Skip to content

Naše oblečenie je „obalom“, schránkou, ktorá nás nielen chráni, ale aj dopĺňa. V našom oblečení sa odrážame my – naša povaha, duša, temperament, nálada. Svoj „obal“ si vyberáme často podvedome, podľa svojho štylistického typu, okolností a podľa účelu na ktorý sa obliekame. V dnešnom článku sa presvedčíte, že oblečenie je naším neverbálnym prejavom a veľa o nás napovie.

Materiál, jeho hrúbka, splývavosť, textúra, vzorovanie, línie, farebnosť oblečenia, strih a tvar odevu, kompozícia jednotlivých kúskov a doplnkov, to všetko sú prvky, ktoré vytvárajú určitý efekt. Obľúbenosť určitých farieb, tvarov, materiálov, línií a doplnkov súvisí s našou osobnosťou, s tým akí sme.

Svojím oblečením dávame najavo to ako sa máme radi, ako sa o seba staráme, či sme spoločenskí, nakoľko sme ochotní prispôsobovať sa konvenciám, nakoľko sme tvoriví a pod.. Pozrite si nasledujúce koláže a hlasujte v ankete podľa toho, ako na vás dané outfity pôsobia. Možno spoznáte sami seba a možno budete prekvapení, ako rôzne pôsobia jednotlivé kombinácie.


To, aké farby, materiály a strihy odevov uprednostňujeme, vytvára náš štýl a ten dáva nášmu okoliu informácie o miere nášho sebavedomia, výraznosti, asertívnosti, otvorenosti, či konzervatívnosti.

Vnímate oblečenie ako neverbálny nástroj? Používate štylizáciu do určitého štýlu zámerne, s cieľom pôsobiť na svoje okolie určitým dojmom? Vaše názory na túto tému sú tradične vítané v diskusii!

Súvisiace články:
Prečo je dôležité poznať svoj štylistický typ
Popis štylistických typov
Ako posudzujeme iných
Ako jej to naznačiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top