Skip to content

„Dobry den pani Beatka, Mam na Vas velku prosbu, pretoze som bezradna. Moj manzel nastupil na novu pracovnu poziciu a obcas ho budem musiet sprevadzat na pracovne akcie. Najblizsie nas caka pracovna vecera a mojim problemom je to, ze moj satnik je dost lezerny a moja farebnost je svetla letna. Mam postavu I, som stihla a rovna.

 
Neviem si predstavit samu seba v tmavom suknovom kostyme… mate prosim nejaky tip co s tym? Ake veci by som si mala doplnit do satnika, aby som manzelovi nerobila hanbu? Vopred Vam dakujem! Lenka.

Lenka potrebuje oblečenie, v ktorom bude zohľadnená jej farebnosť, tvar postavy, štýl, ale i miera formálnosti daného oblečenia. Vo svojom maile neuviedla, akú mieru formálnosti bude mať daná business večera, preto predpokladajme, že to nebude úplne formálny business štýl, ale tzv, smart business – oblečenie síce formálne, upravené a elegantné, ale i zaujímavé, s možnosťou prejaviť svoju osobnosť.

Keďže farebnosť Lenky je svetlá letná, mala by sa zamerať na neutrálne odtiene zo škály letných farieb, ktoré pôsobia elegantne a sofistikovane – šedá, antracit, alebo letná námornícka budú veľmi vhodné. Aby oblečenie nepôsobilo príliš škrobene a neosobne, je vhodné neutrálne farby doplniť nejakou zaujímavou farbou, alebo farbou akcentu. Lenka môže využiť odtiene ružovej, fialovej, modrej, modrozelenej. a pod.. V prípade, že zvolené šaty, alebo top budú príliš tmavé pre jej farebnosť, vhodnú mieru tmavostného kontrastu Lenka môže dotvoriť blejzrom, bolerkom, či šperkom.

Lenkin dominantný štýl je ležérny, preto predpokladám, že sa nebude cítiť dobre v príliš tesných, obopínajúcúcich veciach, ani v príliš ženských strihoch. Oblečenie na večeru by malo rešpektovať jej štýl, mala by preto hľadať materiály a strihy, ktoré jej budú príjemné, nebude sa v nich cítiť spútaná a pritom dodajú jej vyžarovaniu ženskosť a eleganciu.

Ak Lenka uprednostní nohavice pred sukňou alebo šatami, mala by práve topom a doplnkami dodať svojmu stylingu ženskosť – jemné, splývavé, elegantné materiály, prípadne drobný vzor s oblými líniami, tento efekt zabezpečia. Ak zvolí sukňu, či šaty, zrejme siahne po obuvi, v ktorej sa nebude cítiť nemotorne a nepohodlne, teda strednom až nižšom, stabilnom podpätku.

Rovný telesný tvar postavy typu I má výhodu v tom, že mu pristane veľa strihov, dôležité je len to, aby oblečenie na postave neviselo a nezvýrazňovalo jej hranatosť. Zásadný je výber vhodných materiálov, ale i strihov, ktoré budú mať čisté línie, ale dodajú celku mäkkosť.

Na úvodnej koláži článku sú dva tipy na to, ako by sa Lenka mohla na spomínanú večeru obliecť tak, aby sa vo svojom oblečení cítila dobre, pohodlne a prirodzene a aby v ňom zároveň dobre vyzerala. Na menej formálne príležitosti, napríklad večeru s priateľmi môže Lenka siahnuť po ležérnejších materiáloch a strihoch, napríklad tak ako na nasledujúcej ukážke.

Riešite podobný problém ako Lenka? Sprevádzate svojho manžela, či partnera pri jeho pracovných akciách? Máte vo svojom šatníku dostatok primeraného oblečenia a doplnkov? Sú ideálne pre vašu farebnosť, telesný tvar a štýl, alebo nosíte veci v ktorých sa necítite úplne sama sebou?

Súvisiace články:
Typické znaky formálneho biznis štýlu
Ako nosiť nevhodný vyšší kontrast
Prečo je dôležité poznať svoj štylistický typ
Ako možno oblečenie štylisticky vyzdvihnúť, alebo „zhodiť“
Ako nevyzerať v ružovej príliš sladko

Kedy vzory pôsobia usadlo a fádne
Čomu by sa mali vyhnúť svetlé letné typy

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top