Skip to content

Marcela: „Mám svůj oblíbený zimní kabát, který je vypasovaný a dlouhý asi tak do jedné třetiny stehen. Vždy jsem k němu nosila džíny, ale teď by mě zajímalo, jestli bych si k němu mohla vzít i sukni tesně nad kolena – jestli to nebude vypadat divně.

Paní prodavačka mi při nákupu říkala, že by sukně měla z kabátu vykukovat maximálně 5 cm. Jak je to tedy se střední délkou kabátu? Nevíte o nějakém univerzálím pravidle kombinace délky kabátu a sukně?“

V období kedy začíname zo šatníka vyťahovať trenčkoty, bundy, kabátiky a plášte, má možno podobný problém ako Marcela viac žien. Začneme od konca, odpoveďou na poslednú otázku Marcelinho mailu – univerzálne pravidlo pri kombinovaní dĺžky kabátu a sukne neexistuje, aspoň ja o ňom neviem a nenašla som žiadne ani pri browsovaní webom.

Dĺžka kabáta a sukne by mali spolu ladiť najmä proporčne. V tomto článku na blogu je spomínané, že nie je vhodné kombinovať dlhú sukňu s dlhým kabátom, ale ani krátku sukňu s krátkym kabátom.

Postava by mala pôsobiť vyváženým dojmom, je teda dôležité aby pás opticky ležal v optimálnej rovine, aby driek alebo nohy nepôsobili neprimerane dlhým, alebo krátkym dojmom a aby postava nepôsobila dojmom že je „zazemnená“. Jednoducho, aby oblečenie zvýraznilo, alebo vylepšilo vaše proporcie.


Sukňa dlhšia ako kabát

Ak je rozdiel v dĺžke kabáta sukne minimálny (do 5 cm), záleží od farebného ladenia jednotlivých odevov (kabát – sukňa – pančuchy) a od toho, nakoľko výrazná je farba sukne. Čím je farba sukne výraznejšia a kontrastnejšia, tým viac pozornosti priťahuje.

Pri menšom rozdiele v dĺžke sukne a kabáta (1-3 cm) sa môže stať, že na jednej strane trčí sukňa spod kabáta viac, na inom mieste menej a to nemusí pôsobiť upravene. Netreba zabúdať ani na fakt, že kontrastná farba priťahuje pozornosť nielen na seba ale i na nohy nositeľky a preto je dobré zvážiť či na ne chcete upozorňovať.

  • Ak nie je farba sukne pri malom rozdiele v dĺžke príliš kontrastná a nápadná, dojem je príjemný a neruší.
  • Ak je rozdiel v dĺžke kabáta a sukne väčší, veľmi záleží na tom, aký strih odevov zvolíte, aké farby skombinujete a akú obuv zvolíte k tejto kombinácii. Je potrebné uvedomiť si, ktorú časť postavy chcete svojím oblečením zvýrazniť i to, aké sú vaše proporcie a ako opticky daná kombinácia pôsobí.

Sukňa kratšia ako kabát

V prípade, že dĺžka sukne je kratšia ako dĺžka kabáta, malo by byť všetko v poriadku, pretože pri zapnutom kabáte pozorovateľ vníma iba kabát, pančuchy a obuv. Dôležité je preto vybrať si vhodnú dĺžku kabáta, vhodnú farbu pančúch a typ obuvi, ktoré vašu postavu nezdeformujú.

V prípade príliš krátkeho kabáta môže vzniknúť dojem, že sukňa chýba a v tom prípade je lepšie nechať kabát rozopnutý.

V prípade príliš dlhého kabáta zase dojem ťažkosti, „zazemnenia“, alebo príliš štíhlych nôh. Výraznejšia farba pančúch priťahuje veľkú pozornosť na nohy, tmavá farba pančúch na štíhlych nohách môže zase vytvoriť dojem prehnanej štíhlosti.


Farba sukne podľa telesného tvaru

Odpoveď pre Marcelu je teda taká, že ku svojmu obľúbenému kabátu si pokojne môže obliecť sukňu s dĺžkou po kolená, ale mala by vybrať kombináciu farieb, typ obuvi, a strih sukne tak, aby ladili s jej telesným tvarom.

Keďže Marcela bola u mňa na konzultácii, viem že jej postava má tvar hrušky. Preto je vhodné voliť k červenému kabátu sukňu menej výraznej, alebo neutrálnej farby.

Marcela je svetlým letným typom, preto môže siahnuť napr. po stredne tmavých neutrálnych farbách pre svetlé typy. Aby svoje nohy zoštíhlila a predĺžila, mala by farbu pančúch a obuvi ladiť k farbe sukne.

Najvýraznejším prvkom celého outfitu by mal byť práve červený kabát, ktorý môže oživiť zaujímavým šálom alebo šatkou a tak pritiahne pozornosť k tvári a hornej polovici tela.

Ako kombinujete dĺžku kabáta a sukne vy? Máte viac kabátov alebo plášťov s rôznou dĺžkou? Prispôsobujete dĺžku sukne dĺžke kabáta, alebo naopak? Zapojte sa do diskusie a podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top