľudí má predstavu, že existuje len jeden jediný „vhodný“ a „správny“ štýl a to je práve ten ich. Ak niekto nosí iné farby, iné strihy, iné doplnky, ktoré sú naviac odlišné i štýlom, bez premýšľania takúto kombináciu zavrhnú ako nemožnú, nevhodnú, starodávnu a podobne. Takéto zmýšľanie sa mi zdá krátkozraké a neobjektívne.

Človek ktorý pozorne vníma svoje okolie, si uvedomuje že každý sme jedinečný a existuje mnoho štýlov, mnoho farebností, rôzne varianty tvaru postavy, že každému pristane niečo iné a každého priťahuje niečo iné.

Náš štýl sa vyvíja a formuje a nie každý ho má vyhranený hneď. Niektoré ženy majú prirodzene väčšiu schopnosť vycítiť čo im pristane, nemusia nikoho kopírovať a napodobňovať, v ich oblečení je vždy niečo originálne a svojské. Sú ale i ženy, ktoré svoj štýl nenašli ani vo vyššom veku, a dôvodom môže byť fakt, že ich veľmi nezaujíma čo majú na sebe a módu a vizáž jednoducho neriešia. Alebo sa naopak snažia, ale keďže nemajú vyvinutý cit pre tvary, farby a harmóniu, nedokážu objektívne posúdiť v čom vyzerajú lepšie a čomu by sa mali vyhnúť. Takýmto ženám môže pomôcť rada niekoho blízkeho, alebo rada odborníka, v každom prípade sa však môžu posunúť vpred, objaviť a pochopiť čo ich zvýrazní a pomôže im cítiť sa krásne a sebavedomo.

Veľa žien je presvedčených, že keď niečo vyzerá dobre na nich, bude to skvelé i pre ich kamarátky a vlastne pre každého. Preto pozor na kamarátky, ktoré vám budú vnucovať farby, štýl a strihy, ktoré fungujú u nich, ale vy v nich budete vyzerať hrozne. Pozor i na predavačky, ktoré vám budú tvrdiť, že „tento strih dobre sedí“. To, že strih sedí väčšine žien nemusí nutne znamenať, že i vy v ňom vyzeráte skvele. To že si daný strih kúpi veľa žien, pretože je práve „in“, neznamená že by ste ho mali nosiť i vy. Práve naopak – vyberte si radšej niečo čo nie je až tak „in“, avšak vy v danom oblečení zažiarite. Tak v oblečení bude vidieť vás a nie len vaše oblečenie.

Fakt, že niekto iný nosí oblečenie ktoré sa nám nepáči, vôbec neznamená že daný človek je oblečený zle. Avšak práve takéto zmýšľanie často možno pozorovať u súťažiacich v spomínanej relácii. Ak niečo pôsobí ako retro kúsok, vyhlásia, že je to nemoderné, ak sa im niečo nepáči, vyhlásia, že by si to nikdy na seba nedali a je to podľa nich hrozné. Každá súťažiaca je iná a preto je potrebné všímať si aká je, aký jej je šatník a skúsiť sa objektívne pozrieť na to, či výsledný súťažiaci outfit vystihuje ju a nie nás. Ak outfit so súťažiacou ladí farebne, strihovo, štýlovo a naviac má v sebe niečo zaujímavé či osobité, je to ideálny stav. Zavrhnúť tento outfit a dať súťažiacej minimum bodov len preto, že by „som si to ja neobliekla“, alebo „to nie je môj štýl“ je dosť obmedzené a krátkozraké.

Občas ma zaráža i odporúčanie stylistov relácie, aby súťažiaca niektorý zo svojich kúskov vyradila, vyhodila, lebo na nich nepôsobí dobre (dôvod často ani neuvedú). Čudujem sa, ako môžu na základe pohľadu na jeden kúsok oblečenia, alebo doplnku tvrdiť, že je vhodný na vyhodenie a pre súťažiacu nevhodný. Je to pochopiteľné pri kúskoch, na ktorých je vidieť, že najlepšie časy majú dávno za sebou, alebo že sú veľmi nekvalitné či zničené, pri niektorých kúskoch ma to ale prekvapuje. Každý kúsok sa dá predsa skombinovať rôznymi spôsobmi a v niektorých kombináciách môže síce vyzerať nudne, „out“, nemoderne, „hrozne“, ale v inej kombinácii môže naopak vyzerať zaujímavo, netradične, sviežo a pod. To ako náš outfit vyzerá, tvorí komplex mnohých prvkov a tvorí ho i naša osobnosť, nejde len o jeden detail.

Najviac zaujímavo vyzerajú často ľudia, ktorí dokážu skombinovať nekombinovateľné, ktorí nosia zdanlivo naladiace kúsky, ale dokážu im vdýchnuť niečo svojské. Títo ľudia majú svoj štýl. Ľudia bez vlastného názoru a štýlu často len kopírujú, opakujú, urputne ladia a výsledok je niečo neurčité, niečo čo nikoho nezaujme, čo si nezapamätáme a vlastne to zapadne v dave.

Pridajme teda do svojho šatníka viac hravosti, nebojme sa prejaviť oblečením seba, porušujme pravidlá. A najmä – pridajme objektivitu, tolerantnosť a nadhľad do svojho uvažovania a posudzovania iných!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top