skip to Main Content

Naše oblečenie je „obalom“, schránkou, ktorá nás nielen chráni, ale aj dopĺňa. V našom oblečení sa odrážame my – naša povaha, duša, temperament, nálada. Svoj „obal“ si vyberáme často podvedome, podľa svojho štylistického typu, okolností a podľa účelu na ktorý sa obliekame. V dnešnom článku sa presvedčíte, že oblečenie je naším neverbálnym prejavom a veľa o nás napovie.

Materiál, jeho hrúbka, splývavosť, textúra, vzorovanie, línie, farebnosť oblečenia, strih a tvar odevu, kompozícia jednotlivých kúskov a doplnkov, to všetko sú prvky, ktoré vytvárajú určitý efekt. Obľúbenosť určitých farieb, tvarov, materiálov, línií a doplnkov súvisí s našou osobnosťou, s tým akí sme.

Svojím oblečením dávame najavo to ako sa máme radi, ako sa o seba staráme, či sme spoločenskí, nakoľko sme ochotní prispôsobovať sa konvenciám, nakoľko sme tvoriví a pod.. Pozrite si nasledujúce koláže a hlasujte v ankete podľa toho, ako na vás dané outfity pôsobia. Možno spoznáte sami seba a možno budete prekvapení, ako rôzne pôsobia jednotlivé kombinácie.


To, aké farby, materiály a strihy odevov uprednostňujeme, vytvára náš štýl a ten dáva nášmu okoliu informácie o miere nášho sebavedomia, výraznosti, asertívnosti, otvorenosti, či konzervatívnosti.

Vnímate oblečenie ako neverbálny nástroj? Používate štylizáciu do určitého štýlu zámerne, s cieľom pôsobiť na svoje okolie určitým dojmom? Vaše názory na túto tému sú tradične vítané v diskusii!

Súvisiace články:
Prečo je dôležité poznať svoj štylistický typ
Popis štylistických typov
Ako posudzujeme iných
Ako jej to naznačiť

Back To Top